Co nejlépe zastaví krvácení? Celox! + VIDEO

Co nejlépe zastaví krvácení? Celox! + VIDEO

Do nedávna jsem žil v tom, že krvácení nejlépe zastavíme tlakovým obvazem, v krajním případě zaškrcovadlem. Už jsem sice ve filmu viděl, že vojáci něco sypou do rány, ale neměl jsem potuchy, o co jde…

Co to ten Celox je?

Přípravek Celox jsou v podstatě granule, které absorbují tekutinu (v našem případě krev), na tomto principu zastavuje krvácení. Kromě hlubokých, tržných zranění je Celox schopný zacelit také těžké tepenné krvácení a to do 3 minut.

Přípravek by měl fungovat i v chladných podmínkách, kdy teplota vytékající krve může klesnout. Funguje také na heparinizovanou krev (nesrážlivou).

Předchůdce Celoxu byl přípravek QuickClot, ale byly u něj problémy s tím, že vytvářel krevní sraženiny a generoval teplo, což působilo popáleniny. Jeho odstranění, a to i v lékařských podmínkách, bylo problematické.

Celox však není všelék a nehodí se úplně ve všech případech. V této problematice jsem však pouze teoretik, takže se neodvažuji vám konkrétně radit, kdy ho použít a kdy ne.

Jedná se o poměrně drahou záležitost (od 500 Kč), která má relativně krátkou záruční lhůtu (24 měsíců). Je na každém z nás, jestli je za tuto „pojistku“ ochoten zaplatit, podobně jako při očkování.

Hlad po dalších informacích snad ukojí následující video a pro zvědavce, kteří si říkají „Jak to vypadá a funguje?“, je připraven i malý pokus.

Pokus…

Pokud vás zajímají autentičtější záběry, jak Celox funguje v praxi, tak doporučuji youtube. Videa tohoto typu jsem nenahrával, protože některým by to nemuselo udělat dobře, zvlášť po jídle Usmívající se.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: