HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Everest: Pro jižní base camp začala sezóna!

Pro mnoho horolezců i nehorolezců (to je paradox) za chvíli začne první etapa plnění jejich životního snu, protože věci na Everestu se daly do pohybu. Další rušná sezóna na nejvyšším vrcholu naší planety začíná právě teď!

Nosiči, kuchaři a další členové jednotlivých týmů už zahájili postup do základního tábora na jižní straně hory (Nepál) a vykonali potřebné přípravy před příjezdem prvních pokušitelů. Ti začnou do Káthmándú přijíždět od prvního dubna.

Přípravy potvrdil i majitel jedné z agentur, která se specializuje na Everest, Alan Arnette. Podle jeho slov začala stavba BC z jihu už před necelým týdnem. Jeho realizační tým hlásil, že umístění a okolí základního tábora se oproti loňsku mírně změnilo z důvodu pohybu ledovce Khumbu.

Kromě zbudování tábora budou mít šerpové za úkol zafixovat cestu do C1, která vede přes nebezpečný ledopád Khumbu, na kterém už se stalo tolik tragédií.

Jaké jsou letos ty nejambicióznější plány?

Nejsledovanější budou pravděpodobně tyto dva týmy:

Denis Urubko a Alexei Bolotov – Kazach a Rus jsou velezkušenou dvojicí. Takový tým byste hledali jen těžko. Mají v plánu prostoupit novou cestu v jihozápadní stěně Everestu (nepálská strana) a to bez kyslíku, výškových nosičů a alpským stylem. Zajímavostí a možná i hloupostí je to, že si neberou ani satelitní telefon. Urubko to označil za „zbytečné rozptýlení“.

Další zajímavý výrok z úst Kazacha byl tento: „Jsme jen dva přátelé, kteří jsou připraveni na tvrdou práci a také smrt pokud to bude nezbytné“.

No připadá mi, že to Denis s tou urputností trochu přehání Smějící se. Ale vzhledem k jeho úspěchům a zkušenostem (vylezl na všechny osmitisícovky) asi ví, co dělá.

Simone Moro, Ueli Steck – Tohle italsko-švycarské duo se pokusí o prvovýstup z nepálské strany. Tedy stejnou stěnou jako Urubko a Bolotov, takže se možná dočkáme dvou nových cest v jedné stěně.

foto: montagna.tv

Simone a Ueli se dali dohromady právě na Everestu. Bylo to loni, když Ueli uskutečnil úspěšný výstup bez kyslíku. Právě tehdy je napadl společný cíl, kterým je prvovýstup na Everest bez kyslíku.

S využitím montagna.tv, theadventureblog.blogspot.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: