Deep water solo uprostřed Utahu

Deep water solo uprostřed Utahu

Lezci Chris Sharma, Mike Beck a Kevin Bradburn mají v plánu uspořádat lezecké závody. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby se nelezlo „deep water solo“ v centru města Park City ve státě Utah, který je znám spíše horami a pouští.

Závody se budou pořádat u příležitosti outdoorové výstavy Retailer, která se koná začátkem srpna.

Co je deep water solo?

Lezení bez jištění nad vodní hladinou. Nemyslete si však, že dopady jsou jako do peřinky. Už při nešikovném pádu z výšky deseti metrů si můžete dost ublížit. Výjimkou nejsou modřiny přes půl těla, zlomeniny nebo proražené bubínky.

Tento typ lezení je typický spíše pro přímořské oblasti, kdy se leze na útesech. Nástupy jsou často velmi převislé a tedy pěkně těžké. Mírná počáteční převislost je podmínkou, jinak by lezci byli vystaveni riziku pádu na skálu.

Jenže v případě Park City je nejbližší moře pořádně daleko! Jak to tedy organizátoři chtějí udělat?

Místo moře a útesů bazén a překližka

Pravda, nebude to zrovna prázdninová idylka, ale bude se soutěžit o 20,000 dolarů (1. a 2. srpna). Za takové peníze se nějaký ten výlet za“ water deep solo“ lezením už dá podniknoutJ. Vodní plochu poskytne místní olympijské tréninkové centrum, ve kterém vyroste osmi metrová umělá stěna s obtížností až 8b+.

Jak nápad vznikl?

Závody v Utahu jsou součástí lezeckého seriálu zaměřeného na lezení nad vodní hladinou. Počátky můžeme hledat ve španělském Bilbau (Baskové by mě teď asi ukamenovali za slovíčko „španělském“) v roce 2011. Chris Sharma tehdy vyhrál a jeho počínání sledovalo téměř 4000 diváků. To je více, než kolik chodí v Ostravě na fotbal Smějící se.

„Deep water solo je extrémní a pro diváky velmi zajímavý styl lezení, který nemůže nechat chladným nikoho z nás“, myslí si Chris Sharma.

Chrisovo vítězství v Bilbau můžete vidět na tomto videu

S využitím climbing.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: