Expedice Honzy Trávníčka vrchol Manaslu nezdolala, přednost měla záchranná akce

Expedice Honzy Trávníčka vrchol Manaslu nezdolala, přednost měla záchranná akce

Expedice Honzy Trávníčka na osmitisícovku Manaslu po dlouhé odmlce navázala kontakt. Vrchol nezdolali, zato zachránili život horolezci v nouzi. Čtyřčlenný tým je v pořádku na cestě do basecampu.

Výstup na devátou nejvyšší horu planety Manaslu (8163 m) expedici nevyšel. Během rychlého výstupu až do čtvrtého výškového tábora přálo počasí, tam se však situace dramaticky změnila a český tým nakonec upřednostnil pomoc horolezcům v nouzi.

„Hlásíme se po delší odmlce, ale moucha (maskot expedice) a její parta dostala za poslední týden docela zabrat. Při zaslouženém odpočinku v basecampu po aklimatizaci dorazila lehce provokativní sms od Kraba o flákání se v BC a tu se v mouše vzedmula její hrdost a vyrazila na steč s horou :-). Aby se vyhnula davům kyslíkářů a stihla na vrchol dobré počasí, rozhodla se vrcholový výstup pojmout jako turboakci.

Plán zněl: 1. den z basecampu do druhého výškového tábora C2 6400 m (1600 výškových metrů), 2. den do C4 7400 m, 3. den vrchol (700 výškových metrů) a hupky šupky dolů.. Až do C4 šlo všechno hladce – výhledy, panorámata, sluníčko, výlet, pohoda…

Manaslu si vzala další život

S dramatickým západem slunce začalo peklo… z jednoho stanu se ozývá volání o pomoc. Nacházíme dva týpky v totálně zbědovaným stavu. Lékárny a saťák do pohotovosti a začínáme organizovat záchranu. Venku vítr, mínus 30, signál na houby, kromě Čechů se klasicky k pomoci nikdo jiný nemá – vrchol je vrchol :-(.

Děláme co můžem, ale přesto jeden z nich umírá. S druhým nám dopoledne přichází pomoci šerpa s kyslíkem při transportu do C3, kde ho vyzvedne vrtulník. Tady končí mouší výstup, kopec letos opouštíme úplně… Zdraví Moucha, Mirka, Fanda, Pavel a Tráva.“

Původním cílem Honzy Trávníčka měla být jiná osmitisícová meta – Cho Oyu. Expedici však kvůli komplikacím s povoleními, které čínská vláda na letošní podzim nikomu nevydala, museli své plány přehodnotit.

Na Manaslu se tedy vypravil v čtyřčlenné skupině společně se svou přítelkyní Mirkou Jirkovou, dalším osmitisícovým nováčkem Fandou Dobrým a Pavlem Michutem, který už má na sém kontě výstup na Cho Oyu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: