Dotáhnou letos Poláci „český projekt“ na Annapurně IV?

Dotáhnou letos Poláci „český projekt“ na Annapurně IV?

Vyhlašování Piolets d´Or nedávno skončilo, ale další horolezecký rok už je v plném proudu a Poláci Janusz Gołąb, Marcin Tomaszewski a Michał Król se svým projektem určitě budou patřit mezi to nejzajímavější, co letošní sezóna přinese. Podaří se jim prostoupit panenským jihozápadním pilířem Annapurny IV (7525 m)?

Jihozápadní pilíř roste z velmi nedostupné doliny Sethi Khola v Nepálu (nedostupný je především závěr doliny), do které v roce 2003 zamířila také česká výprava ve složení Radek Lienerth, Mirek Novotný, Petr Hnojna, Jan Doudlebský, Vašek Pátek, Marek Bláža, Dušan Pokorný a Jiří Hanzal. Pouze Jan Doudlebský a Radek Lienerth se však pustili do extrémně náročného JZ pilíře, který překonává převýšení tři kilometry (zbytek pokoušel západní hřeben). Dvojice o pokus prostoupit JZ pilířem upustila po prvním dni z důvodu nestabilní skály.

Annapurna IV se nachází ve v „masívu Annapurna“, ze kterého roste dalších 5 vrcholů, mezi nimi také stejnojmenná osmitisícovka s výškou 8091 metrů. Věděli jste, že trek pod Annapurnu je jeden z nejoblíbenějších v celém Nepálu?

Poláci čekají především mixové lezení

„Kolem 80 % cesty bude pravděpodobně v mixu. Toto lezení asi nebude úplně technicky obtížné, ale v té výšce určitě narazíme na spoustu problémů“, popsal pravděpodobný charakter výstupu Marcin. Zbytek cesty, především tedy závěr, bude ve skále, jejíž kompaktnost je otazníkem a právě tato pasáž má být klíčem k dokončení výstupu.

Při aklimatizaci využijí také vrtulník

Před odletem do Nepálu se trojice bude aklimatizovat na Mont Blancu. Z údolí Sethi Khola se pak chtějí nechat vrtulníkem vyvézt na jihozápadní hřeben a na něm ve výšce kolem 7000 metrů strávit noc. Odjezd směr Nepál je naplánován kolem 10. října a samotný výstup JZ pilířem má být uskutečněn alpským stylem za 5 – 6 dní.

Nic jiného než JZ pilíř neexistuje…

Expedice nemá žádný záložní plán, při otázce, jestli při relativně brzkém ústupu chtějí lézt něco jiného, Marcin odpověděl: „Pokud jde o mě, já žádný plán B nemám. Prostě jedeme na JZ pilíř Annapurny IV“. Michał ještě dodal: „Poté, co nám nebylo povoleno lézt na vrchol  Jannu neboli Kumbhakarna (7710 m), je tohle náš záložní plán“.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: