HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

CYKLOTURISTIKA V ČR

Cyklomapy, cyklotrasy, cykloprůvodci, cyklostezky, cyklo...Řez lavinou cyklomateriálů

Než přišel CYKLOBOOM
Na začátku mé cykloknihovničky je brožurka od pana Rajmunda Šnajperka z roku 1956 "Republikou na kole" . Kdybychom podle ní vyjeli, brzy bychom skončili pod koly nějakého kamionu, protože auťáků na těch "krásných státních silnicích", kterými tenkrát bezstarostně šlapali naši předchůdci (lépe předjezdci), poněkud přibylo.
Z těchto časů mám také dvě ucelené řady turistických průvodců ČSSR (Sportovní a turistické nakladatelství, později Olympia) a v nich je vždy, byť skromně, pamatováno i na turistiku na kole. Pokud se Vám někdy dostanou do ruky, nejspíš v antikvariátech, mrkněte na ně. Myslím, že jsme je dosud nepřekonali. Omyvatelné plastové desky, kapesní formát, vložena dobrá čitelná mapa 1:100 000, špičkově zpracovány úvodní všeobecné kapitoly, na kterých se podílel velký autorský kolektiv, popis turistických cest, fotky, podrobné plánky měst a zajímavých míst, podrobný místopisný rejstřík a obrovská spousta dalších informací. Ještě maličkost, dnes nevídaná, dvě až tři různobarevné záložky. Smekám. Nová řada turistických průvodců ČSSR z Olympie (bílé pevné desky s fotkou) navázala na vše dobré předchozí, byla však chudší o fotografie. V každém případě je to mimořádně kvalitní materiál, který stále výborně funguje, jen je potřeba si trochu "zaprivatizovat". Družkami těchto průvodců byly turistické mapy "stovky" . Znám mnoho takových, kteří na ně nadávali a s příchodem porevolučních "padesátek" je snad i halasně vyhodili. Za sebe mohu jen říci, že jsem je měl a mám rád a jako geodet i orientační běžec z nich cítím profesionální kresbu, měřítku přesně odpovídající množství a výběr informací a velmi slušnou aktualizaci obsahu. Myslím, že nejsem jediný, který brzy zjistil, že v nových padesátkách jsou často ještě zakresleny, snad z piety, dávno rozorané meze, úvozové cesty, kterými už padesát let nikdo neprojel, neboť neexistují a mnoho dalších věcí snad ještě z dob Marie Terezie. Novým "Káčéťáckým padesátkám" to chvilku trvalo, než setřásly prach a srovnaly krok s dobou. To už jsme ale v časech, kdy se o slovo hlásí horské kolo. Národ se vrhá do sedel a vyjíždí do nové epochy. Homo bajkus?

Živelnost, zákazy, usměrnění
Živelné ježdění netrvá dlouho. "Jestli na to sedneš, vrazím ti klacek do drátů" domlouvali někteří milovníci hor milovníkům kol, kteří se po horách opovážili jezdit. Chvílemi se zdálo, že kvantum hmoty obroušených brzdových špalíků bude hlavním důvodem, proč vyhnat cyklisty z přírody. Pak ale dostali k vánocům horské kolo i ti zbývající (včetně milovníků hor) a bylo jasno, že novodobý boom cyklistiky nikdo nezastaví. A když se něco nedá zastavit, je dobré to alespoň usměrnit. Také proto jsou tu cyklotrasy a cyklomapy. Jako "orienťák" jsem dlouho zastával názor, že nejlepší je mít perfektní podrobnou mapu a sám si vymýšlet, kam a kudy pojedu. Dnes mám za sebou tříletou práci na cykloprůvodcích, kdy jsem na svém stařičkém kole pečlivě projezdil takřka polovinu území ČR. Jsem znovu a znovu fascinován tím, jak je tahle republika krásná a současně zděšen, že je život krátký na to, aby bylo možno ji poznat dokonale. Proto si dnes myslím, že má smysl vytvářet cykloprůvodce , díky kterým se dostaneme nejhezčí cestou na nejzajímavější místa, protože to někdo poměrně složitě vymyslel za nás a také za nás projel mnoho variant, které nikam nevedly. Pak je tu ještě zmíněná "usměrňovací" role. Díky cyklotrasám je možno vjet i do chráněných krajinných oblastí a národních parků s pocitem klidu, že nás nikdo nebude vyhánět a pokutovat. Tak je tomu dnes například v národních parcích Krkonoše, Šumava, Podyjí, ale třeba i v CHKO Český ráj.

Centrální řízení je přežitek?
Přibližně do roku 1993 se neděje nic moc. Na mapách KČT se objevují u silnic prvá nesmělá modrá kolečka, to aby cyklista věděl, že kde může jet auto, projede i kolo. Velkou informační hodnotu to nemá, ale je to první počin. Také v následujících letech zůstane KČT věrný především vytipování cyklotras pro jezdce na silničních kolech s brašnami, tedy pokud možno vedené jen po kvalitním zpevněném povrchu. Má to svoji logiku i návaznost na tradici, ale mladí bikeři vyžadují něco jiného. Spouští se lavina nejrůznějších aktivit, která každý rok sílí. Objevují se první cykloprůvodci, mapky, svérázné značení v terénu - každý na vlastní pěst a dle svého uvážení, veden dobrým úmyslem. A tak se dostáváme na kuriózní místa, kde strom na rozcestí nápadně připomíná stromek vánoční, ověšený směrovkami pěšáků KČT, lyžařů KČT, cykloturistů KČT, naučné stezky, dálkové mezinárodní trasy, koridoru Greenway, místního cyklistického závodu, gravírovanou směrovkou národního parku... Píše se rok 2000 a lavina pokračuje. Kdejaký starosta by rád přivedl do své obce cykloturistický ruch. Kyblík barvy a jde se na to! Možná by opravdu nebylo od věci zřídit "cyklotrasovou totalitní centrálu".


Řez lavinou cyklomateriálů

1993  /  1994  /  1995  /  1996  /  1997  /  1998  /  1999  /  2000

Vyjmenovat vše, co se urodilo není myslitelné. Množství map, průvodců a prospektů je obrovské a navíc, i když jsem se o to snažil, jistě nemám vše. Pojďme se zastavit jen u těch materiálů, které jsou něčím zajímavé, jiné nebo objevné.

Rok 1993:

Lezecký průvodce Ostrov - Labské pískovce (J.Hoblák, J.Vorel, nakl.Efekt Ústí n.L.) obsahuje i popisy cyklotras, vyznačených v terénu.

Veliká mapa Střední Sudety - severní část, 1:50 000, cenný infomateriál, poctivě aktualizovaná mapa, avšak nepříliš kartograficky vydařená. Zakresleny jsou cyklotrasy s rozlišením: kola - horská kola.

Hostýnské vrchy, turistická a cykloturistická mapa, 1:40 000, SHOCart Zlín, jedna z prvních šokarťáckých cyklomap. Ryze česká firma SHOCart začala od nuly jako parta šikovných orienťáků a časem si zajistila i vlastní distribuci (GeoClub). Aktualizaci obsahu map zajišťují "v rámci tréninku" orientační běžci.

Beskydy, MTB průvodce (P.Procházka, B.Damek, Alpy Lysá n.L.), popisy 19 tras, profily s vyznačením kvality cest, bez mapky. Hodnocení obtížnosti tras: lehká, nenáročná, obtížná, extrémní.

Českobudějovicko, turistická mapa 1:100 000, Kartografie Praha, s vyznačenými vhodnými cyklotrasami (žlutými puntíky). Díky nim se po delší době odvažujeme na hraničářské signálky, o kterých jinak mapa mlčí a nacházíme skutečně směle naprojektované asfaltečky kopec nekopec.

Moravskoslezské Beskydy, turistická mapa 1:25 000 (!), Progeo Rožnov p.R.), vyznačeny cyklotrasy a lyžařské trasy.

První Závod Zkušených - Survival ve Stráži n.N. Pro tento závod byla mapa 1:50 000 Novohradských hor doplněna o vyznačení průjezdnosti cest pro horské kolo.

Rok 1994:

Pálava a Žďárské vrchy, turistické a cykloturistické mapy 1:55 000 (SHOCart Zlín). Po nich bude následovat celá veliká řada cykloturistických speciálek 1:75 000, vždy mapa s vyznačenými cyklotrasami a v příloze popis trasy, rejstřík zajímavostí, profily tras. Největším přínosem pro cykloturisty jsou informace o možném vedení trasy mimo silnice. Trasy jsou výsledkem hledání nových cest, nikoli jen využití všem známých okresních silnic.

Okolím Prahy (V.Horák, CNC), průvodce, trasy vedeny převážně po stávajícím pěšáckém značení, jednoduché mapky, cenný textový doprovod (zajímavosti na trase).

Cyklotrasy v NP Šumava, jednoduché schema vedení tras v NP, s pomocí další mapy lze snadno zjistit jejich skutečný průběh. V dalších letech bude díky jednoduchosti (dvoubarevný tisk, letáčková podoba) zdarma ve všech turistických centrech a každoročně možná aktualizace a dotisk podle vylaďování a dalších zkušeností s cyklisty.

Rok 1995:

Hradecké lesy (zpracovali orientační běžci a firma T - mapy Hradec Králové), mapa pro cykloturistiku a orientační závody na horských kolech, 1:36 000, klasifikace všech cest odpovídá průjezdnosti na MTB, podkladem soulep map pro orientační běh 1:15 000, zatím asi to nejdokonalejší (nejpodrobnější), co v ČR vzniklo a je využitelné kromě závodníků i turistickou veřejností.
Střední Čechy (V.Horák, CNC), cykloprůvodce, 201 stran (!)

Praha outdoorová (P.Ďoubalík, M.Ročejdl, CAP), mapa Prahy s vyznačením nejlepších průjezdů na kole, mapky všech větších parků s cyklotrasami, kapitola o cykloturistice v Praze a okolí včetně kontaktů na služby a kluby.

Cyklistické trasy Orlické hory (Okresní úřady Ústí n.O. a Rychnov n.K.), mapka, fota, profil trasy, trasa obchází prakticky pouze okolo hor.

Rok 1996:

Táborskem na kole (vydalo město Tábor), mapky tras včetně přehledky, kilometráž, popisy. Šikovná příručka.

Jižní Čechy (V.Horák - CNC), cykloprůvodce. Mnoho nových informací v textech tras.

Okres Cheb (B.A.T. Program), panoramatická mapka s naznačeným průběhem cyklotras. Následují další podobné materiály jiných okresů. Pro orientaci v terénu nedostačující.

Krkonoše (V.Horák - CNC), schematická mapka s cyklotrasami a jejich profily, nepříliš čitelný materiál (potřeba spolupracovat s opravdovou mapou), ale v době vzniku s vysokou informační hodnotou (co se smí v Krkonoších?). Oficiálním materiálem ohledně cyklotras se pak stala mapa 1:75 000 SHOCart, na kterou se v letáčcích pro návštěvníky Krkonoš odkazuje i správa NP.

Z Prahy na jih a Praha (Kartografie Praha), mapa 1:100 000 s vytipováním dálkových, regionálních a místních cyklotras, včetně vhodných cest pro MTB, průjezdy Prahou. Velký kus práce J.Šafránka, učitele FTVS UK Praha, znalce oblasti.

Šumava autem a na kole (R.Rebstock), 2.vydání v r.98, popisy tras a místopisných zajímavostí.

Rok 1997:

Vltavská cyklistická stezka (Hluboká n.Vlt. - Č.Budějovice), miniprůvodce budovanou stezkou, tedy částečně v předstihu.

Okolím Prahy II (V.Horák - CNC), cykloprůvodce, novinkou itinerářové listy, které se berou do terénu, knížka zůstane doma.

Množí se cyklomateriály, vydávané městskými či okresními úřady: Okres Zlín: nudě vstup zakázán!, mapa s cyklotrasami. Cyklistické výlety okolím Hradce Králové, přínosný materiál, v několika mísech však vede po již neexistujících cestách. Lednicko-valtický areál, informační mapa s cyklotrasami, velice pěkně zpracováno i s cyklotrasami na mapě SHOCartu. Okres Uherské Hradiště, krásně zpracovaný propagační materiál regionu s mapkou SHOCartu a cyklotrasami. Moravsko-slezské dálkové cyklotrasy, informační materiál s mapkou a vyznačenými dálkovými cyklotrasami na mapě SHOCartu, jeden z prvních pokusů o vyjádření náročnosti trasy ikonkami (rovina, 3 stupně kopcovitosti, 3 druhy povrchů).

Rok 1998:

Náchodsko, krajina magické krásy (Gate Náchod a Okresní úřad Náchod), zajímavý materiál zaměřený především na cykloturistiku, bohužel nepříliš povedená mapka, zmatek v cestách a značkách, v terénu se ještě občas do značení připlétá trasa cyklistického závodu. Pěkně zpracované doprovodné texty tras. Oblast od Broumova po Babiččino údolí je v terénu vyznačena.

To nejlepší z jižní Moravy, katalog cestovního ruchu (vydala Komise cestovního ruchu Sdružení obcí a měst jižní Moravy...), cenná kapitola "Na kole jižní Moravou".

Praha - Wien, podrobný cykloprůvodce SHOCart, průlom do nové kvality, samostatně zpracované jednodenní trasy s mapou, fota, rejstříky zajímavých míst, seznamy služeb na trase, profily. Trasa vyznačena v terénu koncem května 1998 (Greenways, Phare, KČT, Program obnovy venkova...), nicméně v polovině roku 1999 nebyl stav značení právě nejlepší.

Euroregion Nisa, první z řady regionálních cykloprůvodců SHOCart, 10 vybraných cyklotras, mapa s trasou, variantami a zkratkami trasy, popis, fota, profily, rejstřík zajímavostí, adresář služeb. Trasy vedeny co nejvíce mimo frekventované silnice a po konzultaci s NP a CHKO. Zajímavostí je jistě samo netradiční ohraničení euroregionu: zahrnuje Český ráj, Jizerské hory a západní půlku Krkonoš.

Moravsko-slezská dálková cyklotrasa - okres Břeclav (Okresní úřad Břeclav), mapka, profil, zajímavosti na trase.

Vysočinou na kole - region Horní Svratka, mapa pro cyklisty 1:150 000, vytipované silničky, málo nových informací.

Domažlice - Furth im Wald, cykloturistický průvodce, (SHOCart pro Městský úřad Domažlice, Phare), mapa 1:60 000, zakreslena trasa a ta vyznačena i v terénu, cenné texty.

Vyznačena cykloturistická trasa Liberec - Hrádek nad Nisou (Hartau).

Česko-rakouské příhraničí, SHOCart, cykloprůvodce, zahrnuje úsek od Břeclavi za Lipno, mapy, trasy s variantami, fota, popis tras a zajímavých míst, profily. Kde tento průvodce končí, začíná v r.2000 vydaný "šokarťácký" průvodce Šumava.

Série tří dalších velkých cykloprůvodců SHOCart:
Praha a okolí, Jižní Čechy I, Jižní Morava (vždy deset vybraných cyklotras v regionu).

Velmi dobře vyznačeny trasy v NP Podyjí. Nechybí ani výstražné cedule před nebezpečnými místy a sjezdy.

Rok 1999:

Objevují se první SHOCart turistické mapy 1:50 000. V nich jsou zakresleny jak v terénu vyznačené, tak jen doporučené cesty pro cyklisty.

Písecké hory a hůrky, turistická mapa 1:40 000, cyklotrasy, SHOCart.

Píseckem na kole (Městský a Okresní úřad Písek), mapky, profily, info, netradičně pojatý a nepříliš pochopitelný materiál, zbytečně nákladná výroba (papír, tisk, vazba). Praktičtější by byla skládačka za třetinovou cenu.

Českosaské Švýcarsko, turistická mapa 1:50 000, Geodézie ČS, s cykloturistickými trasami.

Moravská brána, dálková cyklotrasa a navazující cyklotrasy v okrese Nový Jičín, mapka, cyklotrasy, profily.

Cykloturistická magistrála Most - Doksy, plánek s trasou a převýšením, nečekaná spojnice, budovaná v projektu Greenways.

Železnorudsko, propagační materiál regionu, kapitolka o cykloturistice, přínosná, byť jednoduchá mapka.

Cykloturistika bez hranic (Česká centrála cestovního ruchu), přehled dálkových a regionálních cyklotras v ČR. Stěžejní informační materiál, ze kterého se prvně cykloturistická veřejnost může dovědět, jak je vymyšlena síť hlavních tahů a navazujících regionálních cyklotras. Vše pak má zapadat do velkého projektu evropské sítě cyklostezek, nazývaného Euro Velo. Bombastický záměr, oč velkolepější, o to dražší a přitom, ač připouštím, že se mohu mýlit, nepříliš důležitý. Stále jsem přesvědčen, že na prvním místě nás čeká budování mnoha kilometrů opravdových cyklostezek ve městech a spojek vesnic s městy, které budou denně využívat lidé, nejen pro zábavu, ale jako bezpečnou a zdravou cestu do práce, do školy, za nákupem. Ač cykloturista tělem i duší, netoužím jet podle Labe do Hamburku (v létě jsou u nás v Hradci u Labe neprůstřelné mraky komárů!) a o to raději si pojezdím v Krkonoších, v Podkrkonoší, v Českém ráji, na Kokořínsku... Drtivá většina populace jezdí na kole o víkendech a o o dovolené poznává spíše region. Jen zanedbatelný počet dalekých poutníků jede kolem světa a napříč světadílem.

KČT, systém značení turistických tras v ČR, včetně cykloturistických značených tras. Základní informace o značení pro veřejnost.

KČT, základní pravidla značkování turistických tras a vyvěšování turistických směrovek a tabulek. Základní metodický materiál.

Liberec a okolí, procházky, vycházky, výlety, cyklovýlety (agentura 555 a město Liberec), sympatický kapesní formát, trasy a texty zpracovány místními špičkovými znalci. Předpokládá se doplnění průvodce o vhodnou mapu.

Okres Hodonín - Slovácko, informatorium (Okresní úřad v Hodoníně), na zadní straně jednoduchá, ale přehledná mapka s cyklotrasami a tzv. Vinnou cestou. Uvnitř spousta užitečných informací.

Dasis, Sport a turistika 99 (Dasis), jakýsi hrubý přehled o cyklotrasách v ČR, byl k dostání u čerpacích stanic zdarma, a tak se nesmíme příliš zlobit, že vyznačení tras je velmi neurčité (velké puntíky si to šupajdí někudy přes les). S dobrou mapou a trochou intuice se podaří cestu nalézt. Je jasné, že celý materiál je spíše nosičem na inzerci, ale i tak je dobře poděkovat, protože něco informací poskytuje.

Ustanoven Zelený koridor Botič v Praze, kterým povede stejnojmenná cyklostezka, podpis starostů městských částí 19.10.99, koordinátor občanské sdružení Oživení (P.Štěpánek).

Eurobeds, katalog slevového systému, KČT, mapky s cykloturistickými trasami vybraných okresů, někdy mívám chuť vzít pastelku a vybarvit i ostatní okresky, neboť je mi jich líto, že si neužijí cykloturistů. V každém regionu pár slov a foto největších turistických lákadel. Katalog zdarma a tak buďme za něj rádi.

Kolem lipenské přehradní nádrže vybudována šedesátikilometrová cyklistická stezka (financoval projekt Phare a obce). Celkové náklady spočítány na 1 838 000 eur. Koncem roku předána do užívání.

Rok 2000:

Baťův kanál, v roce 2000 lodí, na kole i pěšky - moravským stylem života (Česká centrála cestovního ruchu), pozornému cyklistovi neunikne, že skutečně kromě trasy vodní plavby je v mapě mnoho dobře vytipovaných cyklotras. Obyčejná skládačka na hubeném papíře - oč jednodušší o to lepší.

Na kole a pěšky okresem Plzeň - sever (Okresní úřad Plzeň - sever + Kletr), velmi pěkně udělaný cykloprůvodce, šikovný formát, kvalitní tisk, mapka SHOCart, množství fotek, profily a popisy 14 tras (a 4 připravovaných tras regionem Dolní Střela). Trasy opouštějí silnice a mohou být proto obohacením i pro místní znalce.

Eurobeds KČT, katalog slevového systému, letos o mnoho stran víc, hodně informací o cykloturistice v ČR, pozvánky do okresů včetně mapek s vytipovanými silničkami a turistickými perličkami. Zdarma.

Euroregion Těšínské Slezsko, infomateriál financovaný z projektu Phare, s prapodivnou mapkou, ve které jsou symboly cyklisty rozprostřeny v prostoru, ale připomínají jen dekoraci bez hlubšího významu. Použitelné proto jen textové informace o zajímavostech regionu.

Budování cyklistické stezky Praha - Hamburk, počátkem roku práce i na pravém břehu Labe v Ústí nad Labem, garantem a koordinátorem je občanské sdružení Oživení (P. Štěpánek).

Ustavení Zeleného koridoru Vltava, 27.1.2000, koordinátor občanské sdružení Oživení.

Nová edice cykloturistických map KČT - kromě deset let vydávaných map 1:50 000 se objeví cykloturistické "stovky" s přílohovým sešitem, republiku pokryje 27 titulů.

Nová ediční řada turistických map SHOCart - 1:100 000 pokryje republiku 23 tituly. První jsou již na světě (Okolí Prahy, Brdy, Křivoklátsko a Okolí Brna východ, Olomoucko) a budou určitě dobře sloužit především "silničářům".

Pokračuje "zelená edice" turistických průvodců Soukup-David. Tito Průvodci po Čechách, Moravě a Slezsku mají vždy zařazenu kapitolu, ve které jsou pěší výlety posouzeny z hlediska případné jízdy na kole. Je to velmi stručná, ale důležitá informace.

Byla vyznačena cyklotrasa Mikroregionem Ležáky a k ní vydána mapka (podkladem mapa SHOCartů, která je oskenována i s přehybem a fialové puntíky cyklotras jsou v legendě mylně uvedeny jako trasy KČT). Velká škoda, že se okruh nedotočí až ke skanzenu na Veselém kopci.

Šumava (SHOCart), cykloprůvodce, zatím poslední z edice velkých cykloprůvodců. 10 navržených cyklotras vychází z možností, které nabízí povolené cesty NP Šumava. Mapy, rejstříky zajímavostí na trase, profily, fota. Informace o službách v regionu. Zahrnuje oblast od Domažlic po Lipno (Přední Zvonková).

Z materiálů, které jsou ještě celkem zajímavé, ale u kterých se mi nepodařilo zjistit rok vyhotovení, jmenuji tyto:

Cykloturistické trasy Valašsko (Okresní úřad Vsetín), mapa, trasy, profily, základní info.

Maloskalsko, cyklotrasy v Českém ráji (Městské informační středisko Turnov), dobrá mapka, trasy s profily, základní info o zajímavostech na trase.

Polabská cyklotrasa (M.Král, MěÚ Mělník...), důkladný popis 28 km cyklotrasy, plánek, fota.

S kolem kolem Litvínova (MěÚ Litvínov?), zajímavý materiál s návrhy cyklo a lyžařských tras.

Informační mapy mikroregionů: Ivančicko a Rosicko, Kuřimsko a Tišnovsko, Šlapanicko a Židlochovicko (vydal vždy OÚ Brno s příslušnými městskými úřady), mapa s doporučenými cyklotrasami, fota, zajímavosti v oblasti. venkov...)

Železnorudsko, Bayerisch Eisenstein - lyžování, cykloturistika, turistika, ubytování (vydalo město Železná Ruda...), pěkně udělaný materiál o Šumavě, kapitola o cykloturistice, cenná mapka okolí Železné Rudy s cyklotrasami.

Rozhodně nesmím zapomenout také na to, že v časopisu Cykloturistika č.4/2000 byla věnována celá velká příloha ježdění na Šumavě. 16 stránek - jak jinak než skvěle zpracovaných informací. Číslo 5/00 pak přináší informace o cestování Českým rájem a o brožurce "Cyklotrasy Český ráj", vydané Sdružením Český ráj v Turnově.

Tak jsem se tou hromadou jakž takž prokousal. Třeba se Vám z ní něco zrovna bude hodit. V tom případě přeji šťastnou cestu.


Těšíme se na informace o cyklotrasách ve Vašem regionu a na veškeré zkušenosti, které jste v tomto směru udělali jako jejich tvůrci či jen uživatelé. Věříme, že příště najdete na těchto stránkách záplavu nových námětů na výlety na kole, které k nám doputují z nejrůznějších koutů této republiky.

Váš Malý cykloPrůvodce
Informace o svých cyklotrasách posílejte na info@MalyPruvodce.cz

Autor článku: Petr Ďoubalík

Tento článek doplněný o obrazové ukázky map a průvodců a další informace vyšel v časopise Cykloturistika 6/2000.

14.06.2000, Petr Ďoubalík


Sem vložte diskusní příspěvek.