Chcete na Everest? Jen když z hory snesete 8 kg odpadků! + VIDEO

Chcete na Everest? Jen když z hory snesete 8 kg odpadků! + VIDEO

Situace kolem Everestu je řešena ze všech možných stran. Jedním z těch velkých problémů jsou odpadky, které se na nejvyšší hoře naší planety kupí snad každým rokem. Nepálská vláda chce situaci zlepšit. Jak?

Není to tak dlouho, co jsem psal článek v souvislosti s „reformami“ na Everestu, ke kterým chce nepálská vláda v budoucnu přistoupit. Dalším bodem na programu dne je vyřešení otázky: „Co s odpadky?“.

Něco málo o „ekologických expedicích“

Ještě než se dostanu k jádru celého článku, chtěl bych vám doporučit knihu „Zločiny na Everestu“ od Američana Michaela Kodase. Když pominu hlavní příběh celé knihy, tak je v ní rozepsaná také problematika „ekologických expedic“. Proč uvozovky? No protože to někdy vůbec žádné ekologické expedice nejsou. Kodas v knize zmiňuje několik případů, kdy expedice, tvářící se jako ekologická, dostane sponzoring v hodnotě tisíců dolarů a jaký je výsledek?

V kolonce „snesené odpadky“ se sice krásně vyjímá číslo v řádu stovek kilogramů, ale realita je trochu jiná. Jedná se o odpadky, které plynou ze spotřeby samotné expedice anebo si aktéři číslo jednoduše vymyslí. Sponzoři jsou spokojeni, veřejnost má pocit, že tu planetu zase tak nezatěžujeme a několik „ekologů“ si udělalo velmi laciný výlet do Himalájí. Netvrdím, že to tak dělají všechny expedice podobného druhu, nebo že jich je většina. Jen chci říct: „I tohle se děje“.

Úklid začne už od dubna

Nové nařízení nepálské vlády se bude týkat nejen těch, kteří se chtějí pokusit o vrchol Everestu, ale také trekařů, jejichž cílem bude základní tábor. Ti všichni budou muset snést aspoň osm kilogramů odpadků (nezapočítává se vlastní odpad). Nařízení má vejít v platnost od dubna tohoto roku.

Plynové bomby jsou jen jedním z mnoha druhů odpadu, který na Everestu najdetePlynové bomby jsou jen jedním z mnoha druhů odpadu, který na Everestu najdete

Expedice bude muset složit jakousi zálohu v podobě 4000 dolarů, která jim bude po odevzdání odpadu vrácena. Podrobnosti, jak bude tato povinnost vymáhána a hlídána, zatím nejsou známy.

Krátké informační video o novince podobě snášení odpadků

https://www.youtube.com/watch?v=AcBcVgzDCuY

Jak už jsem psal v únorovém článku, návrhy a nápady jsou sice krásná věc, ale pro jejich přetavení do reality se musí urazit ještě dlouhá cesta. Je mi líto, že musí Everest nést břímě v podobě tolika antihorolezců. A slovem antihorolezec mám na mysli i ty, kteří jsou svými výkony ve světové špičce, ale těmi lidskými za ní zaostávají. Horolezec je pro mne v prvé řadě člověk, který má rád hory a až potom své výkony a ambice.

S využitím planetmountain.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: