Eva Samková: Pivo dokážu otevřít i dvackou

Eva Samková: Pivo dokážu otevřít i dvackou

Asi největším českým překvapením a úspěchem olympijských her v Soči 2014 se stala snowboardcrossařka Eva Samková. I když překvapením. Ti kdo Evu sledují delší dobu jistě tušili, že na zlatou medaili má a že je skutečně veliká šance ji získat. A povedlo se to! Dokonce opravdu drtivě systémem start cíl ve všech jízdách, ale to jste asi všichni viděli v televizi nebo jinde ze záznamu.

Evě tímto úspěchem začal nový život a stala se z ní žádaná sportovní celebrita. Když se naskytla možnost podívat se na její tiskovou konferenci, bylo ihned rozhodnuto o účasti.

Pomineme-li neuvěřitelné bulvární otázky typu: „Máte přítele? Nesháníte nějakého? Jak by měl vypadat?“ nebo dokonce „Za kolik byste se nechala vyfotit nahá?“ (pozn. šéfredaktora: na Pohora.cz na to asi mít nebudeme 🙂 ) bylo to docela příjemné posezení a povídání s olympijskou šampionkou. Bylo jasně vidět, že není na zájem médií tolik zvyklá, ale to holt k úspěchu patří.

Jak se vám v Soči líbilo? Myslím hory sjezdovky a prostředí celkově.

Z areálu i okolních hor jsem byla skutečně nadšená. Mají tam nádherně. Sice jsem toho nezvládla tolik prozkoumat, ale někam jsme se přeci jen podívali.

Došlo třeba i na nějaké freeride ježdění? V televizi se o tom párkrát mluvilo.

Já freeride moc nejezdím, ale něco málo jsme zkoušeli. Kluci z realizačního týmu jezdili pořád. Já jsem do závodu nesměla, abych se nezranila a po závodě už bylo teplo a nebyly až tak dobré podmínky. Spíš jsme si zajezdili na sjezdovkách a sem tam jsme vyráželi i kousek od sjezdovek do okolí. Nějaký čistokrevný freeride s výšlapem do okolních kopců se ale nekonal.

Jak vám vyhovoval sníh, který byl také hodně diskutovanou částí her?

Se sněhem to bylo náročnější. S rostoucí nadmořskou výškou se jeho kvalita rychle zlepšovala, takže třeba nahoře na naší trati byl sníh úplně vynikající a dole už spíše rozměklý. Dalo se na to ale zvyknout. Myslím, že větší trable měli pořadatelé s mlhou, se kterou několikrát náležitě bojovali.

Co to znamená?

V Soči asi tušili, že nebývá tolik sněhu kolik by zimní olympiáda snesla a tak vytvořili obrovský systém pro umělé zasněžování. Určitě největší na světě. Spousta sněžných děl a dalších potřebných věcí. No a když přišla mlha, tak naprázdno zapnuli všechna ta sněžná děla a snažili se jí rozfoukat. Samozřejmě neúspěšně. Jediný efekt to mělo, že se jim podařilo rozvířit prach na okolních parkovištích a dalším zázemí bez sněhu.

To zní skoro jako okřídlené: „Poručíme větru, dešti.“

The North Face

Nejlepší snowboardcrossařka musí používat i nejlepší vybavení. Evu Samkovou obléká a podporuje špičkový americký výrobce outdoorového oblečení a vybavení The North Face, který je velmi oblíbený mezi světovými sportovci, horolezci i odbornou veřejností. Navíc Evu podporoval již před ziskem olympijské medaile, tedy nejde opravdu jen o svezení se na popularitě.

Když je řeč o tom zázemí, jak to bylo například s ubytováním? Tady se Rusům všichni vysmívali, že nestihli ubytování pro sportovce dostavět a podobně.

Ubytování bylo naprosto vynikající a myslím, že jsme za celou dobu neshledali jediný problém (trenéři, kteří na tiskové konferenci také seděli, přikyvují). To že někdo někde vytvořil fotku dvou neoddělených záchodů, mohlo vzniknout jakkoliv. My jsme opravdu neměli jediný problém.

Trenér Marek Jelínek: Já si myslím, že to bylo o tom, že všichni si z toho chtěli za každou cenu udělat legraci. Samozřejmě se sem tam nějaká chyba stane, ale my hodnotíme opravdu jen velice kladně. Myslím si, že ty zmiňované dva záchody vznikly prostě tak, že dělníci dali na místo bidetu druhý záchod (smích).

Jaký je váš vztah k medaili?

Vztah? Já k ní asi ani žádný velký vztah nemám. Pro mě to bylo spíš o tom zážitku, o těch pocitech a tom, jak jsem jela a ne o tom, že mám teď zlatou placku. Třeba dnes jsem vyrážela do Prahy se skoro hodinovým zpožděním, protože mi ji máma vzala a vezla všem ukázat do práce. Takže jsem čekala, až se vrátí. Tedy vlastně jsem nejdřív málem odjela úplně bez medaile, ale v autě mi došlo, že ji asi budou chtít všichni vidět. Celkově ale nechápu proč jsou všichni tak hotoví z medaile, o tu tady skutečně až tolik nejde.

Taky se vám stalo, že jste si medaili poškodila? Jako Martina Sáblíková, která si jí poškrábala o klíče v kapse nebo kajakář Vavřinec Hradilek po londýnské olympiádě?

Říkala jsme sice, že k ní nemám zas až takový vztah, ale zase úplně na háku to nemám, takže zatím žádné újmy neutrpěla. Abych s ní třeba otevírala pivo (jako ten Vávra, který je na tyhle věci expert) na oslavě to fakt ne, to dokážu i obyčejnou dvacetikorunou (smích a trenéři se chytají za hlavy).

Několikrát tu zaznělo, že končí jeden z vašich trenérů, tak co je na tom pravdy?

Ano, končí Jakub Flejšar. Bylo to ale plánované, takže už jen dojezdí letošní svěťák a pak skončí. Mluvilo se o tom už dříve.

A nahradíte ho jiným trenérem nebo zbude jeden?

Zatím nevím, jak se rozhodnu, situace je taková, že teď byl Marek (Jelínek) trochu „naspeedovanej“ a Jakub naopak takový klidnější, takže se dobře doplňovali. Trenér, o kterém uvažuji místo Jakuba je taky „naspeedovanej“, tak nevím, jestli dva stejné trenéry přežiju. Ještě se o tom budeme rozhodovat.

Když byla řeč o svěťáku, bude ještě vůbec motivace do dalšího závodění? Když největší úspěch už se povedl?

Motivace? Co to proboha je? Já nepotřebuju žádnou motivaci, já ten sport dělám, protože mě baví a ne z nějaké motivace. Motivaci potřebují třeba rychlobruslaři, kteří pořád krouží dokola po hladkém ledě, nemyslíte?

Na tom něco bude.

Proslýchá se také, že by měla v Česku vyrůst crossová dráha, konkrétně v Harrachově, co je na tom pravdy?

Marek Jelínek: Pravda to je, ale zatím je všechno v jednání. Uvažuje se o Harrachově a také bychom se měli jet podívat do jedné lokality v Krušných horách, kde by to připadalo v úvahu. Uvidíme, co z toho se povede.

Co by to znamenalo pro český snowboardcross? Nemuseli byste už jezdit trénovat tolik do zahraničí?

To určitě nemuseli a hlavně by se také zlepšily podmínky pro výchovu mladé generace. Navíc by se i pro diváky donesl snowboardcross na dostupnou vzdálenost.

Mnohokrát díky za odpovědi, budeme se tedy těšit na novou snowboardcrossovou dráhu a hlavně přejeme hodně úspěchů v dalším závodění. Ať je to pořád hlavně zábava!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: