České hory na běžkách – romantika valašských kotárů

České hory na běžkách – romantika valašských kotárů

Valašsko je nádherný kus Česka, jako stvořený pro nejrůznější outdoorové aktivity, běžky nevyjímaje. Na své si přijdou všechny typy běžkařů – ti, kteří upřednostňují svištění v upravených stopách, i ti, kteří decentním tempem brázdí hřebeny s dalekohledem a slivovicí v batohu. Vezměme to popořádku a vyberme ty největší běžkařské perly Valašska.

Na výkon v Karlovicích a na Pustevnách

Borci v závodních overalcích a s perfektním vybavením míří nejčastěji do Velkých Karlovic. V údolí je upravováno asi 50 km běžeckých stop různé obtížnosti pro klasiku i bruslení. Oblíbeným tréninkovým místem pro výkonnostní sportovce jsou také Pustevny, v jejichž okolí se upravuje dalších víc než 50 km tratí pro oba styly. Běžkař si může vybrat některý z náročnějších okruhů nebo se vydat po nenáročné hřebenovce na Radhošť nebo na Martiňák.

Výhledy z hřebene Javorníků

Pro kochací typy je Valašsko rájem. Smíšené lesy střídají otevřené horské louky, hřebeny nabízejí výhledy po celých Beskydech až k Malé Fatře a rozeseté dřevěnice krásně doplňují ráz místní malebné krajiny. Na běžky je možné doporučit zejména dvě skvostné hřebenovky, které se dají různě kombinovat. Obě trasy jsou za dobrých sněhových podmínek upravené, a když je sněhu míň, i pak tu bývá aspoň vyšlapaná stopa.

První, zhruba třináctikilometrová trasa vede po hřebenu Javorníků z Kohútky na Kasárna v 879 – 1070 m. Příjemně se tu střídá mírné stoupání a klesání, zalesněný terén s loukami a výhledy na hřebeny a vrcholy Beskyd. Za rozhlednou Stratenec a na Velkém Javorníku (1071 m) se otevřou krásná panoramata Malé Fatry. Z Kasáren se dá vrátit zpátky stejnou cestou nebo sjet do Velkých Karlovic.

Z hřebene Javorníků dohlédnete až na Malou Fatru a celé Beskydy budete mít jako na dlani, Valašsko
Z hřebene Javorníků dohlédnete až na Malou Fatru a celé Beskydy budete mít jako na dlani, Valašsko

Kochací trasa Vsetínských Beskyd

Druhá hřebenovka vede ze Soláně na Třeštík, tedy po hlavním hřebeni Vsetínských Beskyd. Profil trasy, začínající na parkovišti v sedle Čarták, naznačuje mírně zvlněný terén v nadmořské výšce 796 – 937 m. Celkových 13 km vede běžkaře krásnou krajinou střídající lesy a typické valašské horské louky.

Z míst, kde se les rozestoupí, vás okouzlívýhledy na okolní hřebeny – Javorníky na jihu a Moravskoslezské Beskydy na severu. Z Třeštíku se dá vrátit stejnou trasou nebo před nejvyšším vrcholem Vsetínských Beskyd – Vysoká (1024 m) – odbočit a sjet do Velkých Karlovic. U obou hřebenovek můžete využít pro návrat k autu i autobusových spojů.

Hřebenová prémie

Pro zkušené běžkaře jsou tu ještě další atraktivní nabídky, které však už vyžadují vzhledem ke své délce a náročnosti zdatné jedince. VIP nabídkou je propojení obou hřebenovek se začátkem na Kohútce. Z Kasáren klesnete do sedla pod Lemešnou a do údolí k hotelu Horal. Přes Makovský průsmyk nastoupátena hřeben Vsetínských Beskyd kolem pramene Vsetínské Bečvy nedaleko hraničního přechodu Bumbálka.

Následuje příjemný hřebínek kolem rozhledny Čarták k chatě na Třeštíku, odkud se po soláňském hřebenu dostanete až k parkovišti Čarták pod Soláněm. Na lyžích či autobusem se odsud dostanete do Velkých Karlovic i dál do Nového Hrozenkova k parkovišti. Propojením obou hřebenů vznikne krásná, asi 40 km dlouhá náročná trasa s 1500 výškovými metry.

Příjemné běžkování na Valašsku najdete i v jiných oblastech – Hostýnské, Vsetínské a Vizovické vrchy a jiné části Beskyd jsou rájem pro ty, kteří preferují osamocené putování krajinou.

Zkušenosti čtenářů

Šohájek

Moc pěkná krajina i výhledy. Podobný přechod přes Javorníky (Bumbálka-Velký Javorník-Stratenec-Malý Javorník-Makyta-Čubův kopec-Střelná) jsem absolvoval i v létě. Na svém blogu o tom mám i článek: https://sohajek.cz/prechod-javorniku-i-bumbalka-lemesna-velky-a-maly-javornik-a-rozhledna-stratenec/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: