Everest – lopata do sniegu

Everest – lopata do sniegu

A opět tu máme jeden z úlovků do seriálu „Za pár korun“. Je jím sněhová lopatka EVEREST polské výroby zakoupená v Hypernově za 399Kč. Vlastní lopatka je poměrně velká a hluboká, vyrobená z polypropylenu. Ta určitě nebude platným pomocníkem při práci na přemrzlém firnu a zledovatělém sněhu, ale v běžných sněhových podmínkách bude dostačující …

A opět tu máme jeden z úlovků do seriálu „Za pár korun“. Je jím sněhová lopatka EVEREST polské výroby zakoupená v Hypernově za 399Kč. Vlastní lopatka je poměrně velká a hluboká, vyrobená z polypropylenu. Ta určitě nebude platným pomocníkem při práci na přemrzlém firnu a zledovatělém sněhu, ale v běžných sněhových podmínkách bude dostačující. Celou lopatku lze rozebrat na tři části – vlastní lopatku a dva díly násady z hliníkové slitiny. Na jednom z dílů násady je pevně přinýtovaná plastová rukojeť. Dva díly násady jsou do sebe zasazeny s přiměřenou vůlí, aby byli pohyblivé a umožňovaly vytažení násady do pracovní délky. Fixaci vytažené násady řeší  pojistka s pružinou. Násadu je možné fixovat ve dvou pozicích, s rukojetí kolmo k lopatce a s rukojetí rovnoběžně s lopatkou. Toto řešení umožňuje dobré uchopení lopatky při různých druzích prací. Celou násadu lze opět pomocí pojistky úplně odpojit od vlastní lopatky a uskladnit tak lopatku ve třech dílech.

Dlužno podotknout, že ve složeném stavu není násada ukotvena do příliš velké hloubky plastu vlastní lopatky. Taktéž provedení a zpracování všech dílů není naprosto dokonalé. Hrany nejsou dokonale začištěny, sem tam má lopatka mírné vůle. Otázkou také je co a jak dlouho vydrží pružiny pojistek a vlastní rukojeť. Každopádně, nemáte-li vůbec žádnou lopatku na sníh, ať již do auta, ke stavení, nebo na hory, může být i tato lopatka alespoň tím prvním pomocníkem. O tom co vydrží nezbude než se přesvědčit v praxi, rozhodně však berte v potaz její cenu, která bude kvalitu provedení a životnost výrobku s největší pravděpodobností dostatečně odrážet. Jako vždy platí že nelze čekat zázraky, maximálně může být člověk mile překvapen.

Zajímavostí je, že místo dílu vlastní plastové lopatky by šlo velmi pravděpodobně bez větší námahy použít klasickou a známou hliníkovou lopatu a tím tuto lopatku dostatečně „vytunit“ (z anglického slova „tuning“ – ladění, seřízení, zvýšení výkonu). Lopatka by pak lépe zvládala i tvrdší a přemrzlý sníh. Jedinou úpravou na hliníkové lopatě by bylo zlepšení zakulacení objímky pro násadu a zvětšení díry pro pojištění polohy násady v lopatě. Pokud si někdo uvedenou lopatku koupil a má s ní již své zkušenosti, nechť připojí pár vět do komentáře pod článkem.

Zkušenosti čtenářů

Troll

Mate nekdo tenhle kousek? Podle fotek mi prijde, ze ten plast nic moc.:-( Mel jsem v ruce plast. lopatu Ortovox a byt vypadala celkem OK, stejne mi prijde, ze kov je kov.:-( Ale zase ta cena vypada dobre.
Videl jsme ji nekdo v nektere prazske Hypernove?

Petr Macháček

Tak dnes jsem nahodou zahledl pri navstve MAKRA v podstate nachlup stejnou lopatku, stejna konstrukce, akorat mensi prumer trubek, uplne stejna plastova lopatka akorat s adekvatne mensi dirou na mensi trubku a rukojet byla ve tvaru trojuhelniku, stejne skladaci. Lopatka byla soucasti zimni sady do auta ve ktere jsou jeste takove jednoduche „palcaky“ a velmi slusne vypadajici skrabka, to vse za 200Kc!

jk

Zkušenosti z kopání pár záhrabů/jeskyň -lopatka je příjemně velká, při kopání je to značný rozdíl -cenou je horší zabalitelnost/připevnitelnost na batoh -plast je houževnatější než vypadá, postupně jsem se osmělil a s lopatkou mlátil i do tvrdšího sněhu; lopatka sice přežije, ale není to moc účiné -osvědčila se kombinace s cepínem, kterým se zledovatělá vrstva snadno rozmlátí -povrchová úprava kovu je nekvalitní a rychle se odrbe, což funkčnost neovlivní -pro použití jako lavinová lopatka asi provedu navržený hack, který pomůže i připevnitelnosti

Miro

Dneska jsem si koupil podobnou lopatku za 200,- (v Ostrave v jednom zelezarstvi). Oproti te zde vyfocene ma mensi vlastni lopatku, ktera je plastova a celkem bytelna. Rukojet je provedena do trojuhelniku a z hlinikovych cernych trubek (stejne provedeni fixovani a prodkuzovani jako u zde vyfocene). Vypada uplne presne jako komercne vyrabene lavinove lopaty, akorat lopatka je z plastu. Myslim, ze do mekciho snehu v pohode staci a pokud v necem tvrdsim neobstoji tak lopatku nahradim hlinikovou. Provedeni je celkem OK. Miro

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: