Dokumentární film Pískaři zve na Mezinárodní filmový horolezecký festival v Teplicích nad Metují

Dokumentární film Pískaři zve na Mezinárodní filmový horolezecký festival v Teplicích nad Metují

V sobotu 25. srpna 2012 bude v rámci Mezinárodního filmového horolezeckého festivalu v Teplicích nad Metují oficiálně představen nový český dokumentární film z lezeckého prostředí pískovcových skal „Pískaři“. Jeďte se podívat!

Dokumentární film Pískaři, inspirovaný stejnojmennou knihou Bohumila Sýkory, zachycuje vývoj lezení v pískovcových oblastech Broumovska. Od slezení Krále v roce 1923 uplynula dlouhá doba. V Adršpachu, Teplických skalách, na Ostaši a v Broumovských stěnách vznikly tisícovky cest a nové stále vznikají. Každá má svůj příběh, každá je něčím ojedinělá. Styl lezení se mění, je ovlivňován trendy i vybavením.

Autoři filmu Petr Kašpar a Petr Piechowicz vybrali zásadní cesty jednotlivých dekád, které představí současní lezci Jitka a Luboš Mázlovi, Dušan Janák, Václav Šatava, bratři Martin a Štěpán Stráníkovi. Filmem provází legendy místních skal. Bohumil Sýkora a Tomáš Čada jsou významně spojeni s historií pískovcového lezení v Polické pánvi.

Film si klade za cíl připomenout mezinárodní lezecké komunitě, co je to „místní písek“, jedinečnost této lokality, pravidla a zvyklosti, které jsou spojeny s lezením na Broumovsku.

Podívejte se na krátkou ukázku z filmu a nechte se pozvat na jeho víkendovou projekci.

Film Pískaři bude uveden na MHFF Teplice nad Metují:

Projekce v kině:                              sobota 25. srpen, 20.00 hod

Projekce ve škole:          pátek 24. srpen, 16.00 hod

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: