Cestovat a pomáhat – nový fenomén míří do Česka

Cestovat a pomáhat – nový fenomén míří do Česka

Název projektu Walk for Help přesně vystihuje fenomén cestovatelů dnešní doby, kteří své dobrodružné výpravy nechtějí využít pouze k poznání a rekreaci, ale chtějí díky nim přitáhnout pozornost k tíživé situaci lidí, kteří pro většinu společnosti zůstávají neviditelní.

„Boření mýtů a zažitých představ o tom, že cestování je nákladné, že pomoc je výsadou bohatých a nedostane se potřebným a že svět okolo nás je krutý a sobecký.“ Těmito slovy lze stručně popsat celý projekt Walk for Help.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Hlavní myšlenka

Myšlenka cesty pro pomoc je přitom jednoduchá. Cestovatel se vydá na dobrodružnou cestu, která je svým způsobem netradiční (velká vzdálenost, extrémní podmínky, apod.) a má tak potenciál přitáhnou pozornost široké veřejnosti. Cestovatel svoji výpravu zasvětí určitému dobročinnému účelu, který svojí cestou propaguje a šíří osvětu.

Podporovatelé mohou dobrodruha podpořit v jeho úsilí zasláním finančních prostředků na konkrétní dobročinný projekt, nejčastěji již existující projekty realizované zaběhnutými nevládními organizacemi. Tímto jednoduchým způsobem se spojí příjemné s užitečným a dobročinné projekty tak díky odvážným cestovatelům získávají nové zdroje financování a podpory.

A o tom, že se nejedná o nic složitého se loni přesvědčil zakladatel projektu Pavel Doubek, který se svým kamarádem Koudym vybral svým putováním 267 807 Kč pro Charitu Česká republika. Vzpomenout můžeme také nedávný dobročinný pochod Václava Malinského, který svou cestou podpořil vážně nemocného Matěje a na jeho léčbu vybral 41 156 Kč.

Letos Pavel a Václav své síly spojili a spolu s dalšími čtyřmi dobrodruhy (Nataší, Silvií, Terkou a Jardou) v srpnu vyráží do himálajské oblasti Indie, kde chtějí ve spolupráci s Charitou Česká republika a organizací MOST ProTibet podpořit oblasti zasažené nedávným zemětřesením, místní obyvatele, především pak mnichy v klášterech, ale také děti v tamních školách. Jejich cestu sledovat online na jejich facebookových stránkách, kde najdete také informace, jak tento dobročinný projekt podpořit.

A co nám říkají samotní aktéři Walk for Help? „Bylo by skvělé, kdybychom naší cestou inspirovali další cestovatele a cestovatelky a kdoví, třeba se za pár let Češi zapíší jako národ velkých dobrodruhů s odvahou a chutí pomáhat. Budeme rádi za každého, kdo se k nám přidá.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: