HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Co nového v lehké váze?

Rád bych vám přestavil několik výrobků, na které jsem narazil na cestě za váhově minimálním turistickým vybavením. Všechny je považuji za prozatímní vrchol v možnostech ušetřit váhu výzbroje. Pokud znáte ještě něco lehčího, budu rád, když se mi ozvete a článek doplníme.

Rád bych vám přestavil několik výrobků, na které jsem narazil na cestě za váhově minimálním turistickým vybavením. Všechny je považuji za prozatímní vrchol v možnostech ušetřit váhu výzbroje. Pokud znáte ještě něco lehčího, budu rád, když se mi ozvete a článek doplníme.

Začněme stanem.
Již v minulém článku (Ani gram navíc) jsem se zmínil o americké firmě GoLite. V její nabídce najdeme jednoplášťové stany a potom přístřešky. Stany mají tvar tunelu a jsou ušité z oboustranně silikonizovaného nylonu. Problém se srážením vlhkosti na vnitřní straně celty je řešen tak, že byste oba konce tunelu (vyšší u vchodu a nižší u nohou) měli nechávat zcela nebo co nejvíce otevřené. Proti hmyzu můžete oba konce zavřít moskytiérou, v nejhorším počasí ještě zazipnete i látkové dveře. Proti šikmému dešti je zadní konec stanu opatřen dostatečnou stříškou a přední vchod je předkloněný. Stan Den 2 pro dvě osoby váží 1,4 kg, Den 1 pro jednoho pouze 1,02 kg. Přístřešky Cave 1 (480 g)pro jednoho až dva spáče, a Cave 2 (640 g) pro 2 – 3 jsou ještě lehčí. Stavějí se na teleskopické hůlky a kotví se 14 kolíky. Stavbu je nutno předem trochu natrénovat, ale přístřešek je možné díky důmyslnému střihu vypnout tak, aby odolal i silnému větru. Návětrná strana se jednoduše spustí k zemi. Jako ochranu proti hmyzu můžete pod přístřešek vepnout vnitřní stan ze síťoviny s podlážkou. Váhy? Vnitřní stan pro jednoho Nest 1 váží 340 g a Nest 2 je půlkilový. Všechny tyto výrobky jsou určeny hlavně pro sezóny jaro – léto -podzim. Další informace najdete na www.golite.com

Cave 1Nest 1 Den 1

Pro celoroční využití jsem objevil něco ještě mnohem zajímavějšího. Firma Stephenson’s Warmlite – také z USA – nabízí jedno a dvouplášťové stany pro 2,3 a 5 osob, nad jejichž váhou zůstává opravdu rozum stát. Tvarově jsou to tunely se dvěma předsíňkami s podlážkou (dvoumístný – jedna předsíňka, nižší oblouk u nohou). Vysokopevnostní duralová konstrukce je již předem tvarovaná do oblouků a tím je mnohem odolnější proti síle větru. Při zakotvení kolíky (pouze 3 nebo 4 ks) stan odolává větru 150 km/h. Pokud přikoupíte vnitřní „stabilizátory“, výrobce uvádí odolnost až do rychlosti neuvěřitelných 250 km/h.  stan Warmlite Materiál je opět silikonizovaný nylon, vnitřní stan má navíc vrstvičku kovu pro odrážení vyzářeného tepla zpět. Stany se dají koupit pouze přímo od výrobce na objednávku a kromě stabilizátorů si ještě můžete přiobjednat okénka, větší vchodové dveře, otevíratelnou boční stěnu, odrazný materiál na tropiku a samozřejmě barvu stanu. A teď si sedněte, zde jsou váhy:

2 osoby3 osoby5 osob
jednoplášťový1,06 kg1,48 kg2,13 kg
dvouplášťový1,25 kg1,7 kg2,54 kg

Nevěříte? Podívejte se na www.warmlite.com

Batoh
Pátrání po co nejlehčím batohu mě přivedlo opět k firmě GoLite a jejím dvěma novým výrobkům Earth a Land, které při váze pod jeden kilogram již vypadají jako opravdové batohy. Ve tkanině jsou pro zpevnění vlákna Spectry. Dalším výrobcem je americká Kelty se svými modely Cloud 6500 a 4500.  Cloud 4500 Tyto batohy jsou ušity celé ze Spectry, látky, která se např. používá v neprůstřelných vestách. Molekulová vazba tohoto vlákna nepřijímá barvivo a tak jsou batohy netypicky bílé. Jsou vymyšlené jako skládačka, kdy podle okamžité potřeby k základnímu vaku s popruhy doplňujete horní víko s kapsou, bederní pás (dva druhy), zpevnění a výztuhy zad, boční kapsy a kompresní pásky. Větší Cloud 6500 má objem 108 l, menší Cloud 4500 je 72 litrový. Orientační váhy jsou následující (v závorce Cloud 4500): základní vak 640g (540g), horní kapsa 122g (102g), bederní pás 260g, zpevnění zad a výztuhy 370g, boční kapsy 120g … Aby tedy např. větší expediční batoh o objemu 108 litrů byl připravený pro dlouhé horské pochody, dostaneme se asi na 1,5 kg. Podívejte se na www.kelty.com

Další výbava
Mezi vařiči jsou váhovými rekordmany dva plynové. Oba mají bez bombiček hmotnost asi 85 g. Jsou to MSR PocketRocket a Primus Alpine Titanium. MSR (k nám dováží Vertical Sport z Jablonce n. N.) také nabízí titanový třídílný „ešus“ s váhou 274 g.

Leki vyrábí teleskopické hůlky s některými díly ze slitiny titanu a šetří tak nějaký ten gram při zachování pevnosti konstrukce (dováží Sport Koncept).

Na veletrhu OutDoor jsem našel další skvost: na stánku italské firmy Camp na digitální váze ležel pár maček a cepín a váha ukazovala méně než 600 g! Mačky se jmenují XLC 390, mají 12 hrotů a rychloupínák, cepín XLA 210, asi 50 cm dlouhý. Čísla v označení znamenají váhu. Ptal jsem se na určení – na výstupy ve strmém ledu nejsou, ale na vysokohorskou turistiku jsou perfektní. Sortiment Camp najdete v prodejnách HUDYsport a právě v těchto dnech se u HUDYů rozhoduje, jestli se tyto výrobky objeví na našich pultech. Komu to je ještě moc těžké, ať použije cepín Cassin Ghost 162, který je o dalších 10 g lehčí.

O čelovce Petzl Tikka jste možná už slyšeli nebo ji dokonce vlastníte. Zdrojem světla jsou tři diody, zdrojem energie 3 AAA baterie a celé to v miniaturním pouzdře se stavitelnou čelenkou váží 70 g. Ještě o krok dál jde její mladší sestra Zippka, u které je čelenka nahrazena šňůrkou s miniaturním navijáčkem. Výsledkem je celková váha 64 g. Na noční jízdy na kole nebo na lyžích tyto čelovky asi nestačí, ale pro běžné turistické potřeby jsou úplně ideální. A na jedny baterie vydrží svítit až 150 hodin!
Úmyslně jsem se vyhnul spacím pytlům, u kterých je problém při srovnávání různých druhů daleko obtížnější. Obecně platí, že nejlehčí a nejteplejší spacáky budou vždycky péřové se všemi jeho kladnými ale i zápornými vlastnostmi. Výrobci se chlubí plnivostí peří až 775 cuin. Mezi dutými vlákny vyniká Polarguard 3D a jeho nová modifikace Polarguard HV. Vemte ale rozum do hrsti a také se podívejte na Ďoubovu růžovou tabulku

Těžké odlehčení
Myslím, že tímhle článkem jsme docela odlehčili, co říkáte? Jen se asi člověku přitíží, když se seznámí s cenami (např. GoLite Den 2 .. 209 USD, Warmlite 2R .. 499 USD, Kelty Cloud 6500 .. 600 USD, Petzl Tikka cca 1200 Kč atd). Proto si pro další období dávám předsevzetí podívat se na zoubek a hlavně na váhu tuzemských výrobků, které by mohly do kategorie ultralehkých patřit.

Autor: Jirka Kubát

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: