Expedice Libora Uhra již pod Dhaulagiri

Expedice Libora Uhra již pod Dhaulagiri

  Libor Uher, Petr Mašek, Marek Novotný a Tomáš Petreček již po komplikacích na cestě dorazili do základního tábora pod Dhaulagiri a chystají se na první vynášky.

O plánech expedice si přečtěte zde.

Cesta do základního tábora neproběhla bez komplikací. Nejprve potkali několik vracejících se skupin, které kvůli sněhu nedokázaly danou trasu projít. Dalším problémem byla sněhová bouře, kvůli níž uteklo expedici pět nosičů, což dále mírně zpomalilo postup. A poslední den je čekal průvod nebezpečným kamenopádem, kde došlo k menším zraněním trekařky, která z expedice píše reportáže do MF Dnes, a tří nosičů.

Přesto mohl Libor nakonec napsat email o příchodu do BC a poslat první fotografie přímo z expedice:

Ahojte všichni doma,

zdravíme vás z Nepálu ze základního tábora pod Dhaulagiri z výšky 4600m.

Cesta z republiky sem nám trvala přesně tucet dní, z toho 8 dní jsme pobyli na překrásném treku. V Káthmándú jsme se dlouho neohřáli. Po dokoupení nezbytných věcí a přebalení carga následuje vyřízení všech formalit nezbytných pro výstup. Vše bylo už dopředu předpřipraveno s místní agenturou. Po dobré zkušenosti se Šerpou Tendim, který nám dělal servis i při našem pokusu o Everest v roce 2009 jsme neměli důvod cokoli měnit. jediná naše podmínka byla, že nám Tendi přidělí stejného kuchaře jako před třemi lety.

Šerpa Dorge je opravdový kouzelník a jeho kuchařské umění ocenili všichni „účastníci zajezdu“ :-). To co tento drobný chlapík dokáže vyrobit v naprosto šílených podmínkách zasluhuje řád zlaté vařečky, zlaté šunky i myšího kožíšku.! Náš trek začal ve vesnici Darbang cca 900m, kde končí rozbitá kamenita cesta zasekaná do skály. Začínají tady horské pěšinky podél dravého potoka a přes terasovitá políčka se pomalu stoupá výš a výš.

Denní převýšení kolem 500 výškových metrů bylo takřka učebnicové a myslím, že jsme se parádně aklimatizovali. Nikoho extra nebolela hlava, nikdo nezvracel, jen pár lidí lehce řešilo střeva, což není ničím vyjímečným. Zhruba do výšky 1800m prochazíte zemědelskou oblastí se  spoustou chýší, kde místní chovají svá zvířata. Kamenité domky s hlíněnou podlahou bez komínu zajištují velice skromné bydlení. Banánové plantáže s políčky kukuřice pozvolna přecházejí v hustý bambusový prales s vysokými jehličnany podobné sekvojím. Terén je náročný, stoupá se nahoru dolů, cesta se klikatí a lemuje obrovské horské údolí.

Naši čtyřčlennou lezeckou skupinu doprovázela sedmičlenná skupina trekařů, kteří nám dělali společnost až sem do základního tábora.

Naše sudy se zásobami a lezeckým vybavením pak vynášelo 27 nosičů a 20 mul. Zvířata však mohou vystoupit pouze do Italy BC a výšky 3600 m. Dál už mohou pouze nosiči. Jde se přes strmé skalnaté strže a náročný terén, kde se človek musí i občas přidržet lana. To už není nic pro „kopýtka 🙂

Sem do BC jsme došli jako sedmá expedice. Ty nejlepší fleky sice už byly obsazeny, ale přesto jsme našli pěkné místo pro náš český flek. Vybrali jsme volnou parcelu v závětři ledovce.

Včera ihned po příchodu do BC jsme začali s jeho výstavbou, celkem rychle vyrostlo 6 stanů s kuchyní a společenskou místností. Uprostřed našeho českého městečka vyrostla krásná kamenná mohyla zvaná čorten s českou vlajkou.

Dnes ráno po snídani jsme za pomocí budhistického Lámy udělali slavnostní zahájení expedice a obřadem zvaný „Pudža“ jsme ulili bohům. Nosič a zároveň Láma v jedné osobě požehnal všem našim věcem a talismanům. Všichni věříme, že nám tyto věci přinesou štesti a že nás Hora všechny ve zdraví pusti domů ať už s vrcholem nebo bez.

Zítra se naše cesty rozdělí. My půjdeme s první vynáškou nahoru a pokusíme se postavit první výškový tábor. Trekaři pokračují dál přes horské sedlo 5300m a začinají sestupovat do Jomsomu.

Viditelnost na družici je dobrá a snad bude fungovat i spojení s domovem. Zítra k nám do BC dorazí pooslední sudy z Italy BC, pak teprve uděláme inventuru a zjistíme, co nám chybí a co se rozbilo cestou sem. Kromě jednoho sudu, který se proletěl 100m svahem se nic horšího nestalo.

Přesun pod horu se vším tím vybavením je vždy problematický a nám dopadl perfektně. Všichni jsme zdraví a máme tu všechny svoje věci, co více si můžeme přát. Teď už snad jen to počasí a trochu toho štestí…

Z BC vás zdraví, Tomáš, Mara, Miska a Libor

Další informace o expedici na liboruher.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: