Dvoračky a hotel Štumpovka

Dvoračky a hotel Štumpovka

Horské boudy leží u významné křižovatky turistických cest na jižním úbočí Lysé hory.

Luční enkláva Dvoraček, která kdysi bývala centrem hospodářského dění v západních Krkonoších, začala vznikat již koncem 17 století. První bouda pro chov dobytka byla založena v roce 1688 a koncem 18. století tu stálo již 20 bud. V březnu 1893 největší bouda vyhořela a na jejím místě nechal hrabě Harrach postavit ubytovací hostinec U Dvorské boudy, jehož provoz byl zahájen v roce 1896. O šest let později se chata stala centrem sedmého mistrovství Čech v lyžování.

Dnešní podoba horské chaty Dvoračky pochází z přestavby v roce 1928, tehdy byl interiér zařízen v selském slohu a doplnila ho kachlová kamna.Chata hostila mnoho významných osobností, mj. hraběte Harracha a před 2. světovou válkou i prezidenta Edvarda Beneše s manželkou. Z velkého množství bud po požárech zbylo dnešních šest objektů, ke kterým v prosinci 2008 přibyl nový horský hotel Štumpovka.Předchůdkyně hotelu byla bouda, založená jako hospodářské stavení. To v roce 1930 odkoupil pan Štumpe a jeho dvě dcery zde žily až do roku 1956. V červnu 1990 chata vyhořela a její trosky byly později odstraněny. Dnešní nový hotel byl vystavěn na stejném místě podle projektu jilemnického architekta Jiřího Dobeše a zprovozněn byl 26. prosince 2008. Z těchto míst se nabízejí i hezké výhledy především na Rokytnici nad Jizerou.

Přístup:

Horních Míseček Kotelními jámami po zeleně značené Krakonošově cestě – 5 km.

Rokytnice nad Jizerou po modré značce kolem Huťského vodopádu – 7 km, tady je ale převýšení téměř 600 m. Proto nabízím tip: z Rokytnice lanovkou do stanice Horní Domky, po modré k rozcestí Ručičky, tady vpravo po zeleně značené Krakonošově cestě po úbočí Lysé hory (výhledy) – 2,5 km. Odtud lze pokračovat po zelené na Horní Mísečky, po modré k Huťskému vodopádu nebo po červené kolem Kotle (Harrachovy kameny, mohyla Hanče a Vrbaty, Vrbatova bouda atd.).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: