Došlo i na prevenci. Vláda zavede povinný sport pro všechny

Došlo i na prevenci. Vláda zavede povinný sport pro všechny

Vláda už nechce řešit pouze následky epidemie, od 1.4. proto zavádí povinných 7 hodin sportu na čerstvém vzduchu týdně pro všechny občany České republiky. Slibuje si, že v dlouhodobém horizontu sníží u české populace výskyt civilizačních chorob, jako je cukrovka, obezita či vysoký krevní tlak, které výrazně zhoršují průběh nemoci covid-19.

Právě pohyb na čerstvém vzduchu patří společně se zdravou stravou k nejlepší prevenci různých civilizačních chorob. Například v obezitě patří Češi bohužel mezi světovou špičku. Ani při nejpřísnějším lockdownu nebyl sport a pohyb v přírodě zakázán, maximálně byl omezen na katastr obce. Z toho je vidět, že si zákonodárci dobře uvědomují důležitost pohybu a pobytu na čerstvém vzduchu nejen na fyzické, ale i psychické zdraví. Příchod jarních dní navíc slibuje také více sluníčka, nepostradatelného pomocníka pro tvorbu vitamínu D, který hraje důležitou roli pro obranyschopnost organismu.

Povinných 7 hodin sportu týdně budou občané muset vykazovat pomocí speciální aplikace eFuška nebo tréninkového deníku buď online, nebo písemně svému obvodnímu lékaři. Za chybějící pohyb bude hrozit pokuta. Mluvčí vlády ale uklidňuje, že cílem není lidi trestat, ale spíš motivovat k péči o své zdraví. V průměru jedna hodina pohybu na čerstvém vzduchu denně je totiž zvládnutelná téměř pro každého. Intenzita či druh sportu je naprosto libovolný – počítají se procházky, běh, kolo, in-line brusle, ale i jakýkoli jiný druh pohybu.

Povinný sport platí také pro děti a mladistvé. Mnoho lékařů, učitelů, trenérů i rodičů totiž dlouhodobě bije na poplach, protože absence denního řádu, kontaktu s vrstevníky a koníčků se velmi neblaze podepisuje na zdraví i psychice nejmladších členů společnosti. Systém povinného sportu má vyhnat aspoň na hodinu denně děti od počítačů a on-line výuky ven na vzduch a vnést do života dětí pravidelný rytmus.

Pokud se pandemická situace nezačne lepšit, vláda bude zvažovat kombinaci opatření povinného pohybu s ještě větší restrikcí prostoru, na kterém bude pohyb možné vykonávat. Například to mohou být vlastní zahrady nebo rádius 500 m od domova. Finální variantu přísnějších opatření ministr Balatný nespecifikoval.

PS. Pokud jsme vás dostali, věřte, že pravidelný pohyb vám určitě prospěje, i když není povinný 😊

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: