Další malá hranice prolomena!

Další malá hranice prolomena!

Rakušanka Barbara Zangerlová přelezla jako první žena cestu „The End of Silence“ (350m, 8b ), kterou vytvořili legendární bratři Huberové. Tento přelez udělala už v létě, ale teprve teď se k cestě detailněji vyjádřila.

„The End of Silence“ je kus alpské historie

Cesta „The End of Silence“ se plazí po severní stěně Feuerhornu a je součástí tzv. alpské trilogie, do které patří ještě „Silbergeiera“ (8b+, Švýcarsko, autor: Beat Kammerlander) a „Kaisers neuen Kleider“ (8b+, Rakousko, autor: Stefan Glowacz).

Cesta se vyznačuje kompaktně vysokým stupněm obtížnosti, protože před dosažením nejtěžšího místa čekají na lezce délky za 7a+, 6c, 6a+, 6a, 7b+, 7c+, 7b a 8b. Takže lezení je náročné po celou dobu. I když je cesta „stará“ skoro 15 let, a lezení se za tu dobu posunulo hodně dopředu, tak má pořád respekt těch nejlepších světových lezců.

Bratři Huberové však v Berchtesgadenských Alpách nezůstali jen u jedné cesty. Vytvořili další tři, kterými jsou Siddhartha“ (7b+), „Monstermagnet“ (7c+) a „Firewall“ (8b+). Cestám se souhrnně říká „Huber classics“.

Výstup očima Barbary

24 let stará Barbara se řídí tím, že si pro každý rok vybere jednu velkou výzvu, za kterou celou sezónu jde. Pro loňský rok to byla právě „The End of Silence“.

„Na začátku deváté délky jsem byla na pokraji nervového zhroucení. Bylo to se mnou opravdu špatné. Byla jsem schopná zvládnout jednotlivé kroky, ale jejich propojení se mi zdálo nemožné.“

„Na prvních třech délkách jsem pochopila, že budu potřebovat mnohem více friendů, protože pevné jištění bylo daleko od sebe. Po páté délce jsem to zabalila. Potřebovala jsem více materiálu na postupné jištění.“

Po návratu do stěny už se mohla soustředit jen na lezení. „Je to hladká skála, na které je jen tolik chytů, kolik je nutné. Nic navíc.“ Šestá, sedmá a osmá délka se jí zdály lehčí než prvních pět. Podíl na tom měla hlavně psychika, protože nemusela neustále přemýšlet, kolik metrů je od posledního jištění, tak jako tomu bylo na začátku.

Poté přišla řada na nejtěžší délku v cestě. Ta ji zabrala dlouhé čtyři dny. Nevzdala se a to ji přineslo ovoce v podobě úspěšného přelezu. Jednu z nejtěžších sportovních cest v Alpách si Barbara mohla odškrtnout.

K výkonu se vyjádřil také Thomas Huber, který je v podstatě na stejné lodi jako Barbara, protože oba patří do lezeckého týmu adidas. „Hrozně mě to potěšilo, protože jsem viděl, jakou měla z přelezu radost.“

adidas

Pokud vás zajímají další informace o Barbaře či bratrech Huberových, tak se podívejte na stránky adidas

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: