Dobrodruzi z Kopkových 1000 mil v cíli

Dobrodruzi z Kopkových 1000 mil v cíli

Nejdrsnější extrémní ultramaraton na evropském kontinentu – Craft 1000 Miles Adventure 2013 skončil. Na start závodu se 30. června v nejvýchodnější dědině Slovenska Nové Sedlici postavilo 120 dobrodruhů ze sedmi států světa. Kromě bikerů byli ve startovním poli čtyři běžci a jeden koloběžkář.

Závod letos provázelo opravdu krásné počasí, díky čemuž se celý průběh oproti minulým ročníkům celkově zrychlil. Kvůli zdravotním nebo technickým problémům během závodu odstoupilo 18 účastníků. V polovině na 500 mílích skončilo 30 lidí. Do cíle v nejzápadnějším cípu Česka ve Skalné u Chebu dorazilo 72 závodníků. Nejrychlejším bikerem byl Jan Tyxa, kterému k absolvování trasy dlouhé 1625 km s celkovým převýšením 39 km stačilo pouhých 8 dní. Historicky první koloběžkář Jaroslav Jisl do cíle dorazil po 14 dnech.

Nejmladší bikerce, teprve osmnáctileté Markétě Marvanové, stačilo 11 dní a nejstaršímu legendárnímu cyklotrampovi, 67letému Janu Vlasákovi 17 dní, aby také oni dorazili do vytouženého cíle ve Skalné. Jejich výkon jen potvrzuje, že při tomto závodě na věku nezáleží, je otevřen všem, co si chtějí prověřit svojí psychickou a fyzickou odolnost.

Jediný běžec, který letos dosáhl cíle je maďarský závodník Ištván Rudolf, cesta mu trvala neuvěřitelných 17 dní a byl tak rychlejší než poslední bikeři. Velký obdiv a uznání patří všem dobrodruhům závodu napříč Československem, ale největší obdiv a ocenění však patří handicapovanému závodníkovi Richardu Štěpánkovi, který pouze s jednou rukou, kterou si ještě na trati zranil, dokázal těžkou trať absolvovat za neuvěřitelných 18 dnů. Svým výkonem značně posunul hranice možností tohoto závodu a otevřel tak cestu dalším účastníkům. Richard je důkazem, že pokud má člověk pevnou vůli a odhodlání, dokáže téměř nemožné.

Se spacákem a větrovkou vítězem Craft 1000 Miles

Co všechno člověk skutečně potřebuje k přežití, všem ukázal vítězný Jan Tyxa. Sedmatřicetiletý řidič z povolání, který se na závod přihlásil s plánem pouze fotografovat a užívat si přírodu. Svým neuvěřitelným výkonem všem vyrazil dech. Bez závodních ambic pouze s povinnou výbavou, spacákem, karimatkou a lehkou větrovkou dokázal za 8 dní 2 hodiny 17 minut dorazit do cíle závodu na 1000 mil.

Z osmi dnů na trati tři noci nespal, průměrně ujel 200 km denně. Z posledního kontrolního bodu v Jizerských horách do cíle ve Skalné u Chebu 440 km jel v kuse bez spánku. Přesto v cíli vypadal naprosto v pohodě a nejevil známky vyčerpání. Svým časem překonal loňského vítěze Zdeňka Kříže a vytvořil tak nový traťový rekord, který nebude jednoduché překonat. Jan Tyxa tak ukázal, že extrémní a v Evropě ojedinělý závod lze vyhrát i bez nějaké zvláštní přípravy.

O závodě

Zakladatelem a otcem závodu je extrémní biker Jan Kopka, první Čech, který vyhrál závod na 1800 km napříč zamrzlou Aljaškou Iditarod Trail Invitational. Zkušenosti získané z absolvovaných extrémních závodů využívá od roku 2011 při organizaci v Evropě ojedinělého extrémního ultramaratonu bez zajištění napříč bývalým Československem Craft 1000 Miles Adventure, kterého se každý rok účastní stovka dobrodruhů z různých koutů světa. Vizí závodu je nabídnout účastníkům velkou dávku dobrodružství, nenadálých příhod, nového poznání a nezapomenutelných zážitků.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: