Chystáte se na túru do hor? Ujistěte se, že máte tu správnou turistickou obuv

Chystáte se na túru do hor? Ujistěte se, že máte tu správnou turistickou obuv

Zapomeňte na puchýře, otlačené paty a vyvrtnuté kotníky. Kvalitní pánské boty se postarají o vaše pohodlí a bezpečí i ve vysokohorském terénu. Jak vybrat turistickou obuv, na kterou se můžete ve všech ohledech spolehnout?

Kůže jako sázka na jistotu

Při náročných výstupech v nerovném terénu potřebujete především stabilitu a oporu, kterou vám poskytnou pouze celokožené boty. Na rozdíl od textilní turistické obuvi se kožené pohorky vaší noze tvarově přizpůsobí a prošlapete v nich pěkných pár let a tisíce kilometrů, než je budete muset vyměnit za nové. Pokud nemáte zvlášť vysoké turistické ambice, dobrou volbou je i kombinace kůže a textilu, která je lehčí a prodyšnější. Počítejte ale s tím, že taková obuv nevydrží zdaleka tolik jako ta celokožená.

Funkční membrána odolá rozmarům počasí

Vyrazit do přírody zdolávat vrcholy hor a cestovat i několik dní pěšmo vyžaduje především dobrou přípravu. I při výběru pánských bot musíte počítat s každou eventualitou. Překvapí vás vichřice nebo se budete brodit potokem? Turistická obuv by vždy měla být vybavena funkční membránou, která účinně odvádí pot a zároveň nepropouští vodu, takže udržuje vaše nohy v suchu a teple. 

Náročný terén si žádá kvalitní podrážku

Čím náročnější terén vás čeká, tím hrubší podrážku oceníte. S kvalitní podrážkou vám totiž nehrozí uklouznutí a nepřekvapí vás mokro v botách. Za pánské boty se silnou podrážkou vám také poděkují vaše chodidla. Konečně totiž neucítí každý kamínek a výmol, který se jim připlete do cesty. Některé boty mají podrážku uzpůsobenou k připevnění maček, které využijete při zdolávání zasněžených svahů.

Pánské boty na vysokohorskou turistiku můžete vybírat i z pohodlí svého domova. Stačí se na Heurece inspirovat hodnocením uživatelů a jejich oblíbenými produkty.

Než se vydáte na cestu…

Než vyrazíte s nově pořízenými botami do hor, nejprve je otestujte v domácích podmínkách. Ujistěte se, že vám bota poskytuje dostatek prostoru – tak akorát na to, že v ní bez problému skrčíte a natáhnete prsty, ale zároveň máte pevně ukotvenou patu. Boty si pevně zavažte a vyzkoušejte, jestli jsou tkaničky dostatečně dlouhé a nerozvazují se. Kvalitnější trekové boty vám kotník zafixují zpravidla ve třech úrovních – při chůzi po rovině oceníte volnější utažení, zatímco při prudkém sestupu kotník raději pořádně zpevněte.

Před samotným nákupem bot si ještě pročtěte recenze lidí, kteří si je pořídili před vámi a podělili se o své zkušenosti na Heurece.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: