Čeští horolezci oceněni cenou fair play

Čeští horolezci oceněni cenou fair play

Alpinisté Antonín Bělík a Vít Auermüller byli oceněni Českým olympijským výborem v podobě hlavní ceny za fair play. Tu obdrželi za svůj heroický výkon, kterým zachránili život horolezci z Tchaj-wanu, který se stejně jako oni pokoušel o výstup na Broad Peak (8047 m), tedy dvanáctý nejvyšší vrchol světa.

Light Expedition Diran – Broad Peak 2013 byla dvakrát (ne)úspěšná

Úspěch v podobě záchrany života se cení více než jakýkoliv zápis do kolonky vylezl/nevylezl. To, že je zdraví přednější a je třeba brát zřetel na rizika, ví i jeden z oceněných Vít Auermüller: „V těch vysokých horách číhá nebezpečí na každém kroku, takže se s tím musí určitě počítat.“

Naši horolezci byli s riziky, která pro ně plynou z pokusu o výstup na Broad Peak, dostatečně seznámeni, ale mohli čekat, že na sebe vezmou riziko za někoho jiného, kdo ani nebyl z jejich expedice? Nemohli, ale přesto to záchranou Tchaj-wance Coloona Chuanga udělali.

Antonín Bělík byl už těsně pod sedlem ve výšce 7700 metrů, když si všiml 200 metrového pádu neznámého horolezce. Češi ihned zahajují záchrannou akci a sestupují k raněnému:

„Naštěstí byl ještě v takovém stavu, že se mohl pomalu pohybovat, i když tam byl náročný terén a prudký, zledovatělý svah. Uvázali jsme si ho mezi sebe na smyčky, první šel vpředu, druhý vzadu a vysekávali jsme mu stupy. Pomáhali jsme mu dávat nohy dolů a pomalu jsme takhle slezli do čtvrtého tábora.“ Dokreslil celou situaci Antonín Bělík.

Bohužel to nakonec skončilo 1:1

Na vrchol dvojice neútočila sama. Byla s nimi ještě 53 letá Zuzana Hofmannová. Ta by se v případě úspěšného výstupu stala první Češkou, která stanula na Broad Peaku. Výstup se jí povedl, ale sestup už byl bohužel nad její síly (zřejmě prošlápnutá převěj na hřebeni a pád na čínskou stranu). To znamenalo další (ne)úspěch expedice.

Po záchranné akci už nezbyl dostatek sil pro pokus o vrchol, a proto se dvojice vrátila zpět do stanů. „Pak jsem si ještě říkal, že alespoň dřív uvařím čaj pro Zuzku. Přijde, bude pohoda. Tak jsem vařil, vařil a pak jsem jen čekal a čekal. To je celé.“,  řekl Vít Auermüller.

S využitím rozhlas.cz, wspinanie.pl

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: