Demänovská ledová jeskyně v Nízkých Tatrách

Demänovská ledová jeskyně v Nízkých Tatrách

Na severní straně, vzhledem k hlavnímu hřebeni Nízkých Tater, se nachází přírodní unikát v podobě ledové jeskyně, ve které můžete kromě klasických krasových výzdob obdivovat také výtvory, které vznikly souhrou vody a mrazu.

Díky své výjimečnosti je jeskyně častým cílem turistů, kteří míří do Nízkých Tater. Ledová jeskyně je součástí obrovského komplexu jeskyní, které byly navzájem propojeny. Délka chodeb všech částí je 8162 metrů. Co se ledové jeskyně týče, tak má zhruba 1900 metrů.

Ledové podzemní prostory byly hojně navštěvovány už v 19. století, ale s objevem nedaleké Demänovské jeskyně svobody (údajně nejnavštěvovanější jeskyně na Slovensku) zájem poklesl. Po rekonstrukci schodů a elektrického osvětlení v roce 1952 sem turisté opět začali proudit.

Stálost ledových útvarů v létě závisí od stupně prochladnutí jeskynních stěn a od nahromadění ledu v zimě. Led, který se nachází v jeskyni, má staří asi 500 let.

Lidská činnost v letech 1950-1951, při které došlo k prokopání spodního otvoru při zpřístupňovacích pracích, měla za následek narušení místního klimatu díky proudění teplejšího vzduchu z jiných částí komplexu. Hrozilo dokonce úplné roztátí ledové pokrývky. Velkým úsilím se chybu podařilo napravit. Není divu, že dnes jeskyně patří k národním přírodním památkám Slovenska.

Přístup

Jeskyně je situovaná do Demänovské doliny, která je přístupná autem v celé své délce. Hned u vstupu do jeskyně je možnost parkování. Nejlepší trasa je pravděpodobně od Liptovského Mikuláše směrem na Pavčinu Lehotu.

Prohlídkový okruh je dlouhý 650 metrů a překonává převýšení 45 metrů. Vstupné je pro dospělé 7 euro, studenti 6 euro, důchodci a děti ve věku 6 – 15 let 3,5 eura.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: