Dubnový skialp na slovinském Krvavci

Dubnový skialp na slovinském Krvavci

Oficiální stránky lyžařského střediska Krvavec se chlubí tím, že je nejlepším slovinským lyžařským střediskem každoročně od roku 2006. Jak vypadá na konci lyžařské sezóny?

Po skončení práce v Ljubljani v pátek 30. dubna ve dvě hodiny odpoledne jsme tak s kolegou cestou zpátky do České republiky na chvíli zajeli opět na Krvavec, kde jsme trochu pošlapali pěšky a na pásech, a pojezdili jeden žlab a sjezdovky. Cesta ke Krvavci nás nenaplňovala optimismem, jelikož díky jeho jižně orientovaným svahům to vypadalo, že tam není žádný sníh. Naštěstí se to na místě nepotvrdilo, když sníh chyběl pouze v nejnižší části střediska a výše ho byl byl dostatek. Pěšky jsme museli jít asi deset minut, načež jsme nasadili stoupací pásy a pokračovali po sněhu.

Počasí bylo fantastické – úplné bezvětří a teplota tak dvacet stupňů nad nulou. Ideální oděvem na páteční skialp tak byly pouze kraťasy. Od začátku sněhu jsme to vzali kolem restaurace na vyšší sjezdovky a přes vrchol Krvavec pokračovali na nejvyšší Zvoh (1970 m). Na něm jsme napřed potkali postaršího namakaného místního turistu, s nímž jsme pokecali slovinsko-česko-anglicko-rusky, neboť znal spoustu českých slov a přesně citoval z Dobrého vojáka Švejka.

Za vrcholovým jezerem na Zvohu se slunil místní šedesátiletý skialpinista, který na svůj věk vůbec nevypadal, nicméně dle vlastních slov byl už v důchodu a věnuje se sedmi sportům, tj. na každý den v týdnu má jeden. V blízké době se ke všemu chystá na Pražský mezinárodní maraton. Jak zhodnotil kolega: „tak bych se chtěl v důchodu také mít“.

Za Zvohem jsme pokračovali kousek po hřebenu, kde asi hodinu před námi sjel do severního údolí s velkým převýšením další skialpinista. Toto údolí jsme kvůli převýšení a nedostatku času zavrhli a místo něj zvolili ke sjezdu kratší žlab s JZ orientací. Svrchní vrstva sněhu byla díky pekelnému vedru naměklá, takže stačilo udělat dva oblouky a střední část žlabu ujela dolů. Následně jsme tudíž dávali při sjíždění větší pozor, abychom se se sněhem nesvezli do úzké dolní části žlabu se skalami.

Zastavili jsme se nad zúžením a vyšlapali zpátky na hřeben a následně na Zvoh. Sjezd ze Zvohu byl po sjezdovce, vystoupali jsme na Krvavec a následně po sjezdovce a kolem hotelu dojeli na konec sněhu. Rychle jsme se sbalili a přejeli na Blatiny, kde probíhala od čtvrtka akce GO Alpina.

V pátečním odpoledni jsme v oblasti Krvavce potkali tedy jednoho pěšího turistu, skialpinistu (další sjel před naším příchodem), tři paraglidisty a jednoho rogalistu. Vzhledem k tomu, že dvě rolby upravovaly některé sjezdovky ve středisku, dalo se čekat, že se tam v sobotu 1. května ještě normálně lyžovalo.

Oficiální stránky lyžařského střediska: Krvavec ski resort

Další popis střediska je také na Krvavec at Slovenia.info

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: