Czech route – Sulovský a Lukáš na Aconcague 2008

Czech route – Sulovský a Lukáš na Aconcague 2008

Hned zkraje roku čeští horolezci Leopold Sulovský a Josef Lukáš vylezli na Aconcaguu (6962 m) novou linií v západní stěně. A tímto výstupem začneme nový občasný seriál na Velehory.cz o prvovýstupech českých lezců.

Aconcagua je nejvyšší horou obou Amerik a zároveň i celé jižní a západní polokoule. Sice výstup normální trasou (dolina Horcones, tábory  Plaza de Mulas, Canada, Nido de Condores, Berlin a Independencia) bývá považován za nejsnazší možné dosažení (skoro)sedmitisícovky, na druhou stranu v oblasti panuje nevyzpytatelné počasí, slavný bílý vítr – Viento Blanco a zima srovnatelná s osmitisícovkami. V posledních dvaceti letech vznikly na Aconcague kromě české cesty jen dvě další nové výstupové trasy (obě vytvořené v jižní stěně Slovinci: v roce 1988 Romih a Svetičič a v roce 2003 výstup Humara a Kozelje).

Sulovský s Lukášem sice původně odjeli do Jižní Ameriky s cílem nové trasy na Aconcaguu, ale chtěli jít jižní stěnou. Vzhledem k nedostatku sněhu to ale považovali za nebezpečné a zvolili západní stěnu, kde je čekalo 2700 metrů lezení převážně v ledu, obtížnosti 4-5 dle UIAA, ale stěžovalo ho padající kamení, takřka neustálý déšť malých úlomků a velmi nestabilní skála. Na vrcholu stanuli 30. ledna 2008, dolů sestoupil s lehkými omrzlinami v obličeji, protože nahoře údajně byla teplota až -40º C, což se Sulovský s Lukášem shodli, že byla větší zima než na při jejich společném (neúspěšném) pokusu na K2, kde byli v roce 2007. Na vrchol vystoupili alpským stylem, nebudovali výškové tábory a v batohách nesli přes 25 kg materiálu, především kvůli vybavení do velké zimy.

Výstup

Výstup a sestup jim trval 4 dny – bivakovali v 5300 a 6300 metrech, poté v mlze vystoupali na vrchol a sestoupili až do 4800 metrů k poslednímu bivaku.

Nová cesta jde do západní stěny vlevo od existující cesty v západní stěně, kterou křižuje výše ve stěně. Zpočátku jde o čistě sněho-ledový výstup, výše je svah prudší a objevují se čistě skalní partie. Cesta nemá oficiální jméno, takže pravděpodobně zůstane označení Czech route.

Zdroj: www.idnes.cz, www.alpinist.com

Víte o dalších českých prvovýstupech? O dalších cestách, které si zaslouží označení Czech route? Napište to, prosím, do diskuze jako námět pro další články.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: