El Capitan: 7 dní, 7 cest, 4 rychlostní rekordy

El Capitan: 7 dní, 7 cest, 4 rychlostní rekordy

V tom doslova nemůže mít prsty nikdo jiný než Alex Honnold, který se do „týdne zábavy“ v Yosemitech pustil s Davidem Allfreyem. Nápad kupodivu nepocházel z hlavy Alexe, ale k projektu si ho přizval David.

Ani z jeho hlavy však myšlenka na sedm cest za sedm dní nepochází. Nechal se inspirovat americko-bulharskou dvojicí Ammon McNeely a Ivo Ninov, kteří toho mají v Yosemitech nalezeno spoustu.

Dvojice Američanů začala začátkem června cestou „New Jersey Turnpike“ (6a, A4), což je klasika z roku 1977 v pravé části El Capitana. Časem 12 hodin a 24 minut překonala dosavadní nejrychlejší čas o hodinu a půl.

A tempo nezvolnili

Další dva rychlostní rekordy přidali na cestách „Tangerine Trip“ (9 hodin a 28 minut) a „Eagle’s Way“ (7 hodin a 56 minut). K těmto výstupům David dodal: „Při „Tangerine Trip“ šlo všechno hladce, stejně tak u „Eagle’s Way“. Alex lezl některé pasáže dokonce „free solo“. Problémem byla nastupující únava, a to i přesto, že jsme lezli teprve druhý a třetí den. Sílu nám ubíraly také dlouhé sestupy, kdy každý z nich měl téměř tisíc výškových metrů.“

Jelikož červnové teploty nejsou pro podobné maratony zrovna ideální, začínala dvojice s lezením vždy kolem čtvrté ráno, aby těsně po poledni měli lezení za sebou. Brzké vstávání, hodiny lezení a vysilující sestupy je hnaly do postele už po sedmé večer.

„Lezli a sestupovali jsme, jak rychle to šlo, protože už jsme se viděli dole v údolí, jak chladíme ruce i nohy v řece“, komentoval průběh David.

Alex nezapomněl ani na oblíbenou „The Nose“

V následujících třech dnech si vzali na paškál cesty „The Nose“ (5 hodin 16 minut), „Lurking Fear“ (5 hodin a 5 minut) a „Zodiac“ (5 hodin a 5 minut). „The Nose“ a „Lurking Fear“ byly ve srovnání s ostatními docela lehké“, komentoval obtížnost Alex.

Znáte Alexův poslední film Honnold 3.0, ve kterém přelezl za 18 hodin Mount Watkins, El Capitan a Half Dom?

Poslední den, nebo spíše jeho část, strávila dvojice v cestě „Triple Direct“, kterou vylezli v dalším nejrychlejším čase – 5 hodin a 15 minut.

Shrnuto podtrženo: 173 délek (podle průvodce) v pouhých sedmi dnech.

Po týdnu plném lezení byli David a Alex vyřízení: „Půjdu do postele, jak rychle to bude možné. Nejhorším zážitkem posledních dní byl vždy ranní budík. Beru si teď několik dní odpočinku, protože mám oteklé kotníky a ruce“, uzavřel David.

S využitím climbing.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: