Co je to free solo lezení?

Co je to free solo lezení?

Už jste se s tímto slovním spojením setkali a nevíte, o co se jedná? Pokud je tomu tak, připravte se na adrenalinovou definici tohoto pojmu.

Jak už název napovídá, jedná se o stav, kdy se cítíte absolutně volní. Je to jen mezi vámi a skálou. Přesněji řečeno nevyužíváte žádné formy jištění. Borci, kteří se do něčeho takového pouštějí, musí být po psychické stránce vyrovnaní a jejich lezecké schopnosti jsou na opravdu vysoké úrovni.

Možná jste se už setkali s několika videi a říkáte si, že tito lidé jsou blázni. Pokud vás to aspoň trochu uklidní, tak věřte, že když už se někdo do lezení free solo pustí (dále jen FSL), tak danou cestu má důkladně přelezenou a mnohdy ji zná i nazpaměť.

Pro některé jsou to blázni, jiní je mají za svůj vzor. Sám nevím jaké stanovisko zaujmout. Na jednu stranu si říkám, jak je lidský život vzácný a přijít o něj v situaci, které můžete lehce předejít, je prostě úplná blbost. Na stranu druhou, musí to být skvělý pocit, když něco takového dokážete. Ať už je závěr jaký chce, FSL ukazuje, čeho všeho je lidská mysl schopna.

Přestaňme se na chvíli zamýšlet nad morálním hodnocením tohoto sportu. Pojďme prostě jen žasnout!

Dan Osman – Jedna z největších osobností FSL, a to nejen svými výkony, ale také životním stylem

Alex Honnold – V současné době asi nejznámější lezec v této disciplíně (samotné lezení začíná v 1:35)

https://www.youtube.com/watch?v=ICBrXUuwvgg

Alain Robert – I toto je free solo lezení

https://www.youtube.com/watch?v=gS6f3Ml14os&feature

Pokud můžu doporučit něco ke čtení s tématikou FSL, tak si přečtěte tento článek. Sám autor se FSL věnuje a popisuje svůj konkrétní zážitek. Moc pěkné čtení!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: