HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Další zimní dobrodružství s názvem Nanga Parbat + VIDEO

Další zimní dobrodružství s názvem Nanga Parbat + VIDEO

Kdo se o to pokouší tentokrát? Švýcaři? Rakušané? Britové? Poláci? Ne! Jsou to staří známí Urubko (Kazachstán) a Moro (Itálie)!

Včera jsme přinesli informace o ruské expedici, která bojuje o zimní výstup na K2. Proč to vypadá jako by se s pákistánskými osmitisícovkami roztrhl pytel? Je to jednoduché. Lidé stále hledají nové výzvy. V pákistánských obrech je vidí. Ale proč? Protože všechny himalájské1 osmitisícovky už byly v zimě slezeny. Teprve loni se povedlo prolomit hranici a slézt tu první pákistánskou2, kterou byla Gasherbrum II (8034 m). Hádejte, kdo se o to zasadil? Že by Simone Moro a Denis Urubko3? Ano!

Tato dvojice se po roce opět vrací do Pákistánu, aby rozšířila svůj „ledový seznam“. V něm nefiguruje nic menšího, než hora zvaná Nanga Parbat (8126 m), někdy přezdívaná „hora zabiják“. Expedice začala 26. prosince odletem z letiště Malpensa (Itálie) a 3. ledna už naši borci dosáhli základního tábora ve výšce 4230 metrů.

12.1. Simone a Denis dosáhli C1 (5500 m)

13.1. Po noci strávené v C1 se dvojice horolezců vrátila do BC (4230 m), aby nabrala síly

Níže se můžete podívat na dvě aktuální videa, která na mě působí spíše cestopisně než horolezecky. Myslím si však, že s přibývajícím časem se charakter záznamu změní na extrémní.

Stejně jako jsem vás lákal včera na zajímavosti a fakta o K2, zvu vás i dnes na pár detailnějších informací ohledně Nanga Parbat. Je to opravdu zajímavé čtení. Věděli jste, že Rupalská stěna (jižní) je s převýšením 4600 metrů nejvyšší stěnou na světě. Jestli vás to zaujalo, tak se podívejte tady.

O dalších významných momentech této expedice vás budeme informovat.

thenorthfacejournal.com/

1Výjimkou je právě Nanga Parbat, která geograficky spadá do Himalájí, ale leží na území Pákistánu.

2Pákistán samozřejmě nechápu jako pohoří, jen se snažím o zařazení.

3V únoru 2011 se s naší dvojicí podíval na vrchol Gasherbrumu II také Američan  Cory Richards.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: