Další informace, které osvětlují sobotní bitku na Everestu

Další informace, které osvětlují sobotní bitku na Everestu

Z pohledu pisálků se jedná o senzaci letošní sezóny, z pohledu horolezců o jeden z těch smutných dnů, kdy jejich sport utrpěl ránu. Řeč je o sobotním útoku Šerpů na horolezecká esa Ueliho Stecka (SUI), Simone Mora (ITA) a Jonathana Griffina (GBR), který se udál na Everestu.

Pro ty, co o tom ještě neslyšeli

Myslím, že vás moc není, protože tato informace se dostala téměř na všechny zpravodajské portály, včetně těch největších. Řeč je o útoku Šerpů na trio horolezců.

Ve druhém táboře byli upozorněni (Steck, Moro, Griffin), že se pracuje na upevňování fixů. Proto se rozhodli fixy obejít asi ve vzdálenosti 50 metrů. V momentě, kdy se dostali na úroveň svého tábora, museli traverzovat a v jednom místě také překročit fixní lano. V této chvíli na ně údajně jeden ze Šerpů začal z vrchu křičet a shazovat kusy ledu.

Poté Šerpové slanili k trojici horolezců a přišlo na hádku, ve které byl Steck a spol. obviněni z toho, že shodili led na jednoho ze Šerpů níže. Steck následně nabídl pomoc s fixy, aby situaci uklidnil. Následně celá skupina Šerpů slanila až do tábora C2. Steck přesto natáhl 260 metrů fixního lana.

Simone Moro

K večeru dorazilo trio Evropanů rovněž doC2. Situace se však neuklidnila, právě naopak. Na celý tým se sesypala téměř stovka Šerpů, kteří je začali tlouct a házet po nich kamení. Roztržku uklidnili až další Šerpové a zahraniční horolezci. Trojici bylo sděleno, že musí do hodiny opustit tábor, jinak jim půjde o život. Z roztržky si prý Ueli Steck odnesl tržnou ránu v obličeji.

Takto událost obletěla svět. Verze se samozřejmě trochu liší, ale podstata je stejná…

Jak to vypadá z pohledu třetí strany? Trochu jinak!

Americký horolezec Garrett Madison, který vedl v roce 2011 úspěšnou expedici na Everest a Lhotse (obou vrcholů bylo dosaženo za méně než 24 hodin), se snažil osvětlit, co se stalo.

Vše mělo počátek o mnoho dnů dříve

V základním táboře došlo 18. dubna ke schůzce vedoucích všech expedic a vedoucího Šerpů (Sherpa Sirdars). Mělo se diskutovat o nejlepším možném termínu pro upevňování fixních lan do tábora C3. Kromě toho byla vybrána sestava „upevňovacího týmu“. Dále bylo dohodnuto, že ve stěně nebude nikdo kromě zmíněného týmu Šerpů, aby nebyli při práci rozptylováni.

Ueli Steck a jeho tým na zmíněné schůzi bohužel nebyli, a proto nevěděli o tomto nepsaném pravidle a ani jeho podmínkách. Termín upevňování byl stanoven na 26. a 27. dubna.

27. dubna

Tři evropští horolezci byli v C2 vyzváni Šerpy, aby nepostupovali do C3, protože upevňování fixů do C3 vyžaduje vysokou míru koncentrace. Lezci však pokračovali nalevo od fixů. Pokračovali až do svého tábora (7200 m), který byl těsně pod normálním C3. V tu chvíli Šerpové pracovali na nejstrmějším a technicky nejobtížnějším úseku.

Ueli Steck

O shazování ledu Garrett Madison nic nepsal. Došlo prý pouze ke slovní roztržce, při které Simone Moro vypustil několik urážlivých výrazů v nepálštině na adresu Šerpů. Ti poté slanili do C2. Proběhla komunikace přes vysílačku (na otevřené frekvenci), která byla minimálně nevhodná (padaly opět vulgarismy). Po sestupu do C2 bylo trojici horolezců doporučeno (zahraničními horolezci), aby se šli Šerpům omluvit. Mezitím už se sešlo mnoho Šerpů z několika týmů (údajně sto), aby si vynutili omluvu za to, co se stalo před C3 a také za následnou nevhodnou komunikaci přes vysílačku.

Simone byl však také rozhněván a došlo ke slovní roztržce, která ze strany Šerpů vyústila ve fyzické násilí. Roztržku zastavila až skupina zahraničních horolezců a také několik jejich Šerpů, kteří trio obstoupili a chránili ho. Následně trojice sestoupila až do BC.

29. dubna

Simone se v základním táboře sešel se Šerpy, se kterými došlo k roztržce. Celou situaci si vyříkali a uznali vzájemné chyby a omluvili se navzájem.

Jonathan Griffin

Výsledek je takový, že expedice „NO2 Limits Expedition 2013“ je u konce. Griffin a Steck se vracejí domů a Moro bude na Everestu létat se záchranným vrtulníkem tak, jako v minulé sezóně.

S využitím explorersweb.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: