Dnes jsou 59. narozeniny prvovýstupu na Everest + VIDEO

Dnes jsou 59. narozeniny prvovýstupu na Everest + VIDEO

Za tu dobu se toho v souvislosti s nejvyšším vrcholem událo opravdu hodně. Hillary přiznal, že byl na vrcholu první, stanulo na něm už skoro 4000 lidí, při pokusech zařadit se mezi tyto čtyři tisícovky jich více než 200 zemřelo. Pojďme se podívat na samý začátek celého kolotoče s názvem Mount Everest.

Někteří z vás se možná budou divit, ale pro mnoho horolezců neznamená Mount Everest životní výzvu. Pro některé je to dokonce jen bod na mapě. Důvodem je masa lidí, která se každoročně snaží zařadit mezi ty již zmíněné čtyři tisícovky. Právě ta mnoho dalších odradí.

První pokusy o slezení nejvyššího bodu naší planety se datují do roku 1921. Takže někde tady můžeme hledat počátky snění o výstupu na Mount Everest. Sen se změnil ve skutečnost až o více než 30 let později. Bylo to 29. května 1953 a postarali se o to Edmund Hillary a Tenzing Norgay. Před nimi se o to pokusilo šesdtnáct expedic – neúspěšně.

Video

Ať už jste a či nejste z řad obdivovatelů Everestu, museli jste o úspěch Hillaryho a Norgaye „zavadit“. V přidaném videu je detailněji rozebrán tento milník horolezectví.

Dále se můžete podívat na video, které ukazuje simulaci výstupu přes ledovec Khumbu. Tato cesta je dnes brána jako „normálka“ a k vrcholu ji využil také Hillary a Norgay.

Našel jsem zajímavou stránku, na které jsou vyobrazeny všechny výstupové cesty, které byly do roku 2004 prostoupeny.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: