Do Krumlova na dvou kolech

Do Krumlova na dvou kolech

Český Krumlov je nádherný a právem patří na seznam UNESCO, ale jakožto outdoorového nadšence mě ubíjí samotné prohlížení památek. Potřebuji nějakou přidanou hodnotu a tu vidím v cyklistickém výletu z Českých Budějovic přes Zlatou korunu až do zmíněného Krumlova.

Základní údaje

Délka: 60 km (včetně zpáteční cesty)

Terén: 3,2 km nezpevněná cesta, zpevněná cesta 9,8 km, asfalt 47 km

Převýšení: cca 680 m. viz obr. (včetně zpáteční cesty)

Trasa

Hned výchozí bod našeho výletu je zajímavým místem, protože se jedná o hvězdárnu Kleť, která byla otevřena už v roce 1937. Nechme vesmír vesmírem a vraťme se na zem, jelikož nás čeká 60 kilometrů krásným prostředím jižních Čech.

Od hvězdárny se dáme po cyklostezce č.12. Ta nás vyvede z centra Českých Budějovic směrem na jejich jižní periférii. Dvanáctky se budeme držet jako klíště až do Krumlova. Po čtyřech kilometrech máte šanci v místním cykloservisu doladit poslední kazy na vašem stroji. Po této potenciální zastávce už opustíme „Budějky“ tělem i myslí a doslova se začneme přibližovat krásám UNESCA.

„Podivný výhled“

Za další čtyři kilometry přijedete do vesničky Boršov nad Vltavou. Jak už název předeslal, budete chvíli kopírovat koryto mohutné Vltavy, abyste ji asi po kilometru opustili. Za vesnicí uhnete doleva vzhledem ke korytu řeky. Čeká vás menší kopeček. Na jeho vrcholu se  dostanete (jen okrajově) k další vesničce Kamenný Újezd, u níž stojí benzínka. V nohách budete mít už dvanáct kilometrů a pokud jste si nepřibalili vydatnou svačinu, tak už je možná čas na doplnění energie nákupem nějaké té sladkosti. Mimochodem je odtud „krásný“ výhled na chladící věže Temelínu.

Kamenný Újezd opustíme a začneme se opět přibližovat řece Vltavě. Mineme vesničky Opalice, Čertyně, Záluží a Chlumec, abychom se dostali do turisticky významné vesničky Zlatá Koruna, v níž se nachází středověký klášter, který založil v roce 1263 Přemysl Otakar II.

Co by kamenme dohodil!

Do Krumlova už to mámě jen devět kilometrů, ale hned za Zlatou Korunou nás čeká dlouhý a táhlý kopec, na jehož vrcholu se na nás „směje vesnice Srnín. Teď už je to jen nějakých dvacet minut, než přijedete do centra Krumlova, nad kterým se tyčí hrad ze 13 století. Dále se můžete těšit na grafitový důl a historické centrum, které je zapsáno na seznam UNESCO (od roku 1992). Další zajímavostí Českého Krumlova je nejdelší krytá lávka v ČR (110 m). Teče pod ní co jiného než řeka Vltava.

Trasa je vhodná i pro děti. K vidění je toho v Krumlově opravdu mnoho. Abyste opravdu nasáli atmosféru, není na škodu si výlet rozdělit na dva dny a využít kempu, který je od centra Krumlova vzdálený jen dva kilometry.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: