HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

České hory na běžkách – běžky v okolí Jizerky v Jizerských horách

České hory na běžkách – běžky v okolí Jizerky v Jizerských horách

Celé Jizerské hory jsou svými mírnými svahy a množstvím značených tras ideální pro běžkařské výlety. Pokud je znáte spíš od Bedřichova a kolem Šámalovy boudy, podívejte se s námi tentokrát na jejich východní cíp, do okolí osady Jizerka.

Krátký okruh na Smědavu

Z parkoviště nad Jizerkou nabízí Promenádní cesta několik kilometrů mírně zvlněným terénem až ke kiosku nad Smědavou. Trasu na Smědavu by měli zvládnout všichni, i s menšími dětmi. Promenádní cesta bývá upravená a v sezoně tam potkáte v obou směrech i dost souputníků. Ze Smědavy můžete zvolit buď cestu zpátky uzavřenou Jizerskou silničkou, která vás dovede do Jizerky, nebo pokračovat dál.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Okolo Středního jizerského hřbetu

Máme-li dost sil, můžeme ze Smědavy objet celý Střední jizerský hřbet. Cesta vede zpočátku po červené značce, ale nebývá upravená, většinou je jen projetá běžkaři a po sněžení tu můžete i prošlapávat stopu. Na křižovatce U Špalku odbočíme na neznačenou cestu vpravo. Hřeben u Zeleného kamene opustíme dlouhým sjezdem vlevo dolů kolem skalního útvaru Houba.

Po projetí Rybími loučkami nepokračujte po silnici zdlouhavě nahoru přes sedlo, ale hned po 100 m odbočte na neznačenou cestu vlevo dolů. Po krátkém strmějším začátku se pak po lesních cestách pohodlně dostaneme na panelovou cestu, která ústí do osady Jizerka na nejnižším místě u tzv. Celnice.

Přes Pytlácké kameny

Alternativou nebo variantou, když se nám cestou kolem Středního jizerského hřbetu zkazí počasí, je červeně značená hřebenovka, vedoucí na Pytlácké kameny. Ty je nutné objet neznačenou cestou okolo, stezka vedoucí po červené značce skrz skály je na lyžích nesjízdná! Je možné si je opatrně projít pěší chůzí mezi kameny s lyžemi v ruce.

Před vystoupáním až na Věžní skály (1018 m) odbočte vpravo a opatrně sjeďte na Lasičí cestu – silnici, jež přechází Střední hřeben a klesá k Jizerce. Na objetí Středního jizerského hřebene stejně jako k cestě na Pytlácké kameny se víc hodí širší turistické nebo back-country lyže.

Do polských Jakuszyc

Z Jizerky se snadno dostanete také do Polska. Žlutě značená cesta začíná za bývalou celnicí a zprvu klesá jen mírně až po závěrečný strmější sestup, který je tu určitě lepší než sjezd, ke Karlovskému mostu. V Polsku na druhé straně Jizery se dá jezdit do sytosti buď přes Orle (občerstvení) na upravené běžecké okruhy u Jakuszyc, nebo na druhou stranu přes Velkou jizerskou louku vystoupat třeba i na nejvyšší bod Jizerek Wysokou Kopu (1126 m). To je ale už pro zkušenější lyžaře, kteří se umí dobře orientovat v terénu a mají dost sil i pro cestu zpět.

Přejezd Jizerek

Protože je Jizerka východním okrajem pohoří, nabízí se i možnost přejetí celých Jizerek. Ze Smědavy se dá pokračovat přes Knajpu a Kristiánov až k Šámalově boudě na Nové Louce, kde doporučujeme ochutnat místní boršč. Odtud už je to jen krátké svezení do Bedřichova, kde se dá najít jak ubytování, tak dobré spojení do Liberce. Přejezd se dá jet i z druhé strany a z Jizerky pak pokračovat přes polské Jakuszyce a Harrachov až do Krkonoš.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: