Cyklobrašna Ortlieb Bike-Packer Plus

Cyklobrašna Ortlieb Bike-Packer Plus

Následující test cyklobrašny Bike-Packer Plus nám poslal čtenář a cyklocestovatel Martin Stiller. Brašna německé firmy Ortlieb patří na trhu do skupiny téměř vodotěsných cyklobrašen pro zadní cyklonosiče a je nástupcem tradičního modelu Back-Roller Classic…

Údaje výrobce:
Materiál: PS36C (cordurový typ)
Úchyty: Quick-Lock2
Uzávěr: stahovací systém s překlápěcím víkem
Objem: 40 l / pár
Velikost: 42×32/23 ×17 cm
Váha:  2070 g / pár
Infocena: 3128 Kč / pár
Dodává: Azub Bike

Cyklobrašna Ortlieb Bike-Packer Plus legendární německé firmy Ortlieb patří na trhu do skupiny téměř vodotěsných cyklobrašen a je určena pro zadní cyklonosiče. Již první pohled na výrobek vypovídá o mnohaleté zkušenosti tohoto výrobce s produkcí vodotěsných brašen pro dálkové cyklisty. Bike-Packer Plus je nástupcem tradičního modelu Back-Roller Classic.

Tvar a velikost brašny:
Tvarem se Bike-Packer Plus nijak výrazně neliší od ostatních brašen na trhu. S rozměry 42×32/23 ×17 cm a objemem 40 litrů (v kombinaci s předními Front-Roller Plus) se řadí do sortimentu brašen pro střední a dlouhé náročné cyklocesty. Ale ani na krátkých cyklotúrách nezklame. Hmotnost tohoto modelu 2070 g je výrazně nižší než u ostatních modelů Ortlieb této velikosti, i přesto si tento materiál PS36C ponechává vysokou oděruvzdronost a voděodolnost. I zde jsou zatavené švy pomocí 3D svařování.

Uzavírací systém
Zavírání brašny je tzv. „batohovým“ způsobem, tedy dvojité vnitřní stahování a nahoře překlopení velkým víkem, což zajišťuje tomuto modelu 98% vodotěsnost a prachupropustnost. Je třeba připomenout, že uzavírání víkem umožňuje průlez drobného hmyzu (pavouci, mravenci, atd.) do brašny, což může být hlavně v exotických zemích pro slabší a neotrlé jedince nepříjemným překvapením J.

Přichycení na nosič
Model je zavěšen z vrchu na zadní nosič vysoce odolnými háčky z tvrzeného plastu. Háčky jsou součástí úchytové konstrukce nové generace typu Quick-Lock2, který se od svého předchůdce liší jednodušším nastavováním. Háčky na horní konstrukci jsou také posunovací, aby měl každý možnost si je nastavit dle svého nosiče. K posunu háčků už není třeba ale imbus-klíč, jako u předchozího modelu Classic, nyní už háčky nastavíte a posunete rukou. V dolní části brašny se nachází vylepšená opěrná plastová mřížka, jejíž součástí je zábrana sloužící proti posunu brašny na nosiči. Vzhledem k mnoha desítkám druhů nosičů je tato zábrana zase vysoce variabilní ve všech směrech a posouvat s ní lze po celé opěrné mřížce. To zaručuje jistotu pevného ukotvení na jakýkoli nosič. Protože se na trhu vyskytují dvě standardní tloušťky nosičových trubek, dodává Ortlieb ke každé brašně ještě vložky pro nasunutí do háčků, aby háčky zbytečně na trubce neposkakovaly.

Barevná kombinace brašny
Námi testovaná brašna byla v černé barvě, tedy celá jednobarevná. Tato barva nám samozřejmě nepřišla moc bezpečná na silnici, zase naopak se může hodit v krajinách, kde nechcete být moc vidět!. Pro zvýšení bezpečnosti na silnici za snížených viditelných podmínek jsou brašny z obou směrů jízdy vybaveny efektními reflexními „trojúhelníky“, které v noci opravdu výrazně odrážejí světlo a jsou tak již z daleka z auta zpozorovatelné. Ortlieb jinak dodává tento model v mnoha dalších různých barevných kombinacích jako např. modro-černé, červeno-černé, šedo-černé, zeleno-černé atd.

Ostatní poznatky
Co nás jako testery nesmírně zaujalo a co považuji za vychytávku číslo 1 na tomto výrobku i ostatních Ortlieb cyklobrašnách, je pojistka v úchytném systému brašen. Laicky vysvětleno – když brašny visí na nosiči, háčky mají zespod pojistku, která zabraňuje vyskočení brašny z nosiče! Ovšem, jakmile uživatel chytne brašnu za „ucho“, odborně řečeno za zvedací popruh, pojistka háčku se uvolní a brašnu lze okamžitě sundat. Takto důmyslné a jednoduché řešení je opravu jedinečné a velmi důležité.

Materiál PS36C je trochu komplikovaněji omyvatelný než materiál u Classic modelu, ale nejedná se v reálu o nějakou zásadní komplikaci. Tento „cordurový“ materiál je ale chytačem nečistot při jakémkoli opření o strom, zeď apod. Trochu nevýhodou tohoto materiálu je i fakt, že při neúplném naplnění nedrží moc tvar a tzv. se „hroutí“. To je holt daň za výrazně nižší hmotnost celé brašny, která zase může být pro někoho důležitým faktorem při koupi.

Bike-Packer Plus obsahuje dvojitou integrovanou kapsičku, jejíž jedna část je síťovaná a uzavíratelná na zip. Novinkou a vylepšením oproti Classic modelu je velká vnější kapsa na drobné věci, kterou rozhodně každý cestovatel ocení. Osobně mi trochu chybí nějaký úchyt na horním víku, kam by se dala přichytit PET láhev. Brašna také nově disponuje velkým ramenním popruhem, ale jeho efektivní využití jsme moc nedocenili. Naopak výše zmíněná kapsička byla velmi praktická.

Výhodou českého zastoupení Ortlieb je, že je možné objednat jakýkoliv model, i když na webu dovozce jsou jen věci, které jsou běžně skladem. V případě nějakých nehod či poškození výrobku a nutnosti sehnat náhradní díl v zahraničí potěší celosvětová distributorská síť Ortlieb. Produkty i náhradní díly se dají velmi rychle sehnat v mnoha místech světa. Stačí jen kontaktovat Ortlieb a oni už přes své zástupce v dané zemi pomohou. Tomu říkám „německá důslednost“.

Závěr
Vstup firmy Ortlieb s touto novinkou na trh byl rozhodně dobrým nápadem, který nabízí zákazníkům další alternativu při výběru. Zadní cyklobrašna Bike-Packer Plus je produktem pro ty, kteří jsou příznivci „batohového“ zapínání a hlavně pro ty, kteří počítají každý gram, aby měli vše co nejlehčí. Je to brašna pro všechny, kteří chtějí vyrážet na cyklocesty s jistotou, že jejich osobní věci zůstanou bezpečně v suchu! Drží na kole jak přibitá, což cestovatel velmi ocení hlavně ve sjezdech a zatáčkách. Cena tohoto modelu je sice vyšší než u modelu Classic, ale to je dáno novým materiálem a hlavně vnější kapsou navíc. Bike-Packer Plus rozhodně nezklame a osloví i pětiletou zárukou.

© Svět outdooru, čtenářský test 2011, text Martin Stiller, foto autor a archiv

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: