Deštný les, pláže a pozorování zvířat v NP Wilsons Promontory v Austrálii

Deštný les, pláže a pozorování zvířat v NP Wilsons Promontory v Austrálii

Národní park Wilsons Promontory rozkládající se na nejjižnějším výběžku Austrálie 200 km od Melbourne je oázou divoké přírody. Je ideální místem pro turistiku deštnými lesy, objevování opuštěných pláží nebo pozorování klokanů, vombatů a dalších australských zvířat.

Jednou z australských metropolí, kterou byste na své cestě napříč Austrálii neměli minout je Melbourne. Toto kulturní centrum má mnoho co nabídnout a je ideálním výchozím bodem pro výlety v okolí. Většina návštěvníků zamíří na věhlasnou Great Ocean Road nebo na nedaleký Phillip Island. Pouhé tři hodiny jízdy autem od Melbourne se však nachází další, mnohdy opomíjený, přírodní skvost státu Victoria. Wilsons Promontory je národní park, který se rozprostírá na stejnojmenném poloostrově. Tento výběžek australské pevniny je jejím nejjižnějším bodem a najdete zde hory pokryté deštnými lesy, pláže a spoustu zástupců říše zvířat.

Historie Wilsons Promontory

Wilsons Promontory, také známá jako The Prom, bývala územím aboriginského kmene Koori. Prvním Evropanem, který roku 1798 poloostrov objevil, byl George Bass. Pod ochranu národního parku se území dostalo roku 1898 a do dnešní doby si zachovalo nejrozlehlejší plochu divoké přírody ve státě Victoria. Před rokem 1930, kdy byla vybudována silnice, se do parku dalo dostat pouze lodí. Během druhé světové války bylo území uzavřeno a sloužilo pro výcvik speciální jednotky. Přestože zde během uplynulých pár let udeřily hned dva velké požáry, Wilsons Promontory si zachovává svou divokost a krásu. V současnosti je park oblíbený především díky množství outdoorových aktivit a klidu, který poskytuje.  

Pláže

Australské pláže se bezpochyby řadí mezi nejkrásnější na světě. Výjimkou není ani Wilsons Promontory, kde se nachází nespočet nádherných pláží, které tuto divočinu lemují.

  • Squeaky – Nejznámější pláž parku je pojmenovaná po křemenném písku, který křupe pod nohama každému, kdo na ni vkročí. Jedná se o ideální místo pro relaxaci a dlouhé procházky.
  • Norman – Pokud hledáte ideální pláž pro rodinu s dětmi, Norman Beach je tím pravým místem, kam vyrazit. Do oceánu zde ústí řeka Tidal a tvoří tak zátoku s klidnou vodou.
  • Whisky Bay – Pokud se chcete vyhnout větším skupinám lidí, Whisky Bay je odlehlá pláž, kde naleznete klid a ticho, které přerušuje pouze šumění oceánu.
Výhledy na odlehlé písčité pláže pobřeží NP Wilsons Promontory, Austrálie.
Výhledy na odlehlé písčité pláže pobřeží NP Wilsons Promontory, Austrálie.

Vodní aktivity

Vody omývající pobřeží The Prom jsou stejně jako pevnina chráněnou oblastí Wilsons Promontory Marine National Park. Jedná se o nejrozlehlejší vodní národní park státu Victoria, a tak není divu, že co se vodních aktivit týče, je skutečně z čeho vybírat.

  • Potápění – Pod hladinou oceánu se ukrývá jiný svět. Ti, kdo se do něj ponoří, se ocitnou v zahradách plných korálů a podmořských živočichů jako jsou chobotnice, žraloci nebo rejnoci. Zastávkami jim při této plavbě budou malé ostrůvky, na kterých nalézají své útočiště mořští ptáci, tuleni nebo tučňáci.
  • Plachtění – Pokud chcete vidět pobřeží z jiné perspektivy, umožní vám to plavba kolem Refuge Cove Wilsons Prom. Plachetnice vyplouvá každé ráno a v ceně celodenní plavby s Refuge Cove Cruises je i oběd.
  • Kajak – Po mořské hladině se nemusíte pohybovat pouze poháněni větrem v plachtách, ale i vlastní silou pomocí pádla. Kajak je další způsob, jak aktivně strávit den a prozkoumat kouty pobřeží, ke kterým se pěšky nedostanete.

Pěší turistika

Ve Wilsons Promontory se nachází nespočet túr, na které se můžete vypravit bez průvodce. Některé z nich zaberou pouhé jedno odpoledne, na jiné je třeba si vyhradit několik dní. Všechny vedou dechberoucí přírodou a tamějším deštným lesem, ze kterého dýchá svěžest a nespoutanost přírody.

  • Lilly Pilly Gully Nature Walk – Zhruba dva a půl kilometru dlouhá procházka, která vás vezme napříč deštným lesem. Pokud se rozhodnete si ji prodloužit, po devíti kilometrech dorazíte na vrcholek hory Bishop.
  • Mount Oberon Summit Walk – Mezi nejkrásnější stezky se bezpochyby řadí cesta až na vrcholek hory Oberon. Od toho vás na začátku dělí náročný výstup do prudkého kopce. V cíli však čeká odměna v podobě nádherného scenerického výhledu na vlnící se kopce pokryté zeleným kobercem a zátoku, kde se nachází pláž Squeaky. Pokud se sem vypravíte pozdě odpoledne, vydržte do západu slunce. Budete ho pozorovat z první řady.
  • South-Eastern Circuit – Tento výšlap zabere den či dva a řadí se mezi nejpopulárnější v parku. Mezi povinnou výbavu patří hodně vody, jídlo, a pokud plánujete zůstat přes noc, pak i vybavení pro kempování.
Oblast Tidal River v NP Wilsons Promontory, Austrálie.
Oblast Tidal River v NP Wilsons Promontory, Austrálie.

Pozorování zvířat

Austrálie je známá množstvím endemitů, které žijí na jejím území a Wilsons Promontory je místo, kde je můžete spatřit skoro všechny. Jakmile vjedete do parku, uberte na rychlosti a pozorně sledujte silnici. Zvířata dost často skákají doslova pod kola. Nejčastěji se v parku setkáte s klokany, vombaty, koalami, emu nebo nejrůznějšími ptáky. Stezka Wilsons Promontory Wild Life Walk je jich plná. Vzhledem k pravidelným setkáním s lidmi většina zvířat není plachá a přijdou až k vám nebo se dokonce nechají pohladit. Koho více zajímá podmořský život, může nasadit potápěčské brýle a ponořit se pod vodu. Z pobřeží nebo paluby lodě sem pak mnoho návštěvníků přijíždí za pozorováním keporkaků.

Klokan, Austrálie

Kempování

Wilsons Promontory je možné navštívit během jednoho dne, ale daleko lepší je si zdejší pobyt prodloužit. Základnou vám při tom můžou být chata, kabina nebo stan. V parku je legální kempovat ve volné přírodě a nachází se zde i kemp Tidal River, jehož součástí jsou umývárny, prádelna, kuchyně, jídelna, hřiště a místo pro grilování. Rezervaci je možné udělat pouze přes Informační centrum parků státu Victoria. 

TIP: Vydejte se na zájezd do Austrálie a poznejte spolu s Melbourne to nejlepší z Austrálie už za 12 dní. 

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: