Everest má další prim v podobě falešné agentury zajišťující výstup

Everest má další prim v podobě falešné agentury zajišťující výstup

Jen pár dnů před ničivým zemětřesením v Nepálu byla napálena řecká expedice, která chtěla stoupat na Everest. Tým sice přišel o sto tisíc dolarů, ale možná jim tahle podlost zachránila životy.

Everest je místem, kde rozkvétá neřízený byznys, který vždy přitahuje podvodníčky, jejichž cílem je lehce a snadno zbohatnout. Nejvyšší vrchol světa je každoročně svazován fixními lany od základního tábora až po vrchol, to ale není vše. K vidění tady jsou prostitutky, dealeři drog, překupníci s falešnými kyslíkovými bombami dováženými z Indie a mnoho dalších aktivit, které do horolezeckého sportu nepatří.

Další kontroverzní téma ve spojitosti s Everestem je vrcholová pasáž „Hillary Step“ a jeho zajištění ocelovým lanem neboli ferátou.

Úplnou novinkou je v tomto ohledu falešná agentura, zajišťující komerční expedice na nejvyšší vrchol. Agentuře „Himalayan Alpine Treks and Expeditions“ naletělo osm Řeků a jeden Ind, když na její účet převedli dohromady 100 000 dolarů.

Plánem expedice „Hellas Everest 2015“ bylo vést výstup z tibetské strany. Vedoucí týmu Nikolas Mangitsis přiletěl do Káthmándú 14. dubna i se zbytkem své družiny. Přímo na letišti se setkali s údajným majitelem Tsheringem Dorjeem Sherpou. Jenže poté, co odjeli na hotel Manaslu, už Tsheringa neviděli, ani nebylo možné se s ním spojit.

Po incidentu s falešnou agenturou nepálské orgány zdůraznily potřebu regulace činností, týkající se podnikání v oblasti horolezectví a jiných outdoorových sportů.

S využitím desnivel.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: