Cestovní pojištění ferraty a horolezectví

Cestovní pojištění ferraty a horolezectví

Ferraty a horolezectví jsou oblíbené rizikové sporty ve všech evropských horách, včetně těch českých. Poradíme vám, jak se na takovou aktivitu připravit z pohledu cestovního pojištění.

Jaký je rozdíl mezi ferraty a horolezectvím?

Na rozdíl od klasické horské turistiky jsou ferraty a horolezectví považovány spíše za rizikové sporty, které může být často problém pojistit.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Co je ferrata nebo-li ferraty

Ferraty jsou různým způsobem zajištěné cesty v horách, které může zvládnout rodina i s dítětem, ale také pouze zkušený horolezec. Nejčastěji obsahují ocelové lano a železné stupy, u méně náročných žebříky. U třídy A a B se jedná o zpřístupnění obtížného skalního terénu pro turisty bez zkušeností z horolezectví.

Rozdělení ferrat dle obtížnosti

  • – jednoduché, mírně skloněné nebo krátké svislé žebříky, nejméně strmá skála, jištění krátkým lanem pro děti a méně zkušené;
  • – mírně obtížné s exponovanými částmi cesty, delší svislé žebříky, plnohodnotné jištění dětí a méně zkušených;
  • – obtížné se strmým a velmi strmým terénem, silově náročné i pro zkušené lezce;
  • – velmi obtížné, skála je velmi svislá až převislá, naprosto nevhodné pro začátečníky a děti, naopak vhodné jen pro zkušené lezce s velmi dobrou fyzičkou;
  • – extrémní obtížnost pro naprosté specialisty, nejsou příliš časté u zajištěných tras;
  • – cesta v převisu, kde je natažené jen jistící ocelové lano.

Ferraty Rakousko

V Rakousku se nachází přes 200 ferrat a to od těch lehčích, přes velmi náročné. Pokud s tímto druhem turistiky teprve začínáte a chcete vyrazit rovnou do Alp, pak doporučujeme Raxalpe a Hohe Wand, které se nachází mezi Vídní a Vídeňským Novým Městem. Další destinace pro začátečníky je nedaleko Salzburgu v pohoří Dachstein. Obojí obsahuje ferraty obtížnosti B-C (mírně obtížné a obtížné).

Pro náročnější je tu pak výstup na Grosser Priel v blízkosti Bad Ischl. Tady jsou ferraty náročnosti D, to znamená velmi obtížné. Dále můžete zavítat na rakouskou Mekku ve ferratách a tím je výstup na horu Hochkönig v téměř tří tisíc metrech nad mořem. Zde jsou ferraty obtížnosti D, ale rovněž i C.

Ferraty Slovensko

Slovensko není pro milovníky ferrat zase tak náročné, jako Alpy. Jednu z mála alpských ferrat na Slovensku bychom našli nad městem Martin (Ferrata Horské záchranné služby). Začít ji můžete doslova od zastávky MHD. Náročnost se pohybuje mezi B a C.

Tou nejtěžší ferratou na Slovensku je pak Skalka v Kremnických vrchoch. Vedle náročnosti A, B a C je tu i náročnost E, to znamená extrémně vysoká.

Jak se nejlépe pojistit na ferraty?

Nejdříve musíte samozřejmě vědět, jakým aktivitám se na horách budete věnovat a v jaké destinaci. Následně je důležité zjistit, které pojišťovny nabízejí pojištění rizikových sportů a jak rozdělují obtížnost ferrat. Při krytí ferrat u cestovního pojištění si musíte zjistit jaká obtížnost vás čeká a podle toho si vybrat pojištění do zahraničí.

Pojištění ferrat dle obtížnosti

Aktualizace dat k 1.5.2024

Obtížnost AObtížnost BObtížnost CObtížnost DObtížnost EObtížnost F
Allianzrekreační sportyrizikové sportyrizikové sportynepojistitelnénepojistitelnénepojistitelné
AXA Assistancerekreační sportyrizikové sportyrizikové sportynepojistitelnénepojistitelnénepojistitelné
Colonnaderekreační sportyrizikové sportyrizikové sportynepojistitelnénepojistitelnénepojistitelné
ČSOB Pojišťovnarizikové sportyrizikové sportyrizikové sportynepojistitelnénepojistitelnénepojistitelné
Pojišťovna VZPrizikové sportyrizikové sportyrizikové sportyextrémní sportynepojistitelnénepojistitelné
Slaviarekreační sportyrekreační sportyrekreační sportyrizikové sportyrizikové sportynepojistitelné
SV pojišťovnabez nutnosti pomůcek do 3.500 m n. m. = rekreační sporty
s nutností pomůcek do 3.500 m n. m. = rizikové sporty
s nutností pomůcek nad 3.500 m n. m. = extrémní sporty
TOPbez nutnosti pomůcek do 3.500 m n. m. = rekreační sporty
s nutností pomůcek do 3.500 m n. m. = rizikové sporty
s nutností pomůcek nad 3.500 m n. m. = extrémní sporty
UNIQArekreační sportyrizikové sportyrizikové sportyrizikové sportynepojistitelnénepojistitelné

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Horolezectví

Vedle ferrat, které chápeme jako jištěné cesty, ač mnohdy ve velmi náročném terénu, jako jsou například strmé stěny a vysoká převýšení, je tu i horolezectví. To už vyžaduje dostatečné zkušenosti a vybavení, které je pro horolezectví a zejména první pomoc nezbytné. Samozřejmě také na tuto činnost, která je mezi Čechy oblíbená, myslí i pojišťovny.

Pojištění horolezectví

Samotné horolezectví je velmi široký pojem, který obecně zahrnuje vysokou náročnost, horší klimatické podmínky a vyšší míru nebezpečí. Součástí horolezectví je také speciální vybavení. Tato aktivita se rozhodně řadí mezi rizikové/extrémní či nepojistotelné sporty a proto jej není možné pojistit v rámci běžného cestovního pojištění.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: