Cyklobrašna Ortlieb Back-Roller Classic

Cyklobrašna Ortlieb Back-Roller Classic

Následující test nám poslal čtenář a cyklocestovatel Martin Stiller. Cyklobrašna Back-Roller Classic německé firmy Ortlieb patří do skupiny vodotěsných cyklobrašen a je určena pro zadní cyklonosiče. Již první pohled na výrobek vypovídá o mnohaletých zkušenostech výrobce s produkcí brašen pro dálkové cyklisty…

Údaje výrobce:
Materiál: PD620/PS490
Úchyty: Quick-Lock1
Uzávěr: rolovací vodotěsný systém
Objem: 40 litrů / pár
Velikost: 42×32/23 ×17 cm
Hmotnost (pár): 1900 g
Infocena (pár): 2790 Kč
Dodává: Azub Bike

Tvar a velikost brašny
Tvarem se Back-Roller Classic nijak výrazně neliší od ostatních brašen na trhu. S rozměry 42×32/23×17 cm, objemem 40 litrů a v kombinaci s předními Front-Roller Classic se řadí do sortimentu brašen pro střední a dlouhé náročnější cyklocesty. Ale ani na krátkých cyklotúrách Backroller nezklame. Váha tohoto modelu 1900 g je sice o něco vyšší než u některých jiných výrobků, avšak na druhou stranu materiál PD620/PS490 se zatavenými švy pomocí 3D svařování zaručuje vysokou oděruvzdronost a dlouhou životnost výrobku.

Uzavírací systém
Zavírání brašny je klasicky z vrchu osvědčeným rolovacím systémem, který zajišťuje 100% vodotěsnost. Rolování se provádí přes plastovou lamelu přišitou na jednom z horních okrajů brašny. Když je brašna zarolována, zarolované rohy se přitáhnou nahoru k sobě a spojí se plastovými sponami na jejich koncích.

Přichycení na nosič
Tento model je zavěšen z vrchu na zadní nosič vysoce odolnými háčky z tvrzeného plastu. Háčky jsou součástí úchytové konstrukce typu Quick-Lock1, což je systém odzkoušený na stovkách expedic po celém světě. Háčky na horní konstrukci jsou posunovací, aby měl každý možnost si je nastavit dle svého nosiče. K posunu háčků stačí imbus-klíč, který již naleznete u prodávaného modelu. V dolní části brašny se nachází opěrná plastová mřížka, jejíž součástí je zábrana sloužící proti posunu brašny na nosiči. Vzhledem k mnoha desítkám druhů nosičů je tato zábrana vysoce variabilní ve všech směrech a posouvat s ní lze po celé opěrné mřížce. To zaručuje jistotu pevného ukotvení na jakýkoli nosič. Protože se na trhu vyskytují dvě standardní tloušťky nosičových trubek, dodává Ortlieb ke každé brašně ještě vložky pro nasunutí do háčků, aby háčky zbytečně na trubce neposkakovaly.

Barevná kombinace brašny
Námi testovaná brašna byla v té nejtypičtější „ortliebácké“ kombinaci, tedy červeno-černá. Tato kombinace barev se nám velmi osvědčila. Je totiž dobře viditelná na silnici, což zvyšuje bezpečnost cyklisty. Pro zvýšení viditelnosti na silnici jsou brašny z obou směrů jízdy vybaveny efektními reflexními „trojúhelníky“, které v noci opravdu výrazně odrážejí světlo a jsou tak již z daleka z auta zpozorovatelné. Ortlieb jinak dodává brašny v mnoha dalších různých barevných kombinacích jako např. modro-černé, černo-černé, bílo-černé, šedo-černé, zeleno-černé atd.

Ostatní poznatky
Co nás jako testery nesmírně zaujalo a co považuji za vychytávku číslo 1 na tomto výrobku, je pojistka v úchytném systému brašen. Laicky vysvětleno – když brašny visí na nosiči, háčky mají zespod pojistku, která zabraňuje vyskočení brašny z nosiče! Ovšem, jakmile uživatel chytne brašnu za „ucho“ (odborně řečeno za zvedací popruh), pojistka háčku se uvolní a brašnu lze okamžitě sundat. Takto důmyslné a jednoduché řešení je opravu jedinečné a velmi důležité.

Když je brašna zarolována, lze nahoře pro pevnější uzavření použít ještě příčný popruh. Když ho ale malinko povolíte, lze skrz něj protáhnout PET láhev, která pak velmi stabilně může být transportována navrchu brašny. Snad jen ještě kdyby byla zacvakávací spona popruhu přichycena dále od vnitřní strany brašny, aby se s tím dalo lépe manipulovat.

Materiál PD620/PS490 je velmi lehce omyvatelný od téměř jakéhokoli znečištění. To ocení zejména dámy, které dbají na elegantnost a čistotu vybavení i při expedici. Další výhodou tohoto materiálu je to, že i při neúplném naplnění drží celkem slušně tvar a tzv. se „nehroutí“. Tomu napomáhá i zpevněná vnitřní část doléhající z boku na nosič.

Back-Roller Classic obsahuje dvojitou integrovanou kapsičku, jejíž jedna část je síťovaná a uzavíratelná na zip. Pokud cyklista postrádá nějakou kapsu zvenku, jako tomu bylo v mém případě, nezbývá než dokoupit přídavný model F91S, který lze velmi snadno a rychle připevnit na hlavní brašnu.

V případě nějakých nehod či poškození výrobku a nutnosti sehnat náhradní díl, každého jistě potěší celosvětová distributorská síť. Produkty i náhradní díly se dají velmi rychle sehnat na mnoha místech světa. Stačí jen kontaktovat Ortlieb a oni už vám přes své zástupce v dané zemi pomohou. Tomu říkám „německá důslednost“.

Závěr:
Firma Ortlieb rozhodně věděla, co chce na trh dodat, a to se ji zdařilo. Zadní cyklobrašna Back-Roller Classic je vhodným produktem pro každého, kdo chce vyrážet na jakékoli cyklocesty s jistotou, že jeho osobní věci zůstanou bezpečně v suchu! Brašny drží na kole jak přibité, což cestovatel velmi ocení hlavně ve sjezdech a zatáčkách. Cena tohoto modelu je sice vyšší, než podobné produkty jiných výrobců, ale i kvalitou a propracovaností je Ortlieb úplně někde jinde, tedy mnohem dále, což dokazuje i pětiletá záruka. Back-Roller Classic vás rozhodně nezklame.

© Svět outdooru, čtenářský test 2011, text Martin Stiller, foto autor a archiv

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: