Chytré textilile na S1

Chytré textilile na S1

Novinky vystavené na brněnském veletrhu S1 jsme představili dopředu v samostatném článku. Ze samotného veletrhu proto přineseme postupně několik zajímavostí a dojmů. Stejně jako loňského roku připravili pořadatelé veletrhu S1 přednášky o textilních novinkách. Jak se nám líbily?

Novinky vystavené na brněnském veletrhu S1 jsme představili dopředu v samostatném článku. Ze samotného veletrhu proto přineseme postupně několik článků se zajímavostmi a dojmy. Prvním jsou střípky z přednášek o textilních novinkách, které stejně jako loňského roku připravili pořadatelé veletrhu pro odborné návštěvníky. Jak se nám líbily?

Ve spolupráci s Textilním a zkušebním ústavem Brno byla ve středu 17.2. dopoledne na programu například informace o funkčním prádle a spacích pytlích, z Technické univerzity Liberec zase přednáška o chytrých materiálech.

Z vystoupení Bc.Vladimíra Štorka z Textilního a zkušebního ústavu Brno o funkčním prádle bude čtenáře Světa outdooru zajímat například tabulka navlhavosti různých typů vláken, ze kterých se prádlo vyrábí.

Doc. Ing. Antonín Havelka, CSc z Technické univerzity Liberec seznámil účastníky s vývojem chytrých textilií a z jeho přednášky přinášíme foto textilie s tvarovou pamětí, která po navlhčení (na obrázku vpravo) „otevře“ otvory v tkanině (a po vysušení zase „zavře“), což by se dalo využít třeba pro automatickém odvětrávání při velké vlhkosti a podle slov přednášejícího i v outdoorovém oblečení. K tomu je samozřejmě ještě dlouhá cesta, ale jde o zajímavou technologii. Škoda, že dost vzácného času přednášející věnoval představování Technické univerzity.

Obrázek z přednášky A. Havelky objasňuje chování PCM materiálů (Phase Change Material), které využívají skupenského tepla ke zpomalení tepelných změn v oblasti určené teploty, v outdooru většinou jde o teplotu komfortního klima pokožky. Vpravo jsou vlákna tkaniny s kuličkami PCM.

Dopolední přednášky byly pro obchodníky zajímavé spíše jako doplnění základních informací o daném tématu. Podrobnější a zajímavější byla odpolední část, kdy se v delším časovém úseku mohly probrat větší podrobnosti. Tematicky byly odpoledne na programu funkční úpravy textilií a komfort sportovních oděvů. Přednášky byly připraveny ve spolupráci s klastrem technických textilií Clutex. Tento článek je postupně doplňován o další zajímavosti.

© Svět outdooru, únor 2010, text Jiří Červinka

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz!Napište nám.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: