HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Dodo Kopold se opět postaral o velkou aktivitu na diskuzních fórech

Dodo Kopold se opět postaral o velkou aktivitu na diskuzních fórech

Slovák Jozef „Dodo“ Kopold (33), který je mnohými chápán jako horolezec rebel, svým nedávným přechodem Tater vyvolal spoustu otázek a podrážděných reakcí ze všech stran, včetně slovenského horolezeckého svazu. Co tak strašného udělal?

O tom, že se jedná o prvotřídního horolezce světových kvalit, asi není pochyby. Svými výkony si tato přízviska určitě zaslouží:

– Slovenský horolezec roku v letech 2002, 2003, 2005, 2006, 2007)

– Za tři roky se pokusil o deset osmitisícovek

– Za 17 dní stanul na třech osmitisícovkách

– Nominace do širšího výběru Piolet d´Or v letech 2005, 2006, 2009 za výstupy na Trango Tower (6286 m), Uli Biaho Tower (6109 m) a Annapurna south (7219 m)

Těch skvělých výkonů má Slovák na svém kontě mnohem víc. Kompletní výčet expedic najdete na jeho osobních stránkách.

Jenže…

– V roce 2008 ho komise alpinismu Slovenského horolezeckého spolku James vyloučila ze slovenské reprezentace z důvodu podezření klamných informací o výstupech na některé osmitisícovky.

– V průběhu jednoho roku zemřeli dva jeho lezečtí partneři a nebylo podáno dostatečné vysvětlení.

Co se tedy stalo naposled?

Na internetu by se z různých vyjádření, komentářů a barvitých článků dala snad sepsat kniha. Pro přehlednost se pokusím celý problém popsat co nejjednodušeji. Prohlubování vědomostí v tomto ohledu už nechám na vás (na konci přidám odkazy na různé zdroje a fóra).

Ve dnech 5. 1. – 8. 1. Dodo Kopold přešel celý hřeben Tater (Belianské, Vysoké a Západní Tatry) za 72 hodin. Jenže svůj výkon dostatečně nespecifikoval a prvotní informace vypadaly, jako by přešel celý hřeben Tater stejnou linií (72 kilometrů a 130 vrcholů) jako v loňském roce jiní dva Slováci Sabovčík a Kadlečík, kterým to zabralo 15 dní. Sabovčík Doda podpořil a řekl: „Věřím, že tak, jak to Dodo popsal, je možné, aby hřeben přešel. Muselo to však být strašně těžké“.

Kopold se ke své cestě vyjádřil takto: „Nikde jsem nepsal, že bych přešel celý hřeben Tater. Od začátku nebylo mým cílem poctivě překonat celý hřeben, ale zdolat tuto vzdálenost, co nejlogičtější linií a vyzkoušet s i při tom, jak mé tělo bude reagovat na nedostatek spánku.“

Západní Tatry, zdroj: wikipedia, foto: Piotr_JZápadní Tatry, zdroj: wikipedia, foto: Piotr_J

Podle mě si však Kopold za svůj výkon uznání zaslouží

Říkám si: „Lidi vzpamatujte se“. Vždyť ten chlap tři dny nespal a udělal ohromný výkon. Je jasné, že první věc po něčem takovém nebude to, že si sedne k počítači a začne popisovat celou trasu.

Že to neudělal ani v následující dnech už možná bylo důsledkem jeho rebelské povahy. Většina z nás by se asi zhroutila pod nátlakem škodolibých diskutérů na internetu a upalovala by na internet s vyjádřením, jak to skutečně bylo. Jenže on je jiná povaha a třeba se mu líbilo, jak jeho neaktivita přikládá pod kotel, protože je možná (neznám ho) takový.

O tom svědčí i další jeho vyjádření: „Kéž by jsem se i já někdy dostal na druhou stranu. Mám na mysli to, že bych seděl doma za počítačem, sledoval a hodnotil výkony ostatních“.

Týden po přechodu Dodo Kopold zveřejnil popis trasy na svém facebookovém profilu:

5. 1. nedeľa 16.20 h horáreň pod Muráňom – 22.20 h Kopské sedlo (prejdené až po Bujačí vrch)

6. 1. pondelok 5.00 h Snehový štít, 7.30 h Sedielko, 12.15 h M. Závrat, 16.30 h Poľský hrebeň (vynechané Kresaný roh, Rovienkové veže, Divá veža)

7. 1. utorok 2.00 h Kačací štít, 6. 00 h Zlomisková štrbina, 9.40 h sedlo Váhu, 14.00 h V. Mengusovský štít, 16.00 h Čubrina, 23.45 h Kasprov vrch (vynechané Rumanov štít, Ganek, Ťažký štít, Druhý mních, VŽB nie až na samý vrchol)

8. 1. streda 6.26 h Volovec, 16.20 h Hutianske sedlo horáreň Biela skala (na niektoré vrcholy ZT som nešiel až hore ku značke. Brestová, Tri kopy, Pachoľa).

Podle tohoto video rozhovoru je jasné, že Dodo celému podniku nevěnuje vůbec takovou pozornost jako jeho okolí. Vždyť o tom svědčí i skutečnost, že vyšel uprostřed dne, přitom takticky by bylo nejlepší vyrážet třeba v 6 ráno. Sám potom uvedl, že se rozhodl bezprostředně po tom, co mu Pavol Barabáš napsal, že jede do Tater. Dodo tvrdil, že měl na sbalení pouhých dvacet minut.

Já osobně Dodovi držím palce a doufám, že uskuteční opět něco originálního a třeba se mu v létě povede proběhnout Tatry pod třicet hodin, jak sám říká: „Je to možné“.

S využitím climbing.com, sme.sk, youtube.com, horyinfo.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: