Dovolená ve Slovinsku vás nezklame. Vydat se můžete do hor, k jezerům i k moři

Dovolená ve Slovinsku vás nezklame. Vydat se můžete do hor, k jezerům i k moři

Slovinsko je neprávem opomíjenou zemí. Řada Čechů na Slovinsko nahlíží pouze jako na tranzitní stát, kterým projíždí při cestě do Chorvatska, jediné, co jim je tak dobře známé, je město Maribor, kolem kterého vede dálnice na Záhřeb. Přitom krásy Slovinska stojí za víc než hodinové projetí po dálnici.

Pokud jste doposud Slovinsko stavěli na vedlejší kolej, pak vás nejspíš překvapí, že tato malá zemička v sobě ukrývá neskutečné bohatství. Má hory, jeskyně, moře a pláže, jezera, termální lázně i vinice. Co si tedy rozhodně nenechat ujít a co vidět ve Slovinsku?

Triglavský národní park

Klenotem Slovinska je jednoznačně Triglavský národní park nacházející se na severozápadě země v Julských Alpách, kde se můžete vydat na nejvyšší horu Triglav, projet 50 ostrými serpentinami až na nejvyšší silniční sedlo Vršič, zastavit se u Bohinjského jezera a jezera Bled a prozkoumat údolí řeky Soči s křišťálově čistou vodou.

Za vidění rozhodně stojí i vodopády Peričnik, Veliki Kozjak a Savica, jezero Jasná, Šunikov vodni gaj a soutěska Vintgar, jedná se o místa, kde milovníkům přírody srdce jen zaplesá.

Vinařské oblasti a termální lázně

Přesuneme-li se ze západu na východ, pak se ocitneme v okolí místních vinic. Nejznámější vinařskou oblastí je Jeruzalem mezi městy Ormož a Ljutomer, mezi další pak patří například Radgona, Maribor, Lendava nebo Goričko.

Kromě vína si na své na východě přijdou i milovníci termálních pramenů. Horký léčebný pramen najdete v lázních a v aquaparcích, jako jsou Terme 3000, Terme Ptuj, Terme Olimia nebo lázně Rogaška Slatina.

Hlavní město Lublaň a okolí

Srdcem Slovinska je Lublaň. Samotnou metropoli včetně hradu nad městem prozkoumáte za jeden den, na její okolí je ale zapotřebí si vyhradit více času. Z přírodních krás můžete objevovat divokou krajinu Kočevski Rog, která je osídlena medvědy, vlky a rysy, a oblíbená je také přírodní rezervace Krajinski park Kolpa.

Příznivci historie si na své přijdou už v samotném hlavním městě, mimo jiné ale za vidění v okolí stojí také hrad Žužember, klášter Kartuzija Pleterje, Galerie Božidar Jakac, středověký Predjamský hrad vestavěný pod 123 metry vysokým skalním převisem a krasová jeskyně Postojna, kde se svezete 140 let starým turistickým vláčkem.

Slovinské pobřeží

Dovolenou pak můžete zakončit na jihozápadě u moře. Země má 43 km dlouhé pobřeží, kde jednoznačně perlou přímořských měst je Piran, ne nadarmo se tomuto malému městečku přezdívá slovinské Benátky. Jedná se skutečně o nejkrásnější místo na pobřeží. Luxusnějším letoviskem s velkou písečnou pláží je pak Portorož.

Celé pobřeží není dlouhé, a tak je slovinské moře ideální nejen ke koupání, ale jeho blízké okolí i k projížďkám na kole. Na své si tak přijde na dovolené skutečně každý.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: