HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Dôme de Neige des Écrins – nejzápadnější čtyřtisícovka Alp

Dôme de Neige des Écrins – nejzápadnější čtyřtisícovka Alp

Výstup na druhý nejvyšší vrchol Dauphineských Alp je krásnou VHT, na kterou si mohou troufnout i technicky méně zdatní nadšenci.

Dauphineské Alpy byste našli ve Francii a jak už titulek napovídá, leží trochu mimo „hlavní scénu Alp“. Nejznámější evropský vrchol Mont Blanc je vzdálený více než sto kilometrů severně.

Dôme de Neige des Écrins patří do masívu Écrins, jehož je s výškou 4015 metrů druhým nejvyšším vrcholem. Z vrcholu je krásný výhled na téměř šest kilometrů dlouhý ledovec Blanc (rozloha 5,34 km2) a hluboce zařezané údolí „Vallee Vénéon“.

Při pohledu ze severovýchodu (z ledovce Blanc) má vrchol tvar nakloněné misky (viz úvodní fotka). Pokud byste se však podívali ze severozápadu, působí Dôme de Neige des Écrins jako mohutná kolmá hradba s několika věžemi.

Jízda autem do výstupového místa, parkoviště u chaty Refuge Cézanne, vám z České Republiky (Prahy) zabere asi 11 hodin.

Ze severovýchodu je vrchol dobře dostupný přes ledovec Blanc. Právě tudy vede normálka od chaty Refuge du Glacier Blanc. Někteří mají tento vrchol za vůbec nejsnazší čtyřtisícovku francouzských Alp.

Výstupová cesta

Jak už jsem napsal výše, auto můžete nechat na parkovišti u chaty Refuge Cézanne, která leží ve výšce 1874 metrů. Dalším záchytným bodem bude chata Refuge du Glacier Blanc (2542 m), která je skoro o 700 metrů výše.

Cesta k chatě v sobě neobnáší žádné záludnosti. Asi kilometr od parkoviště překročíte most a začíná stoupání prostřednictvím serpentýn. Kousek před chatou minete malé jezírko, od kterého jsou krásné výhledy na Mont Pelvoux (3946 m). Kdo si potrpí na pěkné snímky, tak tady se může vyřádit. Na chatě se můžete občerstvit nebo prostě jen odpočinout, protože stoupání ještě není konec.

Váš dnešní cíl, chata Refuge des Écrins (3175 m), leží ještě o 600 metrů výše. V nejbližší době vás čeká nástup na ledovec Blanc. Musíte být obezřetní, protože je zde množství trhlin, které by vás spolkly jak nic. V sezóně je mezi trhlinami znatelná cestička, která vám práci značně ulehčí. Z ledovce se vám už naskytne pohled na váš zítřejší cíl, tedy Dôme de Neige des Écrins.

Chata se nachází na skalách vysoko nad ledovcem a při troše hledání byste mohli najít i nějaký ten pramínek vody. Je tady více než třicet lůžek ke spaní. Dobrou noc, Zítra vás čeká vrcholový den.

Jak už to při alpských túrách bývá, je důležité si ve vrcholový den přivstat. Musím se přiznat, že s tím mívám problém. Nicméně vy takoví nebuďte Usmívající se.

V sezóně by i tady měla být znatelná cestička (hora je hojně navštěvovaná), která vás provede okrajem ledovce k místu, kde se profil značně zvedá. V tomto místě jsou strašidelně vypadající seráky, proto doporučuji se moc nezdržovat a tlačit se napravo od nich.

Následně vytvoříte oblouk, kterým obejdete seráky a dostanete se nad ně. Potom budete přímo stoupat k okrajové trhlině a podél ní traverzujete až do sedla Breche Lory (3974 m). Tohle klikatění mezi trhlinami a seráky vám může v prudkém terénu vzít hodně sil, zvlášť v ostrém letním sluníčku. I proto je dobré vycházet brzy ráno.

Ze sedla se vám naskytnou úžasné náhledy do západní stěny Barre des Écrins, která patří mezi hodnotné výstupy. Ze sedla už je to jen kousek na vrchol, který má tvar homole –  Dôme de Neige des Écrins. Možná vám v tu chvíli přijde trochu líto, že nejvyšší vrchol  Dauphineských Alp je přeci jen o kousek výš a vy ho máte téměř na dosah, ale kromě výšky je vrchol i technicky o něco výše.

Pro celou túru jsou samozřejmostí mačky, helma, turistický cepín a lano.

Prvovýstup

Prvním, kdo se rozhlédli z vrcholu Dôme de Neige des Écrins do okolí, byli 21. července 1877 Emmanuel Boileau de Castelnau a Pierre Gaspard.

Krásně zachycené poslední metry stoupání na Dôme de Neige des Écrins

CK KUDRNA

Za dobrodružstvím na zajištěných cestách se dá vydat i do dalších zemí Evropy. Velký výběr zajímavých zájezdů na via ferraty do Itálie, Švýcarska, Slovinska i Rakouska nabízí cestovní kancelář Kudrna.


Zkušenosti čtenářů

Eliška

Ahoj, přidávám report z roku 2020 z obou kopců. Kdy se to prý prvně chodilo ne obloukem pod skálu, ale vlevo od seraků. Ale jak píšete, byla tam dálnice, tak nešlo netrefit http://outdoorova.cz/hory/vystup-na-barre-des-ecrins/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: