Český snowkiter mistrem světa v kategorii mountain race

Český snowkiter mistrem světa v kategorii mountain race

Od 7. do 15. ledna 2012 probíhaly ve francouzském Col du Lautaret závody Snowkite Masters, které byly pro tento rok zároveň mistrovstvím světa ve snowkitingu, tedy sportu, ve kterém se jezdci za pomoci tažného draka vozí na snowboardu nebo lyžích. Český team slavil obrovský úspěch, rideři teamu KITEBOARDING.CZ se v silné mezinárodní konkurenci neztratili a jejich výkony zamávaly s konečným pořadím. Lukáš Vogeltanz, Míra Hořejší a Veronika Holubová si přivezli dohromady tři medaile – dvě bronzové a jednu zlatou.

Letošní ročník Snowkite Masters se opravdu vydařil, především počasí nezklamalo. Podle pořadatelů bylo vůbec nejlepší od roku 2005, a tak se závodníci dočkali slunného počasí, větru i čerstvého sněhu. Svou spokojenost vyjádřili unikátními výkony v kategorii freestyle. V této části se jezdí, resp. díky kitu létají, krátké přelety na lyžích či snowboardu a rozhoduje o náročnosti a technickém provedení skoků a prvků. Spolu se vždy utkají dva kiteři/ kiterky a do dalšího kola postupuje lepší z nich. Mezi dámami jednoznačně kralovala Kari Schibevaag z Norska, a to jak na lyžích tak snowboardu. Skvělý úspěch pro český team přineslo třetí místo Veroniky Holubové, která byla první českou účastnicí na těchto závodech v historii, a rovnou se jí podařilo dosáhnout na stupně vítězů.

Mezi muži zvítězil norský jezdec Remi Meum, který dokázal spolu se svým krajanem Andreasem Toverundem porazit snowkitingovou legendu Guillauma Chastagnola. Marek „Murphy“ Zach, světový šampión z roku 2011, pak obsadil místo čtvrté. Lyžařské freestyle kategorii vévodil Anton Uzhegov z Ruska.
Následně předvedli rideři svůj um v závodu moutain race, a to v jednom z vůbec největších horských race závodů v historii Snowkite Masters. Trať, kterou museli absolvovat, byla velmi technicky náročná, a závodníci předvedli nesnadné výškové výstupy. Pátek 13., kdy se právě tyto závody jely, rozhodně nepatřil ke smolným dům českých jezdcům. Silnější severozápadní vítr spolu s modrým nebem vytvořily pro vysokohorský závod optimální podmínky. Jako první se na trať vydali snowboardisté a vedení se již na první bóji ujal Lukáš Vogeltanz. Svůj náskok neustále prohluboval a udržel ho až do samotného cíle. Jeho teamový kolega HRKRrider Míra Hořejší se během závodu propracoval na druhé místo, ale nakonec se před něj riskantním manévrem dostal Kanaďan Romain Barachko. I tak Míra Hořejší dosáhl na úžasné třetí místo a na další trofej z mezinárodních závodů.

Čeští závodníci předvedli neuvěřitelné výkony a patří jim zasloužený respekt. Zlatá a dvě bronzové medaile povýšily Českou republiku na snowkitingovou velmoc a předpověděly velmi zajímavou sezónu.

zdroj: www.kiteboarding.cz

Výsledky Snowkite Masters 2012

Freestyle

Snowboard muži:
1. Remi Meum (NOR)
2. Andreas Taverud (NOR)
3. Guillaume Chastagnol (FRA)
4. Marek Zach (CZE)

Lyže muži:
1. Anton Uzhegov (RUS)
2. Alex Robin (FRA)
3. Anton Cherkashin (RUS)

Snowboard ženy:
1. Kari Schibevaag (NOR)
2. Tatiana Sysoeva  (RUS)
3. Veronika Holubová (CZE) – HARAKIRI kite kurzy, KITEBOARDING.CZ

Lyže ženy:
1. Kari Schibevaag (NOR)
2. Gram Sophie (NOR)


Moutain Race

Snowboard muži:
1. Lukash Vogeltanz (CZE) – KITEBOARDING.CZ, KITE4FUN
2. Romain Barachko (CAN)
3. Míra Hořejší (CZE) – HARAKIRI kite kurzy, KITEBOARDING.CZ

Lyže muži:
1. Bjorn Kaupang (NOR)
2. GG Josserand (FRA)
3. Pascal Boulgakow (FRA)
6. Filip Ševčík (CZE)

Snowboard ženy:
1. Kari Schibevaag (NOR)Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: