Co vidět v Dubaji: Nejlepší turistické zajímavosti

Co vidět v Dubaji: Nejlepší turistické zajímavosti

Dubaj je městem, které by jednou za život měl zažít každý cestovatel. Pouštní metropole ohromí nejen moderní čtvrtí mrakodrapů, umělými poloostrovy s úchvatnými plážemi, ale také tradičními trhy a jedinečnými výlety do pouště hned za branami města. Co byste si v Dubaji neměli nechat ujít?

Dubaj je s necelými třemi miliony obyvatel nejlidnatějším městem všech sedmi Spojených arabských emirátů (SAE). Ultramoderní metropole plná architektonických výstřelků vyrostla uprostřed pouště na pobřeží Perského zálivu během posledních čtyřiceti let. Díky objevu ložisek ropy v roce 1958 a finančním prostředkům z těžby se město za velmi krátkou dobu stalo centrem pohádkového bohatství a luxusu, které na světě takřka nemá obdoby.

Za moderní architekturou

Modernímu centru Dubaje (Dubai Downtown) dominují výškové budovy v čele s nejvyšší budovou světa – megalomanským mrakodrapem Burdž Chalífa (také Burj Khalifa), jenž se tyčí do výšky 828 metrů a je turistickým tahákem Dubaje. V budově najdeme více než 160 podlaží, ve kterých kromě bytů sídlí také hotel a kanceláře firem. Za leteckým výhledem na Dubaj je možné se vydat na vyhlídkovou plošinu At the Top v 124. patře. Velkolepou podívanou poskytuje každý den tančící fontána Dubai Fountain přímo před mrakodrapem, jejíž efekt se ještě umocní po setmění. Úchvatná vodní show s nasvícením a hudebním doprovodem stříká vodu až do výšky 150 metrů a opravdu bere dech.

TIP: Do Dubaje se vypravte letecky. Přímé lety najdete z Prahy, Vídně i dalších okolních letišť: Dubaj letenky

Přehlídku nejrůznějších výškových budov zhlédneme podél hlavní dopravní a obchodní tepny Dubaje, třídy šejka Zajda, Sheikh Zayed Road. Tento bulvár, pojmenovaný po významné postavě v dějinách Spojených arabských emirátů a prvním prezidentovi země, protíná město od severu k jihu v délce úctyhodných 40 kilometrů. Třída spojuje Dubai Downtown na severu s oblastí Jumeirah na jihozápadě.

Pohled z vyhlídkové terasy nejvyšší budovy světa, Burdž Chalífa v Dubaji.
Pohled z vyhlídkové terasy nejvyšší budovy světa, Burdž Chalífa v Dubaji.

Jaké jsou nejlepší pláže Dubaje?

Nejoblíbenější pláže s jemným bílým pískem najdeme v oblasti Jumeirah, která je centrem turistického ruchu Dubaje. Jednou z nejoblíbenějších pláží je Jumeirah Beach (vstup zdarma) trochu stranou ruchu města a se stínem palem v přilehlém parku. O kousek severněji najdeme prostornou pláž Kite Beach s uvolněnou atmosférou obklopenou stánky a bistry, která je oblíbená mezi vyznavači vodních sportů. Při odpočinku u jejích azurových vod dělá kulisu pětihvězdičkový hotel Burj Al Arab ve tvaru arabské plachetnice, který se po svém otevření v roce 1999 stal jedním ze symbolů města. V oblasti Jumeirah najdeme také luxusní čtvrť s umělým přístavem Dubai Marina, která se pyšní jedněmi z nejvyšších obytných budov světa a oblíbenou městskou pláží JBR Beach, která bývá označována na Miami Středního východu.

Nekonečné pláže s bílým pískem (často však vyhrazené pouze pro hotelové hosty) pokrývají pobřeží uměle vybudovaného (polo)ostrova Palm Jumeirah. Tento kus pevniny ve tvaru palmy je technickým unikátem a prvním konstrukčním dílem svého druhu na světě. V poloostrově stojí síť luxusních apartmánových komplexů a hotelů v čele s jedním z nejvyhlášenějších dubajských hotelů Atlantis The Palm. Další tři podobné projekty umělých ostrovů jsou ve výstavbě: Palm Jebel Ali, Palm Deira a také seskupení malých ostrůvků World ve tvaru mapy světa.

TIP: Pokud je na vás turistického ruchu trochu moc, zkuste pro změnu zajet do rozlehlého Al Mamzar Beach Park, kde příjemný park plný palem obklopují pláže s bělostným pískem.

Pětihvězdičkový hotel Burj Al Arab ve tvaru arabské plachetnice je ikonickou kulisou pláže Kite Beach, Dubaj.
Pětihvězdičkový hotel Burj Al Arab ve tvaru arabské plachetnice je ikonickou kulisou pláže Kite Beach, Dubaj.

Objevte kouzlo orientu

Ačkoli je Dubaj poměrně mladým městem a výkladní skříní moderní architektury, uniknout by vám neměli ani dvě historické čtvrti, kde na vás dýchne duch orientu a arabské kultury. Čtvrti Deira a Bur Dubai se rozkládají po obou březích zálivu Dubai Breek a jsou centrem čilého obchodního ruchu na místních tržnicích zvaných souky (souq). Za vidění stojí tržnice se zlatem, jinde narazíte na pytle plné aromatických druhů koření i nejrůznější suvenýry. Oba břehy zálivu lemuje půvabná promenáda a spojují je tradiční přívozy zvané abra. Za exkurzí do historie se vypravte do pevnosti Al Fahidi z 18. století, v níž sídlí muzeum Dubaje.

Kam za nákupy a zábavou?

Dubaj je vyhlášeným cílem pro milovníky nakupování. Ujít byste si neměli nechat vyhlášený obchodní dům Dubai Mall, jehož gigantické prostory sotva stačíte projít za jediný den. Obří komplex hned vedle mrakodrapu Burž Chalífa čítá více než 1 200 obchodů a 150 restaurací, najdete tu taky krytý zábavní park, kluziště, obrovský vnitřní vodopád a obří akvárium s podmořskou zoo.

Praktické informace a tipy na cestu:

  • Do Dubaje se dostanete letecky zhruba za 9 hodin: letenky Dubaj Praha
  • Vstupenky na vyhlídkovou terasu Burdž Chalífa si rezervujte předem za výhodnější cenu.
  • Představení Dubajské fontány můžete zhlédnout každý den večer od 6 do 11 hodin.
  • Do tajů islámu se můžete ponořit v největší dubajské mešitě Jumeirah Mosque, která je jako jediná v Dubaji otevřená lidem všech vyznání (včetně žen). Mešitu ze světlého vápence zdobí pět kupolí a dva minarety. Uvnitř oslní oči návštěvníků bohatě orientálně zdobené interiéry. Přístupná je pro veřejnost denně mimo pátky v časech 10:00–14:00 zdarma v rámci komentovaných prohlídek (ženy by měly mít zahalená ramena a kolena a pokrývku hlavy).
  • Za vodními hrátkami vyrazte do jednoho ze tří akvaparků
  • Dubai Frame – největší „obrazový rám“ na světě (výška 150 metrů) nabízí velkolepý pohled na starou i novou Dubaj ze Zabeel Parku.
  • Ujít byste si neměli nechat výlet za brány města, kde čeká dobrodružství v podobě nekonečných pouštních dun. Při pouštní safari prorážíte duny džípem, navštívíte beduínskou vesnici v poušti a můžete se svézt na velbloudovi či terénní čtyřkolce.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: