HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

České hory na běžkách – ráj běžkařů na Vysočině

České hory na běžkách – ráj běžkařů na Vysočině

Mírná vrchovina na Vysočině skýtá v zimě spoustu možností vyjet na běžky. Je vhodná jak pro začínající běžkaře, kterým stačí ujet jen pár kilometrů do nejbližší restaurace, tak pro milovníky dlouhého skluzu v perfektně upravené stopě, pro které je 50 km denně příjemné proklouznutí.

Mou oblíbenou oblastí jsou Žďárské Vrchy, které se rozkládají v nadmořské výšce asi 600 – 800 m. Nejsou tu hluboká údolí ani příliš strmé svahy, 60 % území pokrývají lesy a celá oblast je protkána řadou turistických cest. To dělá ze Žďárských vrchů ideální terén na běžky.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

V zimním období při dostatku sněhu je najeto rolbou z Nového Města na Moravě nebo Žďáru nad Sázavou víc než 200 km upravených lyžařských stop především pro klasiku. Bruslaři najdou příležitost na kratších tratích v areálech v Novém Městě a Žďáru nebo na tratích psích spřežení v okolí vesnice Tři Studně. I přes množství upravených stop si přijdou na své i milovníci pohybu na běžkách ve volném terénu. Krásné hřebenovky jsou technikou nedotčené.

Novoměstské tratě

Okruh novoměstských běžkařských tras dosahuje délky až 100 km. Napojit se je možné kdekoli na trase, ale kvůli dobrému parkování u Vysočina arény i vlakovému spojení je vhodným výchozím bodem Nové Město na Moravě. Nevýhodou je nízká poloha, kvůli níž musíte nejdřív dost stoupat. Naopak na konci výletu už jen sjíždíte dolů. Na okruhu minete spoustu výborných restaurací, určitě byste neměli vynechat kadovský Kadovánek nebo vynikající obědy u Martina.

TIP: Které tratě jsou projeté, najdete on-line na lyzovani.nmnm.cz.

Pokud je vám 100 km novoměstských tras málo, na severu na ně navazují na Milovech trasy svratecké, na východě u Míchova a u Zubřího bystřické, na západě ve Skleném trasy směrem na Velké Dářko. Tím získáte možnost projet vzdálenost až 200 km.

Ze Tří Studní všemi směry

Ideálním místem pro začátek výletu je vesnička Tři Studně. Dá se odtud vyrazit různými směry a podle toho volit délku výletu. Výhodou je i největší pravděpodobnost sněhu. Na loukách mezi Třemi Studněmi, Vlachovicemi a Skleným bývá sníh, i když jinde není. To platí i o směru mezi Třemi Studněmi a Fryšavou, kde se asi 3km kolečku kolem lesa přezdívá Fryšavský ledovec.

Při jednodenním výletu můžete zaparkovat u obecního úřadu. Přímo od něj a z louky před hotelem U Loubů vedou tratě třemi směry – na Medlov, Fryšavu a Kadov, druhý směr vede podél silnice na Vlachovice, Nové Město a Rokytno a třetí vás zavede nahoru na pole, kde se trať ještě rozděluje na Fryšavu nebo na Sklené.

Back-country hřebenovka

Mimo upravené stopy doporučuju hřebenovku ze Tří Studní přes Brožovu Skalku, Fryšavský kopec a Žákovu horu na nejvyšší vrchol Devět skal (836 m) a přes Malínskou skálu, Dráteníčky, Kadov a Paseckou skálu zpátky na Tři Studně. Projíždíte nádhernými lesy po lesních cestách, kolem Stříbrné studánky – pramen Svratky, potkáte prales na Žákově hoře, dobudete nejvyšší vrchol Žďárských vrchů a užijete si vyhlídku z mnoha dobře přístupných skal.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: