El Capitan s jednou nohou + VIDEO

El Capitan s jednou nohou + VIDEO

Neustále si tu píšeme o výkonech různých adrenalinových a outdoorových sportovců, nad nimiž zůstává rozum stát. A co potom, když se skloubí skvělý výkon s handicapovaným sportovcem?

Potlesk ve stoje

Při brouzdání outdoorovými videi jsem našel jedno velice zajímavé a ani ne tak staré. Navíc se zaměřuje na téma, které je divácky vděčné – horolezectví na Mekce všech strmých stěn, El Capitanovi v národním parku Yosemite v USA. Moje udivení přišlo v zápětí, když jsem si všiml, že hlavní aktéři jsou … abych to řekl nějakým eufemismem … značně znevýhodněni oproti ostatním „běžným horolezcům“, co se pokouší stěnou probít k vrcholu.

Parta těchto odvážlivců o sobě hrdě tvrdí (právem), že jsou „prvně horolezci, teprve poté až postižení“ (omlouvám se všem, kterým toto slovo přijde příliš kruté) a aby to potvrdili, vybrali si jako cíl zdolání horolezecké cesty Zodiac, která má solidních „16 délek“ (čili přibližně 550 metrů), klasifikaci 5.7 A2 (někdy též jako 5.8 A3), což je velmi zhruba na pomezí „čtyřky pětky“ v hodnocení UIAA, které známe u nás, a leze se přibližně 4 dny. Myslím, že výkon je to úctyhodný, mohl bych být první v čele velké skupiny většiny lezců, kteří by jenom ze zdola koukali s otevřenou pusou.

Překladatelský oříšek aneb odlehčení na konec

Krátké sestříhané video z akce se jmenuje Gimp Monkeys a když jsem přemýšlel nad českým ekvivalentem, setkal jsem se s jistým problémem. Nejen, že obě anglická slovíčka mají několik dost odlišných významů, ale při jistých kombinacích vzniknou poměrně urážlivá a zvláštní sousloví. Budu věřit své intuici amatérského znalce angličtiny a nebudu překládat název doslova jako žák páté třídy, který by vás dozajista pozval na „Kulhavé opice“, nýbrž vás pozvu na zhlédnutí snímku „Rošťáci s vervou“, i když zdánlivě tuším, že první varianta má s ohledem na velký životní nadhled aktérů na svůj osud možná větši šanci uspět…

Užijte si to!

Oblečení do špičkové kanadské firmy Arc´teryx, která podporuje tyto jednonohé borce, naleznete například v síti obchodů HUDYsport, největší výběr naleznete v „obchodě v obchodě“ v HUDY na Perštýně, který jako jedinná prodejna v Česku nabízí unikátní rozšířenou nabídku modelů značky Arc’teryx. Kompletní nabídka je k dispozici v našem eShopu na www.hudy.cz. O historii Arc´teryxu se dozvíte třeba na www.hudy.cz/arcteryx.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: