Dalekohledy Nikon: přírodě na dosah

Dalekohledy Nikon: přírodě na dosah

Ačkoli společnost Nikon proslula především jako výrobce fotoaparátů, významně se zapsala také do dějin sportovní optiky, jako jsou dalekohledy či dálkoměry. Špičkové optické technologie renomované japonské značky za více než 100 let její existence prokázaly své kvality i v extrémních podmínkách Himálaje nebo ve vesmíru.

Kořeny společnosti Nikon sahají do roku 1917, kdy se tři přední japonští výrobci optiky spojili do společnosti Nippon Kogaku K.K. Firma se zpočátku zabývala výrobou optických čoček a rychle si získala reputaci díky kvalitě svých produktů a preciznímu zpracování. V počátcích výroby se značka Nikon zaměřovala na mikroskopy, dalekohledy, teleskopy a další optické sklo. K prvním dalekohledům její produkce patří řada Mikron, která se po více než sto letech vývoje vyrábí dodnes.

Fotoaparáty rozšířily portfolio značky až v roce 1948, kdy společnost uvedla na trh kompaktní 35mm fotoaparát Model I. Průlomovým se stal model fotoaparátu Nikon F představený v roce 1959, který způsobil revoluci v profesionální fotografii díky robustní konstrukci a systému výměnných objektivů. Pro jeho všestrannost si ho oblíbili jak nadšenci, tak mnozí fotožurnalisté. 

Na vrcholky hor a ještě dál

Prvotřídní kvalitu a odolnost prokázaly výrobky Nikon na mnoha expedicích do nehostinných koutů planety. V roce 1963 doprovázely fotoaparáty Nikon první úspěšnou americkou expedici při výstupu na Mount Everest. Také dalekohled Waterproof Orange 8×30D IF RC zamířil na nejvyšší horu světa během japonsko-čínsko-nepálské expedice v roce 1988. Další test v extrémních podmínkách výrobky Nikon čekal ve vesmíru. Na palubu vesmírné lodi se dostaly fotoaparáty legendární série F poprvé (a ne naposledy) v roce 1971 při letu mise Apollo 15 na Měsíc. 

Dalekohledy na vlně inovací

V průběhu dalších desetiletí společnost Nikon pokračovala ve zdokonalování své nabídky dalekohledů a inovacích povrchové úpravy čoček, konstrukce hranolů a ergonomických prvků. Zavedení vícevrstvých čoček a vrstev s fázovou korekcí zlepšilo propustnost světla a zajistilo ostřejší obraz. První dalekohledy se střechovými hranoly umožnily výrobu lehčích a kompaktnějších modelů vhodných pro cestování a turistiku.

Koncem tisíciletí si společnost Nikon dále upevnila pověst lídra v oblasti dalekohledů vydáním inovativních modelů řady Nikon Action a Nikon Monarch. Tyto dalekohledy byly navrženy tak, aby splňovaly požadavky různých outdoorových aktivit, od pozorování ptáků a divoké přírody až po lov a použití na moři, a staly se vyhledávanými stálicemi na trhu. 

Nikon Prostaff P7 8×30
Nikon Prostaff P7 8×30

V posledních letech společnost Nikon pokračovala v posouvání hranic konstrukce dalekohledů zaváděním nejmodernějších funkcí, jako je stabilizace obrazu, možnosti zoomu či využití prémiového optického skla s extrémně nízkým rozptylem světla (Extra-low Dispersion, ED). Ke svému výročí založení připravil Nikon speciální řadu dalekohledů WX vytvořenou pro náročné pozorovatele hvězdné oblohy. Díky výjimečně širokoúhlému zornému poli tyto dalekohledy zcela potlačují vnímání jakýchkoli omezení vidění. Takové pokroky dále zvyšují kvalitu obrazu a pohodlí při pozorování, díky čemuž jsou dalekohledy Nikon preferovanou volbou jak mezi nadšenci, tak mezi profesionály.

Společnost Nikon dnes zůstává v čele inovací dalekohledů a nabízí rozmanitou škálu modelů, které vyhoví každému přání. Díky více než sto letům vývoje a zkušeností nabízí její výrobky prvotřídní kvalitu, precizní zpracování a všestranné využití. Ať hledáte vhodný kousek pro vysokohorskou turistiku, horolezectví či pozorování zvířat, dalekohledy Nikon jsou zárukou bezkonkurenčního výkonu a spolehlivosti. 

Časová osa: Tak šel čas: ikonické modely dalekohledů Nikon

  • 1918 Tenyu 6×: v překladu „boží ochrana“
  • 1921 Mikron: legendární značka dalekohledů 
  • 1964 První „módní“ dalekohledy: kompaktní rozměry, špičkový výkon
  • 1982 Monokulár Fieldscope: 1. využití optického skla s extrémně nízkým rozptylem světla (ED)
  • 1986 Viewing 10×25 F: mechanismus sklápění tubusů inspirovaný sklopnými křídly letadel na letadlových lodích
  • 1987 Waterproof Orange 8×30D IF RC: použitý při expedici na Mount Everest v roce 1988
  • 1988 6–12×24D CF Zoom: první dalekohled Nikon se zoomem a střechovými hranoly
  • 2004 Laser 800S: špičkový laserový dálkoměr vybavený režimy priority prvního objektu a priority vzdáleného objektu
  • 2017 řada WX: nejpokročilejší dalekohledy s výjimečně širokoúhlým zorným polem

Lehké a kompaktní dalekohledy Nikon

Nikon Prostaff P7 8×30

Na cestě, v horách, u jezera — tento odolný a lehký dalekohled nabízí široké zorné pole a excelentní rozlišení i za nízké hladiny osvětlení, a umožní tak pozorovat každý pohyb i velké množství detailů. O výjimečný jas a přirozené barvy se starají vícenásobné antireflexní vrstvy na čočkách a hranolech, vrstva pro fázovou korekci na střechových hranolech zajistí vysoce kontrastní pozorování.

Výhodou dalekohledu Prostaff P7 je velká odolnost proti nárazům a pádům, ale také proti vodě (do hloubky 1 m po dobu 10 minut). Pogumovaný povrch pro dobrý úchop, provedení odolné proti zamlžování nebo úprava na vnějších čočkách odpuzující mastnotu a vlhkost zaručují nadstandardní odolnost a uživatelský komfort i v náročnějších outdoorových podmínkách za každého počasí.

Nikon Sportstar Zoom 8–24×25

Kompaktní dalekohled o hmotnosti pouhých 305 gramů zaručuje brilantní obraz a plynulý zoom se zvětšením až 24×. Ideální kousek pro horské túry, pozorování zvířat, sledování sportovních událostí apod. Čočky a hranoly opatřené vícenásobnými antireflexními vrstvami zaručují jasnější obraz a snadno dosažitelná páčka zoomu nabízí možnost přiblížení v rozsahu 8× až 24×. Otočné a posuvné gumové očnice usnadňují správné umístění očí a zvyšují pozorovací komfort.

Nikon Sportstar EX 8×25 DCF

Lehký dalekohled se štíhlým stylovým tělem, zvětšením 8×, objektivy s průměrem 25 mm a širokým zorným polem. Čočky opatřené vícenásobnými antireflexními vrstvami poskytují jasný a brilantní obraz i za nízké hladiny osvětlení. Voděodolné tělo je opatřeno pogumovaným povrchem pro pevné držení a je dostatečně kompaktní, aby se snadno vešlo do kapsy nebo pouzdra. Univerzální společník na cesty včetně turistiky a pozorování přírody.

Nikon

Japonská značka Nikon se od svého založení v roce 1917 stala průkopníkem v oblasti optických skel a již řadu let patří ke světovým lídrům na poli fotografie a videografie. Inovativní optické technologie společnosti přinesly nové standardy výkonnosti a designu a udávají současný trend vývoje optických zařízení. V jejím portfoliu najdeme široký sortiment fotoaparátů, objektivů a příslušenství, sportovní optiku i aplikace a software. Více na www.nikon.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: