HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Clutex a nanovlákno

V článcích z veletrhu S1 jsme informovali o měřeních paropropustnosti a vodonepropustnosti, které bylo možné vidět na stánku Clutex. Viděli jsme tu ještě další zajímavost, ukázku zvlákňování v elektrostatickém poli při kterém vznikají nanovlákna o průměru 200 nanometrů

V článcích z veletrhu S1 jsme již informovali o zajímavých měřeních paropropustnosti a vodonepropustnosti. Obě tyto technologie byly předvedeny na stánku Clutex (čti klatex), což je název klastru technických textilií. Proto jsme na stánek zašli.

Viděli jsme tu ještě další zajímavost. Ukázku zvlákňování polymeru v elektrostatickém poli (zatím trochu mimo obor outdooru), při kterém vznikají nanovlákna o průměru 200 nanometrů. Vlákna se nedají vidět pouhým okem ani běžným mikroskopem. Každý si mohl zkusit vyrobit své nanovlákno, které se při pokusu nánášelo na kartičku papíru jako růžový chuchvalec.

Princip zvlákňování je znám od roku 1936, ale teprve český vědec profesor Jirsák nedávno dokázal vymyslet reálně použitelný výrobní postup. V současné době se již nanovlákna používají na filtrování vzduchu a v akustice. Další aplikace se připravují. Přístroj na výrobu nanovláken vidíte na fotografiích.

Stánek Clutexu a jeho program byl výsledkem spolupráce klastru a Technické Univerzity Liberec. Povídali jsme si s Ing. Libuší Fouňovou, manažerkou klastru Clutex.

Děkujeme za rozhovor, vaše expozice byla zajímavá, uvítgáme i více informací o textiliích pro outdoorové využití.


© Svět outdooru 2009, připravil a fotil Jiří Červinka

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: