Čtyři cesty o obtížnosti 7b – 8a za 16 hodin? To je Alex Honnold!

Čtyři cesty o obtížnosti 7b – 8a za 16 hodin? To je Alex Honnold!

Američané Alex Honnold (27) a Tommy Caldwell (34) řádili v americkém Utahu, kde začátkem minulého týdne zvládli téměř 1700 metrů vertikální skály za 16 hodin, samozřejmě včetně sestupů.

Utah patří mezi ta místa, kde by se chtěl každý zapálený lezec jednou podívat. Tamní spáry jsou legendární. Své o tom ví také tzv. speed climbeři Alex a Tommy, kteří si vybrali stěny Národního parku Zion. Z úvodní fotografie níže je zřejmé proč Usmívající se.

Pojďme si to trochu rozpitvat…

Začali cestou “Sheer Lunacy“ (7b, cca 400 m), následovaly „Moonlight Buttress“ (7c, cca 500 m), „Touchstone Wall“ (8a, cca 400 m) a „Spaceshot“ (7c+, cca 400 m). Nejvíce času strávili na „Touchstone Wall“ a „Spaceshot“, na každé z nich zhruba čtyři hodiny.

Národní park Zion

Na 35 délkách musela jejich lana prokázat pevnost pouze pětkrát. Vícekrát americké duo prostě nespadlo. Tommy poznal sílu pádu ze zionských stěn celkem třikrát. Bylo to v nejtěžším místě cesty „Sheer Lunac“, v první délce „Touchstone Wall“ a při traverzu na „Moonlight Buttres“. Alex „selhal“ jen dvakrát. Poprvé to bylo v druhé délce „Touchstone Wall“ a pak už jen v závěru „Spaceshot“.

Nejde o žádnou nesehranou dvojici. Vždyť loni spolu v jednom dni uskutečnili tzv. „Yosemite Triple Crown“, což obnáší slezení tří legendárních stěn (Watkins, El Capitan, a Half Dome).

S využitím climbing.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: