HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Co s načatým večerem? Na voru přes Pacifik s Kon-Tiki! + VIDEO

Co s načatým večerem? Na voru přes Pacifik s Kon-Tiki! + VIDEO

K outdoorovým aktivitám a cestování vůbec patří neodmyslitelně jak tematické knihy a publikace, tak i (krátké či celovečerní) filmy – a je-li takový film natočený kvalitně, rozhodně duši dobrodruha potěší! Takový je právě celovečerní dobrodružný film Kon-Tiki z loňského roku!

Odvážní Seveřané

Koprodukční celovečerní dobrodružný snímek Kon-Tiki z loňského roku 2012 musí bezesporu potěšit každého, kdo má rád cokoliv z cestování, plutí na moři, objevitelství, dobrodružství aj. Zachycuje totiž velmi dobře jeden z historických milníků mořeplavby z padesátých let minulého století – neskutečnou plavbu na voru přes Pacifik Nora Thora Heyerdahla; námět byl převzat z knihy samotného mořeplavce Ve znamení Kon-Tiki (či Expedice Kon-Tiki: Na voru přes jižní moře), která byla ve své době bestsellerem a prodává se dobře dodnes (již 50 miliónů výtisků!).

Ačkoli měla Evropa tehdy jiné starosti, Thor Heyerdhal se (mimo jiné) jako zaujatý etnolog, geograf a vědec rozhodl potvrdit svou poměrně radikální teorii o osídlování Francouzské Polynésie, v níž tvrdil, že k tomuto nedocházelo z Asie, jak kdysi jedině přijímali vědci, ale že se kdysi v minulosti podařilo jednomu z kmenů v Peru v Jižní Americe přeplout Tichý oceán na voru od východu – a tím byl právě Tiki, který měl tuto cestu v délce okolo 6 tisíc kilometrů absolvovat. Zopakovat osobně stejnou cestu stejným způsobem jako v dávné minulosti Tiki byl jediný způsob, jak svou teorii mohl Thor Heyerdhal potvrdit – bez podpory, bez možnosti jakékoliv záchrany, bez řádných zkušeností s dlouhodobou plavbou na otevřeném moři, jen s balzovým vorem postaveným dle starých Peruánců bez jediného hřebíku a . V roce 1947 neskutečné rozhodnutí …

Není slušné prozrazovat více z děje, neboť je těm, co se o téma blíže zajímají, dobře známý a těm, co netuší, tak zůstane překvapení až do konce filmu (nebo knihy, kterou rovněž doporučujeme!). Máte-li tudíž volnější večer a rádi byste ho vyplnili něčím kvalitním, při tomto našem tipu nemůžete být zklamaní!

Přeplave Thor Heyerdhal s partou 5 přátel Tichý oceán na voru jako údajný peruánský kmen před tisíci lety?
Přežijí vůbec všichni?
Je cesta opravdu tak jednoduchá, jak si všichni mysleli?
Jak si poradí při setkání se žralokem na širém moři?
Zorientují se vůbec podle hvězd?

Odpovědi na tyto otázky a mnohé další si tak najdete ve skvěle natočeném (= ne nadarmo byl nominován na Oskara a ceny z různých filmových festivalů) a poutavém filmu Kon-Tiki sami. Přejeme z redakce pěkný večer a ať vás mine mořská nemoc!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: