Co dělá Annapurnu tak nebezpečnou?

Co dělá Annapurnu tak nebezpečnou?

Annapurna patří mezi osmitisícovky, na kterých přichází o život nejvíce horolezců. Některé statistiky zaznamenávají vůbec nejvíce úmrtí k počtu výstupů. Proč tomu tak je?

Ta vede ze severu stejně jako cesta prvovýstupců, kterou v roce 1950 prostoupili Francouzi Maurice Herzog a Louis Lachenal. Šlo o prvovýstup na Annapurnu a na osmitisícovku vůbec. Je paradoxem, že dnes je Annapurna nejméně krát vylezenou osmičkou. Dnešní normálka má s původní cestou společný začátek, ale nad C2 uhýbá doleva (při pohledu ze severu).

Čísla jsou hrozivá!

Statistiky k roku 2009 říkají, že z 63 úmrtí bylo 38 způsobeno lavinou. To je 63 %! Polovina všech lavinových neštěstí se stala v severní stěně, přesněji řečeno v místě zvaném „Couloir Crosshair“. Nachází se právě tam, kde normálka od původní trasy uhýbá doleva.

Více informací se o Annapurně můžete dozvědět v tomto článku

Don Bowie po své expedici z roku 2012 kuloár popisuje takto:  „Při nástupu do něj jsem byl zděšen. Kuloár je v začátku široký asi 50 metrů, ale později se několikanásobně rozšiřuje a vytváří tak trychtýř, nad jehož vrchní částí jsou zavěšeny 60 metrové seráky“.

Červená kolečka představují horolezce, kteří jakko zázrakem nebyli vůbec zraněniČervená kolečka představují horolezce, kteří jakko zázrakem nebyli vůbec zraněni

Lavina, která se prohnala kuloárem „Crosshair“ v roce 2012, jen chvíli po tom, co jim Don prostoupil.

Malé černé tečky na videu nejsou kameny, ale horolezci. Jako zázrakem pod lavinou nikdo nezůstal a dokonce ani nebyl zraněn. Šlo o mexický pár a dva Šerpy.

S využitím 8000ers.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: