Expedice Mission Antarctic – sjíždění svahů na konci světa

Expedice Mission Antarctic – sjíždění svahů na konci světa

Jednalo se o unikátní expedici na Antarktidu, jejíž hlavní postavou byl Xavier De Le Rue. Tedy snowboardista, který se snaží rozšiřovat hranice současného freeridingu.

33 letý Francouz Xavier De Le Rue a jeho tým The North Face se vydali na 20 metrů dlouhé lodi z Falklandů přes Drakeův průliv až na Antarktidu, kde po tři týdny objížděli fjordy a hledali ty nejstrmější linky pro sjezd.

Začátek jako na kolotočích

V polovině prosince přiletěl tým kameramanů, horolezců a freeriderů do Santiaga de Chile. Následně se přesunuli na Falklandy. Kvůli bouři vypluli o jeden den později. Ne že by se počasí nějak výrazně zklidnilo, ale kapitán prostě rozhodl, že se to dá zvládnout a je čas vyjet. Nezbývalo než věřit jeho schopnostem.

Po půl hodině plavby, kdy loď vyjela z ochranné bariéry ostrova, začalo peklo. Byly tak velké vlny, že se nedalo ani ležet. Několikametrové vlny s lodí kymácely, jak se jim zlíbilo.

Obtížnost výstupu se zvyšovala

Xavier říkal, že to byly jedny z nejhorších dnů v jeho životě. Pokud nezvracel, tak jen ležel a byl rád, že žije. Komplikací se najednou stalo i otevření láhve s vodou. V tu chvíli se mu zdálo neuvěřitelné, že by měl za pár dnů stát na prkně a sjíždět panenské svahy Antarktidy. Čtvrtý den plavby se moře naštěstí uklidnilo a všichni mohli začít normálně fungovat.

Po týdnu cestování konečně na prkně!

Už při prvních pohledech na břeh bylo jasné, že tenhle kus země je strmý, bláznivě strmý. Sklon dosahoval u některých linií až 60 stupňů.

Vyšplhat se na příkré svahy Antarktidy byl tím pádem spíše horolezecký počin. Proto byl součástí expedice další sportovec z řad The North Face, Američan Renan Ozturk, což je expert přes horolezectví1. Lezecké cepíny a šrouby se staly stejně důležitou částí výbavy jako prkno či vázání.

„V jednu chvíli jsme objevili opravdový drahokam. Svah mi připadal strmý jako El Capitan v Yosemitech. Okrajová trhlina byla dobře orientovaná a ne moc velká. Téměř žádné objektivní nebezpečí. Ten svah měl asi 460 metrů a z každého pohledu měl 60 stupňů. Byl prostě perfektní. Hned jsem volal na kapitána, aby zastavil loď, ať si to můžeme omrknout.“

První stěna (El Capitan na Antarktidě)

Další den se Xavier a zbytek týmu vydali na tzv. „El Capitana“. Při lezení nahoru si Xavier nedokázal představit, jak to sjede dolů a sám sobě říkal: „Vždyť nejsem horolezec, tak co v té stěně dělám?“

Nakonec se mu podařilo úspěšně vydrápat na vrchol a čekal na signál kameramana. To, co se mu zdálo ze spod sjízdné, najednou vypadalo tak, že ho to roztrhá i s prknem. Po signalizaci už se nedalo nic odkládat a Xavier sjel svah stylem, který je pro něj typický. Tedy rychle a nekompromisně. Byla to jeho první úspěšná linie na téhle expedici.

„Ihned po dojezdu jsem hodil prkno na záda a lezl opět nahoru. Našel jsem další skvělou cestu, která byla o něco kratší než ta předchozí.“

Krátké video z expedice Mission Antarctic

V dalších dnech sjel Xavier několik unikátních linií, které kladly čím dál větší nároky na technikupsychickou odolnost. Také obtížnost výstupů se zvětšovala. Takže kromě snowboardisty se z něj začal stávat i horolezec.

The North Face

Pokud vás zajímá detailnější průběh expedice, tak se podívejte na oficiální stránky The North Face, na které Xavier přispíval ve formě blogu.

1Renan se v roce 2011 účastnil spolu s Konradem Ankerem a Jimmy Chinem velmi uznávaného výstupu na indický vrchol Meru Peak (6660 m).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: