Co použít jako nouzovou záplatu na díru ve stanu?

Co použít jako nouzovou záplatu na díru ve stanu?

Už se vám na treku, expedici nebo jen při cestování stalo, že jste protrhli svrchní vrstvu stanu a po ruce žádné lepení, nejbližší obchod kilometry daleko a deštivé počasí naopak nebezpečně blízko? Mám na to své nouzové řešení .

Vždycky s sebou vozím několik metrů „gafa pásky“. To je taková ta stříbrná páska (někdy černá), vyztužená vláknem. Omotávám ji na cepín, ať je po ruce, ale samozřejmě se to dá namotat na cokoliv anebo vzít rovnou celou rolku. Já vím, asi si říkáte: „tím lepí stan?“, „to už si rovnou může brát kancelářskou lepicí pásku“, ale s tou by to šlo jen těžko.

Základ je koupit kvalitní gafu a nešetřit na ní. Celá rolka vám vydrží na několik cest, takže ve výsledku těch 150 Kč není zase tak moc. Navíc ji nemusíte použít jen na stan, našla využití při lepení vnitřních botiček u skeletů, opravy sandálů nebo dočasné řešení při díře na bundě či kalhotách, aby se díra nezvětšovala. Využití je opravdu široké, ale jak to funguje u toho stanu?

Upřímně řečeno, mám to odzkoušeno jen na jednom stanu, ale jelikož dočasná záplata z gafy drží jako přibitá, stala se z ní jeho pevná součást a já nemám důvod pásku strhávat a nahradit ji „origoš“ lepením. To je však jen mé rozhodnutí, a proto následující řešení prezentuji jen jako dočasné, chcete-li nouzové.

Fígl je vtom, že než gafou „zacelím“ díru, tak ji trochu nahřeji nad vařičem, aby více lepila, byla pružnější a lépe k materiálu přilnula. V horách se taky stává, že studené počasí pásku udělá doslova nelepivou a to je taky důvod, proč ji nahřívat. Nebojte, mám odzkoušeno, že je možné ji později strhnout bez nějakých následků na tropicu (svrchní vrstvě stanu), ale musí se to dělat s citem. Potom, co gafu přilepíte na stan, tak ji rukou několikrát přejeďte (hlavně okraje) a je hotovo!

Třeba si na tohle řešení jednou vzpomenete, až vám poteče do bot skrz stan Mrkající!

Zkušenosti čtenářů

Michal

Souhlasím a potvrzuji. Kousek pásky je na expedici nezbytnost.

Vladimír

Souhlasím, že je třeba si dát záležet a vybrat tu správnou! My té pásce říkáme „tesa“. Opraví se s ní téměř cokoliv.

Pavel

Jako vhodné uskladnění pásky se mi osvědčilo odmotat pásku na kus pevné plastové folie o velikosti kreditní karty (samozřejmě se dá použít i ta karta). V této úpravě se vejdou cca 3m pasky i do peněženky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: